Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

DZIŚ KONIEC TELEWIZJI ANALOGOWEJ NA ŚLĄSKU

Monika Krężel
Już dzisiaj na obszarze całego województwa śląskiego jest możliwy wyłącznie odbiór sygnału cyfrowego telewizji naziemnej. Jeżeli ktoś korzysta tylko z anteny indywidualnej, ma stary telewizor i nie kupił jeszcze dekodera, w ogóle nie może oglądać telewizji.

Dzisiaj wyłączone zostały analogowe nadajniki sygnału telewizyjnego w aglomeracji katowickiej i centralnej części woj. śląskiego. "Telewizyjna rewolucja" objęła 114 gmin i 3,8 mln mieszkańców.

Z odbiorem nie powinni mieć kłopotów mieszkańcy, którzy mieszkając na osiedlach korzystają z anten zbiorczych, mają telewizję kablową czy korzystają z platform cyfrowych. Sygnał telewizyjny jest do nich dostarczany nadal za pomocą posiadanych urządzeń - nawet po wyłączeniu naziemnych nadajników analogowych. - Chociaż dzwonią do nas mieszkańcy, którzy nie mogą odbierać sygnału, gdyż niektórzy administratorzy budynków posiadają jeszcze stare instalacje zbiorcze. Nie przygotowali się na odbiór sygnału cyfrowego - wyjaśnia Krzysztof Gawęda, naczelnik Wydziału Kontroli Radiowej i Zwalczania Zakłóceń Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Siemianowicach Śl.

JAK PODŁĄCZYĆ DEKODER [INSTRUKCJA]

Tymczasem na stronie śląskiej policji są ostrzeżenia przed zakupami sprzętu u sprzedawców - oszustów. Policja przypomina, że oferta naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna, a nowy dekoder czy antenę można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Koszt prostego dekodera to 80 - 150 zł. Zdarza się jednak, że do mieszkań starszych osób pukają oszuści, którzy próbują wcisnąć im sprzęt po zawyżonej cenie lub proponują zawarcie umowy na odbiór dodatkowych kanałów. Policja apeluje, by nie wpuszczać podejrzanych sprzedawców do domów, a gdy będą nachalni - dzwonić pod numer 997 lub 112.

Ważne telefony
W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim od została uruchomiona całodobowa infolinia dotycząca cyfryzacji telewizji naziemnej.
Dzwoniąc na numer telefonu 32 20 77 163 (opłata jak za połączenie lokalne) będzie się można dowiedzieć m.in. w jaki sposób przygotować swój telewizor do odbioru cyfrowego.
Oprócz infolinii czynnej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim można też skorzystać z bezpłatnej infolinii Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji: 800 007 788, która działa od poniedziałku do piątku w godz. 8 -20. Do 24 maja infolinia będzie czynna od godz. 8 do 22, a - 20 maja będzie działać od godz. 6 do 24.
Szczegóły są także na stronie internetowej poświęconej cyfryzacji (www.cyfryzacja.gov.pl).
Z pytaniami dotyczącymi wyłączenia sygnału można się też zwrócić do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, którego delegatura w woj. śląskim mieści się w Siemianowicach Śl. Telefon: (32) 220 75 75.

PORADNIK. Jak podłączyć dekoder?
Oto krótki poradnik, jak zainstalować sprzęt do odbioru telewizji cyfrowej, jeśli korzystamy z anten indywidualnych. Co trzeba zrobić, gdy posiadamy:

1. Odbiorniki telewizyjne przystosowane do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w standardzie MPEG-4 (czyli nowe telewizory z dekoderem):
a. przełączyć telewizor na odbiór sygnału cyfrowego - zgodnie z instrukcją obsługi
b. uruchomić proces automatycznego wyszukiwania programów lub dostroić odbiornik ręcznie - zgodnie z instrukcją obsługi
c. w zależności od indywidualnych preferencji posegregować kanały (przyporządkować je do konkretnych numerów programu).

2. Odbiorniki telewizyjne nie przystosowane do odbioru MPEG-4 (w tym analogowe), które wyposażone są w gniazda sygnału wizyjnego (HDMI, EURO/SCART lub CINCH):
a. przygotować dekoder sygnału DVB-T (tzw. Set-Top-Box) i podłączyć go do źródła zasilania (bezpośrednio do gniazda sieciowego lub przez dołączony zasilacz)
b. wyjąć z gniazda antenowego telewizora przewód antenowy i dołączyć go do odpowiedniego gniazda w dekoderze
c. połączyć dekoder z telewizorem za pomocą odpowiedniego przewodu (przewód taki najczęściej nie jest dołączony do dekodera i należy go zakupić oddzielnie, dobierając go do istniejących gniazd w telewizorze). Najczęściej będzie to przewód typu EURO - EURO.
d. przełączyć telewizor w tryb pracy ze źródła zewnętrznego (często odbywa się to automatycznie, po podłączeniu kabla i załączeniu dekodera)
e. załączyć dekoder i postępując zgodnie z jego instrukcją obsługi uruchomić proces automatycznego wyszukiwania kanałów (w przypadku niektórych urządzeń taki proces rozpoczyna się automatycznie po pierwszym załączeniu).

3. Bardzo stare odbiorniki telewizyjne, które posiadają jedynie gniazdo antenowe:
a. dołączenie takich odbiorników do dekodera może się odbyć za pomocą dodatkowej przystawki - tzw. modulatora (w takiej sytuacji najlepiej zwrócić się o pomoc do osoby zajmującej się serwisem RTV).

PRZECZYTAJ CO ROBIĆ GDY MASZ PROBLEM Z PODŁĄCZENIEM DEKODERA

W przypadku, gdyby podane czynności nie doprowadziły do uzyskania odpowiedniej jakości odbioru, w pierwszej kolejności należy sprawdzić stan instalacji antenowej i ewentualnie dokonać korekty ustawienia anteny. To zadanie najlepiej jest powierzyć wyspecjalizowanemu zakładowi instalatorskiemu.
W przypadku niewielkich odległości od nadajnika w Mysłowicach - Kosztowach (ok. 10 km) może się okazać, że do prawidłowego odbioru wystarczą anteny pokojowe.
Poradnik przygotował dla nas Krzysztof Gawęda, naczelnik Wydziału Kontroli Radiowej i Zwalczania Zakłóceń Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Siemianowicach Śl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!