Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: dawna szkoła górnicza w Porąbce dla Hospicjum [ZDJĘCIA]

TOS
To historyczny dzień i milowy krok, jeśli chodzi o naszą inicjatywę. Wiemy jednocześnie, że przed nami jeszcze wiele pracy - tak Małgorzata Czapla, prezes Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu mówi o podpisaniu z miastem aktu notarialnego, na mocy którego placówka stała się właścicielem budynku dawnej szkoły górniczej przy ul. Hubala-Dobrzańskiego w Porąbce. To właśnie tam ma powstać Zagłębiowskie Centrum Wsparcia, częścią którego ma być m.in. całodobowa opieka stacjonarna.

– Przekazujemy budynek, który jest w dobrym stanie, oczywiście w tej chwili nie odpowiada potrzebom pacjentów dlatego będzie przebudowany. Oddajemy go za 20 tysięcy złotych, to jest jeden procent jego wartości. Gdyby prawo dawało nam możliwość przekazania obiektu za darmo, bez wahania byśmy go przekazali w takiej formie – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, który podpisał akt notarialny jako przedstawiciel samorządu.

W dawnej szkole mieścić się będzie nie tylko pierwsze w Zagłębiu całodobowe hospicjum stacjonarne, ale także dzienna pomoc oraz centrum rehabilitacji.

– W ośrodku będzie około dwudziestu miejsc dla osób potrzebujących opieki przez całą dobę oraz dwadzieścia kolejnych dla pacjentów, którzy będą pod nasza opieką w ciągu dnia. Chcielibyśmy zakończyć prace maksymalnie dwa lata od rozpoczęcia. Szacujemy, że adaptacja i rozbudowa będzie kosztować 9 milionów złotych – tłumaczy Małgorzata Czapla, prezes Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu.

Stowarzyszenie wcześniej szukało działki na której planowało od podstaw wybudować ośrodek, jednak pozyskanie dofinansowania zewnętrznego na taką inwestycję nie było możliwe. W tym kontekście mówiono m.in. o jednej z działek w pobliżu szpitala w dzielnicy Zagórze. Ostatecznie jednak zdecydowano się na adaptację istniejącego już budynku.

– Zwróciliśmy się o pomoc do miasta, które zaproponowało nam trzy budynki. Nie potrafię wyrazić swojej wdzięczności. To dla nas absolutnie najważniejszy moment, zwieńczenie naszych wieloletnich starań. Posiadanie nieruchomości z piękną działką jest dla nas niezwykle istotne. Otwiera przed nami szanse na pozyskanie dofinansowania na adaptację pomieszczeń. Do końca listopada złożymy wszystkie dokumenty potrzebne do ubiegania się o środki – dodaje Małgorzata Czapla.

Plany obejmują też stworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i zajęć rehabilitacyjnych, które pomogą zapobiec wykluczeniu osób w podeszłym wieku, chorych i niepełnosprawnych z życia codziennego. Hospicjum chce też szkolić osoby chcące podjąć pracę jako opiekun osoby starszej oraz aktywizować młodzież oraz osób w wieku 50+ poprzez rozwój centrum wolontariatu czy oferować rodzinom pomoc psychologiczną.

Za przygotowanie wniosku aplikacyjnego odpowiadać będzie katowicka firma konsultingowa Grupa Gumułka.

- Hospicjum będzie starać się o dofinansowanie projektu w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Zarząd hospicjum chce się ubiegać o dotację w wysokości 5,5 mln zł. Grupa Gumułka w ramach wsparcia dla tego klienta zrezygnowała z części honorarium – informował niedawno Jacek Sztyler, partner w Grupie Gumułka.


*Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
*Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
*Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
*Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera