Strajk głodowy w rybnickim szpitalu

  Strajk głodowy w rybnickim szpitalu

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pielęgniarki póki co normalnie uczestniczą jeszcze w zabiegach operacyjnych

  Pielęgniarki póki co normalnie uczestniczą jeszcze w zabiegach operacyjnych ©Barbara Kubica

  Pielęgniarki pracujące na bloku operacyjnym w WSS nr 3 w Rybniku domagają się podwyżek. Operacje na razie odbywają się bez zmian, ale za 2-3 dni mogą już być niestety odwoływane.
  Pielęgniarki póki co normalnie uczestniczą jeszcze w zabiegach operacyjnych

  Pielęgniarki póki co normalnie uczestniczą jeszcze w zabiegach operacyjnych ©Barbara Kubica

  23 pielęgniarki zrzeszone w Związku Zawodowym Pracowników Bloku Operacyjnego Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu nr 3 w Rybniku wczoraj rano rozpoczęły strajk głodowy. Domagają się podwyżek średnio o ok. 400 złotych miesięcznie. - Mimo strajku głodowego, ze względu na specyfikę pracy i dobro pacjentów, od #łóżek chorych nie odeszły pielęgniarki zatrudnione na oddziale intensywnej terapii. Poza tym normalnie są wykonywane planowane i nagłe operacje i panie w nich uczestniczą - mówi Wiesława Frankowska, przewodnicząca związku zawodowego w WSS nr 3 w Rybniku.

  Ale sytuacja już za 2-3 dni może się drastycznie zmienić. W momencie, gdy pielęgniarki nie będą w stanie asystować w czasie operacji, zakłócona zostanie praca całego bloku operacyjnego, a to może oznaczać także odwoływanie planowych zabiegów.
  - Panie są odpowiedzialne i do momentu, kiedy będą czuły się dobrze, będą pracowały - zapewnia Wiesława Frankowska.
  Pielęgniarki zatrudnione w rybnickim szpitalu protestują, mimo iż zaledwie kilka tygodni temu związkom zawodowym udało się dogadać z ministrem zdrowia Marianem Zembalą w kwestii podwyżek dla wszystkich pielęgniarek i położnych.

  - Tak, i te pieniądze zostaną rozdzielone pomiędzy wszystkie pielęgniarki zatrudnione w rybnickim szpitalu. Specyfika naszej pracy jest jednak nieco inna, więc uważamy, że szpital stać na to, by zagwarantować nam podwyżki ze środków własnych - mówi przewodnicząca związku. Konflikt na linii pielęgniarki - dyrekcja szpitala toczy się w Rybniku od... 2008 roku. - W czasie ostatnich czterech spotkań, które odbyły się z dyrekcją szpitala, usłyszałyśmy, że jest spora szansa, by w tym roku szpital wyszedł na zero. Jeśli więc teraz nie zawalczymy, to kiedy? - pyta Wiesława Frankowska. Dziś średnie zarobki pielęgniarek zatrudnionych np. na bloku operacyjnym wahają się od 2100 do 2300 zł brutto. - Mam 36 lat doświadczenia i od tylu lat pracuję w tym szpitalu. Mamy świadomość, że bez protestu, bez walki nic się w tej kwestii nie zmieni, bo też nie zmieniało się od lat - mówi nam Maria Wilczek, pielęgniarka. Roczny kontrakt szpitala w Rybniku opiewa na ponad 100 milionów złotych.
  - To my wypracowałyśmy znaczną część tego kontraktu. W ubiegłym roku przyjęto tu 39 tys. pacjentów, wykonano 6819 operacji. Oddział intensywnej terapii rokrocznie wypracowuje nielimitowane nadwykonania, za które NFZ musi zapłacić - #mówi Wiesława Frankowska.

  Michał Sieroń, rzecznik prasowy WSS nr 3, nie ukrywa, że termin rozpoczęcia głodówki nieco dyrekcję szpitala zaskoczył.
  - Akurat dziś miało się odbyć spotkanie dyrekcji szpitala ze związkami zawodowymi w kwestii podziału środków zagwarantowanych na podwyżki przez Ministerstwo Zdrowia - mówi Michał Sieroń. - Na dzień dzisiejszy środków finansowych na podwyżki nie ma. Poza tym nie chcemy dzielić personelu. Nie może być tak, że jednym pielęgniarkom damy, innym nie - dodaje.

  A jak poradzi sobie szpital z planowanymi zabiegami w sytuacji, kiedy pielęgniarki nie #będą w stanie asystować przy operacjach?

  - Mamy na piśmie zapewnienie protestujących, że normalnie pracują i w te zapewnienia wierzymy - dodaje Sieroń.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
  *Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
  *Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   strajk szpital

   oburzony na oburzonego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Lepszego dyrektora to ta placówka nie miała i mieć nie będzie. Działania dyrekcji są jednoznaczne z działaniami właściciela. Każdy ma swego pracodawcę nawet dyrektor szpitala. Jeśli właściciel jest...rozwiń całość

   Lepszego dyrektora to ta placówka nie miała i mieć nie będzie. Działania dyrekcji są jednoznaczne z działaniami właściciela. Każdy ma swego pracodawcę nawet dyrektor szpitala. Jeśli właściciel jest niezadowolony to odwołuje dyrektora i to jest jego prawo. Zresztą dziwię się że komuś chce się jeszcze pracować w tym szpitalu z której strony się nie obrócisz wszyscy są niezadowoleni. Chociaż jakiegoś pisio ra mają wsadzić też słyszałem na ten stołek- wtedy wszyscy będą zadowoleni podwyżki kontrakt i konkurencja która rżnie na prawo ilewo ten szpital. Chłodno i głodno..... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Strajk Szpital

   Oburzony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Popieram pielęgniarki, które wykonują ciężką pracę. Dyrekcja Szpitala jest nieugięta. A może trzeba zmienić Dyrektora Szpitala? wszakże p. Bożena Mocha-Dziechciarz została powołana bez konkursu...rozwiń całość

   Popieram pielęgniarki, które wykonują ciężką pracę. Dyrekcja Szpitala jest nieugięta. A może trzeba zmienić Dyrektora Szpitala? wszakże p. Bożena Mocha-Dziechciarz została powołana bez konkursu tylko czasowo od listopada 2014r. Mija rok i nie ogłoszono konkursu na stanowisku Dyrektora Szpitala, dlaczego? P.Trólka z Urzędu Marszałkowskiego rok temu obiecywał,że konkurs będzie. Może wymiana Dyrektora uspokoi sytuację w Szpitalu w Rybniku.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama