Ważne
  Kiedy powstanie Metropolia Silesia?

  Kiedy powstanie Metropolia Silesia?

  oprac. Aga

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Metropolia Silesia może powstać w 2017 r.

  Metropolia Silesia może powstać w 2017 r. ©Maciej Gapiński / Dziennik Zachodni

  W ubiegły piątek Sejm rozpatrzył poprawki Senatu do ustawy o związkach metropolitalnych, prawdopodobnie dziś ustawa trafi do podpisu do prezydenta Andrzeja Dudy. Zgodnie z konstytucją prezydent ma 21 dni na jej podpisanie. Pierwsze związki metropolitalne będą mogły powstać w 2017 roku.
  Metropolia Silesia może powstać w 2017 r.

  Metropolia Silesia może powstać w 2017 r. ©Maciej Gapiński / Dziennik Zachodni

  O potrzebie uregulowania funkcjonowania obszarów metropolitalnych oraz stworzenia narzędzi umożliwiających samorządom skuteczniejszą współpracę dyskutowano w Polsce od 25 lat. Uchwalona w ubiegłym tygodniu ustawa jest wynikiem niemal dwóch lat pracy posłów, samorządowców, a także ekspertów. Omawiając ostatni etap prac nad ustawą poseł Marek Wójcik wyjaśnił, że miedzy innymi dzięki dyskusji w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, udało się usunąć wiele wątpliwości, jakie pojawiły się ze strony samorządowców, dzięki czemu ustawa w większym stopniu odpowiada na postulaty i uwzględnia doświadczenia polskiego samorządu.


  Przedstawiając ostateczny kształt ustawy, poseł Marek Wójcik podkreślił, że wpływ na powstanie związku metropolitalnego będą miały zarówno samorządy, jak i mieszkańcy miast mających wejść w skład przyszłej metropolii. Związki będą tworzone rozporządzeniem Rady Ministrów wydanym z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych samorządów, jednak przed powołaniem związku metropolitalnego będą przeprowadzane konsultacje społeczne z mieszańcami miast, które mają tworzyć metropolię. Na utworzenie związku metropolitalnego muszą wyrazić zgodę rady co najmniej 70 proc. miast tworzących metropolię. Związek metropolitalny będzie musiał mieć co najmniej 500 000 mieszkańców i obejmować miasto wojewódzkie.
  O konieczności przeniesienia współpracy pomiędzy samorządami na nowy poziom organizacyjny mówił również Andrzej Dziuba, prezydent Tychów i członek Zarządu Związku Miast Polskich: – "Od 2007 roku ja i moi koledzy - prezydenci innych miast czekaliśmy na ten dokument. Dziś, z dużym optymizmem patrzę na niego, bo daje nam narzędzia, które pozwolą nam bardziej zacieśnić wzajemną współpracę i realizować wiele wspólnych, ważnych dla mieszkańców naszego regionu projektów np. w kwestii organizacji transportu publicznego".

  Obaj podkreślili istotność zapewnienia metropolii stabilnych źródeł finansowania, pozwalających na skuteczniejsze realizowanie najważniejszych dla mieszkańców zadań i inwestycji. Związki metropolitalne będą miały 5% udział we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych z części, która dotychczas stanowiła dochód budżetu państwa. W praktyce im więcej mieszkańców, tym większe pieniądze otrzyma przyszła metropolia.

  „Związek, który zostanie utworzony na Śląsku może liczyć na ponad 200 mln zł rocznie. To dodatkowe pieniądze, za które można podnieść jakość transportu publicznego lub standard utrzymania najważniejszych dróg w aglomeracji. Zależało nam, żeby korzyści z powstania metropolii odczuli nie tylko samorządowcy, ale przede wszystkim jej mieszkańcy.” – podkreślił poseł Marek Wójcik, współautor ustawy.

  Organizacja transportu publicznego to najważniejsze zadanie przeszłej metropolii. Ustawa wprowadza także nowe narzędzia dotyczące planowania przestrzennego, które powinny ograniczyć konkurencję między miastami i pomóc bardziej racjonalnie planować inwestycje miejskie. Metropolia dzięki zapisom ustawy uzyska również kompetencje w zakresie planowania sieci dróg i będzie mogła przejmować odpowiedzialność za ich właściwe utrzymanie.

  Samorządy będą mogły przekazać metropolii również kolejne zadania, które łatwiej wykonać wspólnie niż na szczeblu poszczególnych miast, a które dziś są wykonywane przez kilkanaście miast jednocześnie. Pozwoli to na bardziej ekonomiczne planowanie inwestycji, a co za tym idzie zaoszczędzenie pieniędzy podatników i bardziej racjonalne wydatkowanie środków na wspólne cele.

  Pierwsze związki metropolitalne będą mogły powstać w 2017 roku, żeby tak się stało wnioski w tej sprawie powinny zostać przekazane Radzie Ministrów już na początku przyszłego roku. Prezydent Andrzej Dziuba stwierdził, że po podpisaniu ustawy przez głowę państwa, Górnośląski Związek Metropolitalny powinien zająć się przygotowaniami do złożenia wniosku i wdrożenia ustawy na Śląsku.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
  *Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
  *Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Andrzej Dziuba

   Andrzej Dziuba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Andrzej Dziuba

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jesteście śmieszni.

   Sosnowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   I co hanysy? Od 1 stycznia b.r. oficjalnie, na ustawowych podstawach działa metropolia. Włącznie z Sosnowcem. Aha, jeszcze jedno - Prezydent Sosnowca jest w zarządzie związku. Boli dupa? ;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie chcemy zagłębia na Śląsku!

   Ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Również zgadzam się z tym, że Ślązacy nie chcą zagłębia na Śląsku! Powinno się przywrócić granicę jak kiedyś!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To będzie Nekropolia Silesia, a nie żadna metropolia

   zych (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Zwłaszcza z wiecznie uciśnionym Śląskiem i Śląskością Zagłębiem (już widzę te oburzenie nazwą "Silesia" - brutalnym narzucaniem Śląskości na Zagłębiu). Metropolia bez Zagłębia, albo żadna.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nigdy mam nadzieję

   obywatel 2 kategorii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   mamy dość wyąłaczania kolejnych kawałków Śląska (teraz to jest Mikołow) i przyklejania butapremem Sosnowca and co.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oby Duda nie był na tyle głupi aby to podpisać!

   mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   PO rzutem na taśmę chce zbudować dla swojaków nowe, okazałe koryto ?!
   Wystarczy już świń i koryt różnej maści i różnej barwy! Już dość tych pasożytów. pasibrzuchów i leserów którzy nic innego...rozwiń całość

   PO rzutem na taśmę chce zbudować dla swojaków nowe, okazałe koryto ?!
   Wystarczy już świń i koryt różnej maści i różnej barwy! Już dość tych pasożytów. pasibrzuchów i leserów którzy nic innego poza piastowaniem stanowisk i politykowaniem nie potrafią !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zło

   Kazik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Miejmy nadzieje, że nigdy. Wystarczy biurokracji i mnożenia bytów, tzn stołków.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląsku? A może w Zagłębiu też?

   ppp (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

   Zróbmy dwie metropolie - Śląską i Zagłębiowską.
   Konkurencja jeszcze nikomu na złe nie wyszła ;)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kielecki sosnowiec zostanie metropolią

   baba z wozu... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   jak się nauczą opuszczać klapę w kiblu !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poprawka

   piiii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   1. w haźlu, 2.oni mają dziurę w ziemi

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama