Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy powstanie Metropolia Silesia?

oprac. Aga
Metropolia Silesia może powstać w 2017 r.
Metropolia Silesia może powstać w 2017 r. Maciej Gapiński / Dziennik Zachodni
W ubiegły piątek Sejm rozpatrzył poprawki Senatu do ustawy o związkach metropolitalnych, prawdopodobnie dziś ustawa trafi do podpisu do prezydenta Andrzeja Dudy. Zgodnie z konstytucją prezydent ma 21 dni na jej podpisanie. Pierwsze związki metropolitalne będą mogły powstać w 2017 roku.

O potrzebie uregulowania funkcjonowania obszarów metropolitalnych oraz stworzenia narzędzi umożliwiających samorządom skuteczniejszą współpracę dyskutowano w Polsce od 25 lat. Uchwalona w ubiegłym tygodniu ustawa jest wynikiem niemal dwóch lat pracy posłów, samorządowców, a także ekspertów. Omawiając ostatni etap prac nad ustawą poseł Marek Wójcik wyjaśnił, że miedzy innymi dzięki dyskusji w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, udało się usunąć wiele wątpliwości, jakie pojawiły się ze strony samorządowców, dzięki czemu ustawa w większym stopniu odpowiada na postulaty i uwzględnia doświadczenia polskiego samorządu.

Przedstawiając ostateczny kształt ustawy, poseł Marek Wójcik podkreślił, że wpływ na powstanie związku metropolitalnego będą miały zarówno samorządy, jak i mieszkańcy miast mających wejść w skład przyszłej metropolii. Związki będą tworzone rozporządzeniem Rady Ministrów wydanym z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych samorządów, jednak przed powołaniem związku metropolitalnego będą przeprowadzane konsultacje społeczne z mieszańcami miast, które mają tworzyć metropolię. Na utworzenie związku metropolitalnego muszą wyrazić zgodę rady co najmniej 70 proc. miast tworzących metropolię. Związek metropolitalny będzie musiał mieć co najmniej 500 000 mieszkańców i obejmować miasto wojewódzkie.
O konieczności przeniesienia współpracy pomiędzy samorządami na nowy poziom organizacyjny mówił również Andrzej Dziuba, prezydent Tychów i członek Zarządu Związku Miast Polskich: – "Od 2007 roku ja i moi koledzy - prezydenci innych miast czekaliśmy na ten dokument. Dziś, z dużym optymizmem patrzę na niego, bo daje nam narzędzia, które pozwolą nam bardziej zacieśnić wzajemną współpracę i realizować wiele wspólnych, ważnych dla mieszkańców naszego regionu projektów np. w kwestii organizacji transportu publicznego".

Obaj podkreślili istotność zapewnienia metropolii stabilnych źródeł finansowania, pozwalających na skuteczniejsze realizowanie najważniejszych dla mieszkańców zadań i inwestycji. Związki metropolitalne będą miały 5% udział we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych z części, która dotychczas stanowiła dochód budżetu państwa. W praktyce im więcej mieszkańców, tym większe pieniądze otrzyma przyszła metropolia.

„Związek, który zostanie utworzony na Śląsku może liczyć na ponad 200 mln zł rocznie. To dodatkowe pieniądze, za które można podnieść jakość transportu publicznego lub standard utrzymania najważniejszych dróg w aglomeracji. Zależało nam, żeby korzyści z powstania metropolii odczuli nie tylko samorządowcy, ale przede wszystkim jej mieszkańcy.” – podkreślił poseł Marek Wójcik, współautor ustawy.

Organizacja transportu publicznego to najważniejsze zadanie przeszłej metropolii. Ustawa wprowadza także nowe narzędzia dotyczące planowania przestrzennego, które powinny ograniczyć konkurencję między miastami i pomóc bardziej racjonalnie planować inwestycje miejskie. Metropolia dzięki zapisom ustawy uzyska również kompetencje w zakresie planowania sieci dróg i będzie mogła przejmować odpowiedzialność za ich właściwe utrzymanie.

Samorządy będą mogły przekazać metropolii również kolejne zadania, które łatwiej wykonać wspólnie niż na szczeblu poszczególnych miast, a które dziś są wykonywane przez kilkanaście miast jednocześnie. Pozwoli to na bardziej ekonomiczne planowanie inwestycji, a co za tym idzie zaoszczędzenie pieniędzy podatników i bardziej racjonalne wydatkowanie środków na wspólne cele.

Pierwsze związki metropolitalne będą mogły powstać w 2017 roku, żeby tak się stało wnioski w tej sprawie powinny zostać przekazane Radzie Ministrów już na początku przyszłego roku. Prezydent Andrzej Dziuba stwierdził, że po podpisaniu ustawy przez głowę państwa, Górnośląski Związek Metropolitalny powinien zająć się przygotowaniami do złożenia wniosku i wdrożenia ustawy na Śląsku.


*Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
*Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
*Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
*Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy powstanie Metropolia Silesia? - Dziennik Zachodni