Loteria paragonowa: Paragony trafiają do puli

  Loteria paragonowa: Paragony trafiają do puli

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pierwsze losowanie opla astry i dwóch iPadów Air 2 - 16 listopada. Wszystkie wygrane w loterii są zwolnione z podatku dochodowego
  Każdy, kto ukończył 18 lat i ma pełną zdolność do czynności prawnych, może uczestniczyć w Narodowej Loterii Paragonowej

  Każdy, kto ukończył 18 lat i ma pełną zdolność do czynności prawnych, może uczestniczyć w Narodowej Loterii Paragonowej ©123RF

  Zaledwie tydzień po oficjalnym ogłoszeniu Narodowej Loterii Paragonowej przez Ministerstwo Finansów (1 X), Polacy zarejestrowali na internetowej stronie konkursu ponad milion paragonów. Trudno się dziwić - nie inwestując ani złotówki, uczestniczy się w losowaniu atrakcyjnych nagród: samochodów osobowych, laptopów, iPadów. Kryteria udziału w loterii są proste: wystarczy mieć ukończone 18 lat, paragon fiskalny na minimum 10 zł oraz zarejestrować go na stronie loterii.

  - Cieszymy się, że nasz projekt spotyka się z tak dużym zainteresowaniem ludzi - mówi Izabela Leszczyna, wiceminister finansów, pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej. - Narodowa Loteria Para-gonowa łączy zabawę i promowanie obywatelskich postaw.

  Taki jest sens tej nowej zabawy Polaków: ma nas przekonać, że codzienne wydawanie i branie paragonów fiskalnych podczas zakupów, w restauracji, barze, u fryzjera ma znaczenie nie tylko przy dochodzeniu przez klientów swoich praw.

  O co Czytelnicy pytają najczęściej

  Poniżej publikujemy najczęściej zadawane przez naszych Czytelników pytania oraz szczegółowe odpowiedzi na nie (źródło: Ministerstwo Finansów).

  Kiedy odbędzie się pierwsze losowanie zarejestrowanych paragonów?
  Pierwsze losowanie nagród odbędzie się 16 listopada 2015 r. Będzie transmitowane na żywo w TVP Regionalna o godzinie 21. Do wygrania są: samochód opel astra oraz dwa iPady Air 2.

  Jakie w ogóle nagrody są do wygrania w tej loterii?
  Do wygrania jest łącznie: 12 samochodów opel astra (losowane raz w miesiącu), 4 samochody opel insignia (losowane raz na kwartał), 72 notebooki Lenovo Thinkpad oraz 84 iPady Air 2.

  Czy od nagród trzeba będzie zapłacić podatek?
  Nie. Wszystkie nagrody w tej loterii są zwolnione z podatku.

  Ile paragonów można zgłosić do loterii?
  W każdym miesiącu można zgłosić dowolną liczbę paragonów fiskalnych.

  Czy dany paragon można rejestrować tylko raz, czy też przechodzi on na następne losowania?
  Każdy paragon można zgłosić w loterii tylko raz.

  Czy można zgłosić do loterii fakturę, rachunek lub paragon niefiskalny?
  Nie. Do loterii przyjmowane są wyłącznie paragony fiskalne.

  Czy mogę zgłosić do loterii paragon fiskalny z poprzedniego miesiąca?
  Nie. Paragon należy zgłosić w miesiącu zakupu.

  Jeżeli mam paragon fiskalny, np. na 50 złotych, to czy mogę zgłosić go pięć razy?
  Jeden paragon fiskalny można zgłosić do loterii tylko raz - niezależnie od kwoty zakupu.

  Skąd pewność, że paragon, który mam, jest paragonem fiskalnym?
  Paragon fiskalny zawiera napis „paragon fiskalny”.

  W jakim terminie można się zgłosić do loterii?
  W loterii można uczestniczyć od 1 października 2015 r. do 30 września 2016 r. Rejestracji paragonu można dokonać tylko w miesiącu zakupu towaru lub usługi.

  Ekspert podpowiada: Co sprawdzić w regulaminie

  Chciałabym uczestniczyć w loterii paragonowej, ale zniechęca mnie to, że trzeba podać swoje dane osobowe. Czy muszę wyrazić zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i wykorzystywanie wizerunku? Boję się, że potem trafią do jakiegoś banku danych i zaczną krążyć w sieci - pisze Czytelniczka z Katowic

  Iwona Zapart, prezes Federacji Konsumentów, oddział Katowice:

  Każdy ogłoszony konkurs lub loteria muszą mieć regulamin, z którym koniecznie powinien zapoznać się każdy konsument, nim otrzyma wygraną. Jest to ważna u-mowa, określająca jednoznacznie przede wszystkim zasady uczestnictwa oraz wyłaniania zwycięzców konkursu. Regulamin powinien być zgodny z prawem i nie może naruszać zbiorowych interesów konsumentów.

  Organizatorzy konkursu zawsze zbierają dane osobowe jego uczestników. Nawet jeżeli będzie to jedynie adres e-mailowy, mamy do czynienia ze zbiorem danych osobowych. Jako podstawę prawną stosuje się tu Ustawę o ochronie danych osobowych wraz z odpowiednimi rozporządzeniami ministra spraw wewnętrznych i administracji.

  Wiąże się to ze spełnieniem wielu wymogów formalnych, zaczynając od polityki bezpieczeństwa, która musi być wdrożona w firmie organizatora, a kończąc na rejestracji zbioru danych osobowych u Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

  Konsument powinien poznać zatem, jakie są cele, założenia i nagrody konkursu; np. rzeczowe bądź pieniężne, jak można składać reklamacje itp.

  Jeżeli typowanie zwycięzców odbywa się na zasadzie losowania, mamy do czynienia z loterią. Jako podstawę prawną stosujemy tu przede wszystkim Ustawę o grach hazardowych. Wymagana jest rejestracja loterii w Izbie Celnej. Osoba odpowiedzialna za nadzór nad loterią musi mieć odpowiednie świadectwo zawodowe, wydawane przez ministra finansów.

  Konsumenci, którzy decydują się na udział w loterii, muszą być poinformowani, kto jest jej organizatorem. Muszą też mieć możliwość wyrażenia zgody na przetwarzanie swoich danych i powinni być poinformowani, gdzie i do jakich celów będą przekazywane te dane. Warto się dowiedzieć, czy zaraz po zakończeniu konkursu dane zostaną usunięte.


  *Policjanci z Częstochowy skasowali film, na którym biją chłopaka. Ale jest drugi ZOBACZ?
  *Wielki powrót Kamila Durczoka. Dawny szef Faktów TVN zadebiutował w nowej roli
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Rolnik szuka żony. Co wydarzy się w odcinku 7?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama