Firmy rodzinne podczas Kongresu MŚP w Katowicach [ZDJĘCIA +...

  Firmy rodzinne podczas Kongresu MŚP w Katowicach [ZDJĘCIA + WIDEO]

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kongres MŚP w Katowicach
  1/25
  przejdź do galerii

  Kongres MŚP w Katowicach ©Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni

  Obecna sytuacja oraz przyszłość firm rodzinnych - to jeden z tematów poruszonych podczas V Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który trwa w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
  Chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy, rodzinne przedsiębiorstwa stanowią ponad połowę wszystkich firm z jakimi mamy do czynienia. To z kolei przekłada się na miejsca pracy, również w naszym województwie. W całej Europie familijne przedsiębiorstwa to 60 proc. wszystkich firm, a w naszym kraju szacuje się, że od 40 do 45 proc., chociaż ta liczba może być większa. W naszym kraju do sztandarowych przykładów firm rodzinnych możemy zaliczyć A.
  Blikle, Irenę Eris, Fakro czy też Bakomę. W naszym regionie działa ponad 550 tysięcy przedsiębiorstw, z czego aż 60 proc. to firmy rodzinne. Jakie są ich największe problemy? Zdziwicie się, ponieważ okazuje się, że nie są to tylko i wyłącznie obowiązujące przepisy. Największą bolączką w firmach rodzinnych jest sukcesja.

  - Z jednej strony osoba, która zarządza taką firmą, obawia się, że ktoś zrobi to gorzej. Inni boją się emerytalnej nudy, a pozostali nie chcą skłócać rodziny, ponieważ syn może się obrazić, gdy firmę przejmie córka. Jest także grupa, która boi się tego, że ktoś poprowadzi firmę lepiej - wskazuje dr hab. Jan Klimek , zastępca prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, dyrektor Instytutu Przedsiębiorczości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach oraz członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

  W momencie, gdy sukcesja nie jest przeprowadzona w odpowiednim czasie, osoba, która miała przejąć rodzinną firmę ląduje już w korporacji albo zakłada swoją firmę. Tymczasem rodzinne przedsiębiorstwo znajduje się na krawędzi. Profesor Klimek dodaje, że każdego roku w 28 krajach europejskich przed takim problemem staje w sumie 450 tysięcy firm. Z tego 150 tysięcy upada ze względu na źle przeprowadzoną procedurę sukcesji, likwidując tym samym aż 600 tysięcy miejsc pracy. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez SGH, dużym problemem jest także to, że przedsiębiorstwa nie wprowadzają innowacyjnych rozwiązań, a to szansa na to, by utrzymać się na rynku krajowym i spróbować swoich sił na rynkach zagranicznych.  Przebadano 304 firmy rodzinne z całego kraju i wynika z tego, że do problemów trzeba także zaliczyć biurokrację, rosnące koszty działalności czy też konkurencję ze strony dużych firm oraz brak wsparcia ze strony władz. Firmy rodzinne w naszym kraju, pomimo tego, że stanowią tak dużą siłę, nie trafiają do świadomości konsumentów oraz rządzących. Przynajmniej nie tak, jakby chciały. Dlatego też pojawiają się organizacje, które mają wpłynąć na tę sytuację - stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych czy fundacja Firmy Rodzinne.

  Podczas katowickiego kongresu nie zabrakło także apelu Stefana Rotarskiego, który od ponad ćwierć wieku prowadzi razem z rodziną firmę Anro.

  - Polska niestety zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem skomplikowanych, niesprawiedliwych i rygorystycznych przepisów gospodarczych i finansowych. Powinniśmy działać wspólnie, ponieważ siła jest w jedności. Wtedy się przebijemy, ponieważ nie jesteśmy górnikami i nie wyjdziemy na ulice, by coś spalić - podkreślał przedsiębiorca.

  Środa to ostatni dzień V Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Zaproszeni goście porozmawiają o współczesnych wyzwaniach telemedycyny, małych i średnich przedsiębiorstwach w branży turystycznej czy też o Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

  Uczestnicy będą również szukać odpowiedzi na pytanie: Jak uzdrowić system ochrony zdrowia? Gościem specjalnym będzie minister zdrowia, Marian Zembala.

  W piątek w Dzienniku Zachodnim przeczytacie natomiast na temat debaty o Śląsku.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
  *Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
  *Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kongres MSP

   Waldemar S. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Posiedzą, popieprzą, powiedzą głośno to co wszyscy od dawna dobrze wiedzą, zgarną kasę i koniec kongresu.
   Ktoś robi hajs wciskając te same teksty od lat.
   Sorry za szczerość ale czy ktoś może dać...rozwiń całość

   Posiedzą, popieprzą, powiedzą głośno to co wszyscy od dawna dobrze wiedzą, zgarną kasę i koniec kongresu.
   Ktoś robi hajs wciskając te same teksty od lat.
   Sorry za szczerość ale czy ktoś może dać namacalne efekty tych kongresów za wyjątkiem zwiekszonych przychodów organizatorów i osób współpracujacych z nimi ?.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kongres MSP

   SM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Można tak do tego podejść, ale z drugiej strony nie do przecenienia jest możliwość wymiany doświadczeń, nawiązanie kontaktów. Po paru takich spotkaniach okazuje się, że mamy większą wiedzę,...rozwiń całość

   Można tak do tego podejść, ale z drugiej strony nie do przecenienia jest możliwość wymiany doświadczeń, nawiązanie kontaktów. Po paru takich spotkaniach okazuje się, że mamy większą wiedzę, poznajemy sporo różnych ludzi, których możemy zapytać o coś, co nie działa u nas w firmie. W ten sposób mam niezłą książkę kontaktową i wiem, że mam kogo zapytać, jeśli z czymś mam problem... Kongresy chyba mają uświadomić ludziom, że nie są sami ze swoimi problemami... tak mi się wydaje. PS. Nie mam nic wspólnego z samym kongresem, ani organizatorami, żeby nie było;)))zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama