Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy rodzinne podczas Kongresu MŚP w Katowicach [ZDJĘCIA + WIDEO]

Patryk Drabek
Kongres MŚP w Katowicach
Kongres MŚP w Katowicach Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni
Obecna sytuacja oraz przyszłość firm rodzinnych - to jeden z tematów poruszonych podczas V Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który trwa w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy, rodzinne przedsiębiorstwa stanowią ponad połowę wszystkich firm z jakimi mamy do czynienia. To z kolei przekłada się na miejsca pracy, również w naszym województwie. W całej Europie familijne przedsiębiorstwa to 60 proc. wszystkich firm, a w naszym kraju szacuje się, że od 40 do 45 proc., chociaż ta liczba może być większa. W naszym kraju do sztandarowych przykładów firm rodzinnych możemy zaliczyć A. Blikle, Irenę Eris, Fakro czy też Bakomę. W naszym regionie działa ponad 550 tysięcy przedsiębiorstw, z czego aż 60 proc. to firmy rodzinne. Jakie są ich największe problemy? Zdziwicie się, ponieważ okazuje się, że nie są to tylko i wyłącznie obowiązujące przepisy. Największą bolączką w firmach rodzinnych jest sukcesja.

- Z jednej strony osoba, która zarządza taką firmą, obawia się, że ktoś zrobi to gorzej. Inni boją się emerytalnej nudy, a pozostali nie chcą skłócać rodziny, ponieważ syn może się obrazić, gdy firmę przejmie córka. Jest także grupa, która boi się tego, że ktoś poprowadzi firmę lepiej - wskazuje dr hab. Jan Klimek , zastępca prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, dyrektor Instytutu Przedsiębiorczości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach oraz członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

W momencie, gdy sukcesja nie jest przeprowadzona w odpowiednim czasie, osoba, która miała przejąć rodzinną firmę ląduje już w korporacji albo zakłada swoją firmę. Tymczasem rodzinne przedsiębiorstwo znajduje się na krawędzi. Profesor Klimek dodaje, że każdego roku w 28 krajach europejskich przed takim problemem staje w sumie 450 tysięcy firm. Z tego 150 tysięcy upada ze względu na źle przeprowadzoną procedurę sukcesji, likwidując tym samym aż 600 tysięcy miejsc pracy. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez SGH, dużym problemem jest także to, że przedsiębiorstwa nie wprowadzają innowacyjnych rozwiązań, a to szansa na to, by utrzymać się na rynku krajowym i spróbować swoich sił na rynkach zagranicznych.

Przebadano 304 firmy rodzinne z całego kraju i wynika z tego, że do problemów trzeba także zaliczyć biurokrację, rosnące koszty działalności czy też konkurencję ze strony dużych firm oraz brak wsparcia ze strony władz. Firmy rodzinne w naszym kraju, pomimo tego, że stanowią tak dużą siłę, nie trafiają do świadomości konsumentów oraz rządzących. Przynajmniej nie tak, jakby chciały. Dlatego też pojawiają się organizacje, które mają wpłynąć na tę sytuację - stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych czy fundacja Firmy Rodzinne.

Podczas katowickiego kongresu nie zabrakło także apelu Stefana Rotarskiego, który od ponad ćwierć wieku prowadzi razem z rodziną firmę Anro.

- Polska niestety zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem skomplikowanych, niesprawiedliwych i rygorystycznych przepisów gospodarczych i finansowych. Powinniśmy działać wspólnie, ponieważ siła jest w jedności. Wtedy się przebijemy, ponieważ nie jesteśmy górnikami i nie wyjdziemy na ulice, by coś spalić - podkreślał przedsiębiorca.

Środa to ostatni dzień V Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Zaproszeni goście porozmawiają o współczesnych wyzwaniach telemedycyny, małych i średnich przedsiębiorstwach w branży turystycznej czy też o Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Uczestnicy będą również szukać odpowiedzi na pytanie: Jak uzdrowić system ochrony zdrowia? Gościem specjalnym będzie minister zdrowia, Marian Zembala.

W piątek w Dzienniku Zachodnim przeczytacie natomiast na temat debaty o Śląsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo