Dni Literatury w Sosnowcu: Marcin Świetlicki "Jeden"...

  Dni Literatury w Sosnowcu: Marcin Świetlicki "Jeden" [ZDJĘCIA]

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marcin Świetlicki potrafił zaintrygować uczestników spotkania
  1/22
  przejdź do galerii

  Marcin Świetlicki potrafił zaintrygować uczestników spotkania
  ©marzena bugała-azarko

  Już po raz dziewiąty odbywają się w tym roku Sosnowieckie Dni Literatury. Impreza co roku gromadzi spore grono uznanych twórców. Wśród gości są m.in. Marcin Brykczyński, Andrzej Grabowski, Jarosław Mikołajewski, Gaja Grzegorzewska czy Szczepan Twardoch. W poniedziałek gwaizdą był Marcin Świetlicki, który premierowo zaprezentował swój zbiór utworów pt .Jeden.
  Tegoroczna edycja poświęcona jest m.in. twórczości Franza Kafki i Bruno Schulza. W gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kościelnej - to tam odbywa się większość imprez - można oglądać wystawę poświęconą tym pisarzom.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  PROGRAM SOSNOWIECKICH DNI LITERATURY 2013


  W poniedziałek z czytelnikami z Zagłębia spotkał Marcin Świetlicki, poeta, pisarz, dziennikarz oraz wokalista zespołu Świetliki.

  Marcin Świetlicki pochodzi z Lubelszczyzny, ale od wielu lat jest związany z Krakowem. Swój pierwszy tomik poezji - pod tytułem "Zimne kraje" - wydał w 1992 roku. Krytycy uznają Świetlickiego za jednego z najlepszych przedstawicieli tzw. pokolenia Brulionu. Skąd ta nazwa? Od wydawanego w latach 1986-99 czasopisma "Brulion", na łamach którego poeta publikował swoje wiersze.

  Do tej pory Świetlicki wydał siedemnaście tomików poetyckich. Podczas sosnowieckiego spotkania swoją prapremierę miał najnowszy zbiór utworów autora - "Jeden!".

  - Macie państwo niesamowitą okazję. Marcin Świetlicki, poeta polski, to właściwie klasyk literatury polskiej - mówił otwierając spotkanie prowadzący je Wojciech Brzoska.

  - Nie jestem największym polskim poetą, ani muzykiem, ani autorem rysunków, ani aktorem. W każdej dziedzinie jest amatorem i w każdej dziedzinie jakoś sobie radzę. Czytam prozę, bo proza jest mi potrzebna do życia. Jak chcę przeczytać dobry wiersz, to sam sobie go piszę - stwierdził z kolei Świetlicki.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama