Jak ominąć korek w Bielsku-Białej? Smartfon donosi, którą...

  Jak ominąć korek w Bielsku-Białej? Smartfon donosi, którą drogą jedziemy

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jak ominąć korek w Bielsku-Białej? Smartfon donosi, którą drogą jedziemy
  Chcesz wiedzieć, gdzie jest korek w Bielsku-Białej? Sprawdź mapę, która korzysta z danych uzyskiwanych z... komórek kierowców
  Jak ominąć korek w Bielsku-Białej? Smartfon donosi, którą drogą jedziemy
  Którą drogę w Bielsku-Białej wybrać, by nie utknąć na dobre kilkadziesiąt minut w sznurze samochodów? Najlepiej zerknąć na mapę, jaką udostępnili specjaliści z Miejskiego Zarządu Dróg. Zawiera najświeższe i najdokładniejsze informacje dotyczące ruchu samochodowego w mieście.

  To efekt pierwszego w Polsce systemu czujników multimodalnych i specjalistycznego oprogramowania, jakie zostały zamontowane na głównych drogach Bielska-Białej.
  Ten system odbiera dane z telefonów komórkowych (smartfonów), jakie mają przy sobie kierowcy samochodów i... przekazuje drogowcom informacje o natężeniu ruchu. Dzięki temu dane są znacznie dokładniejsze i aktualizowane na bieżąco.

  - Każdy w telefonie ma bluetooth, czyli nadajnik informacji. W różnych miejscach Bielska-Białej, które uznaliśmy za miarodajne, znajdują się odbiorniki takiego sygnału. Urządzenia rejestrują sygnał bluetooth, jako przejazd samochodu - wyjaśnia Marcin Burdziński z Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej.

  - Sprawdziliśmy, pomiar jest wiarygodny i odzwierciedla stan faktyczny - dodaje.

  Mieszkańcom Bielska-Białej i osobom, które wybierają się nad Białą system podpowiada, które drogi są zatłoczone lub najbardziej narażone na korek. Kolor czerwony oznacza duże utrudnienie, kolor zielony drogę przejezdną. Z kolei drogowcom system pozwoli płynniej sterować siecią bielskich dróg, bo uzmysłowi, czym dokładnie mogą być spowodowane korki w określonych porach dnia.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama