Wyprawa na Dhaulagiri: Atak szczytowy himalaistów ze Śląska...

  Wyprawa na Dhaulagiri: Atak szczytowy himalaistów ze Śląska [ZDJĘCIA]

  MIW

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wyprawa na Dhaulagiri 2013
  1/9
  przejdź do galerii

  Wyprawa na Dhaulagiri 2013 ©PZA

  Polscy wspinacze atakują na Dhaulagiri (8167 m npm) w Himalajach w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. Wśród sześciu zmierzających w stronę szczytu alpinistów znajduje się trzech z naszego regionu: reprezentujący Klub Wysokogórski w Katowicach Robert Holewa i Piotr Tomala, a także startująca w barwach KW Wrocław (ale pochodząca z Tychów) Agnieszka Bielecka. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to himalaiści jutro staną na szczycie.
  Ekspedycja na Dhaulagiri, siódmą górę świata odbywa się w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy. To tzw. wyprawa unifikacyjna czyli mająca na celu sprawdzenie w wiosennych warunkach wspinaczy, którzy mogliby być później brani pod uwagę przy okazji zimowych wypraw na niezdobyte jeszcze ośmiotysięczniki.

  Takimi właśnie "testowanymi" himalaistami są na tej wyprawie Piotr Tomala, Agnieszka Bielecka i reprezentujący Klub Skialpinistyczny Kandahar Jacek Żyłka Żebracki. W skład wyprawy wchodzą jeszcze doświadczeni alpiniści: Jerzy Natkański, Dariusz Załuski, Marcin Miotk i Tamara Styś.

  Polscy himalaiści atakują górę bez tlenu, w stylu klasycznym drogą "normalną", poprowadzoną północno - wschodnią granią.
  Nazwa Dhaulagiri pochodzi z sanskrytu i oznacza "białą górę". Odnosi się do całego masywu, w którym znajduje się 13 wierzchołków. W pierwszej połowie XIX wieku - aż do momentu odkrycia Kanczendzongi - była uważana za najwyższy szczyt świata. Pierwszy raz została zdobyta 13 maja 1960 roku przez szwajcarsko- austriacką wyprawę pod kierownictwem Maxa Eiselina. Pierwsze polskiego wejścia dokonali w 1980 roku Wojciech Kurtyka i Ludwik Wilczyński. Pięć lat później Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka dokonali pierwszego w historii wejścia zimowego.  *Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
  *Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
  *Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama