Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapalenie jelita grubego: kolka, biegunka, utrata masy ciała

Agata Pustułka
123RF
Wzrasta liczba zachorowań u małych dzieci na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Na nieswoiste Zapalenia Jelita (NZJ) na całym świecie cierpi ponad 5 milionów osób. W Polsce liczba chorych jest szacowana na 50 tysięcy.

Choroba dotyka głównie ludzi młodych, będących w pełni aktywności zawodowej, w tym również dzieci i młodzież. Schorzenia te ze względu na objawy - częste i niespodziewane biegunki - negatywnie wpływają na wiele aspektów życia chorych, w tym na sferę społeczną, psychologiczną oraz finansową.

Nieswoiste zapalenia jelita to grupa przewlekłych chorób autoimmunizacyjnych, do których zaliczamy: m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna (Ch.L-C). Szacuje się, że w Polsce na chorobę Leśniowskiego-Crohna cierpi około 10-15 tys. osób, natomiast z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego zmaga się od 35 do 40 tys. chorych. Najczęściej na NZJ zapadają osoby między 20 a 40 rokiem życia, czyli będące w pełni aktywności zawodowej. Obserwuje się także wzrost zachorowań u małych dzieci.

CO MOŻE OZNACZAĆ BÓL BRZUCHA - SPOTKANIA MEDYCZNE - PROF. ANDRZEJ NOWAK [CZYTAJ W DZ]

Charakterystycznymi objawami choroby są: wycieńczająca długotrwała biegunka, bóle brzucha o charakterze kolki, utrata masy ciała, gorączka. W trakcie rozwoju choroby mogą wystąpić groźne powikłania, takie jak: krwawienia z odbytu, przetoki, ropnie . Często zachodzi konieczność interwencji chirurgicznych.

Nieswoistym zapaleniom jelita towarzyszą często powikłania ze strony innych narządów: zmiany stawowe, oczne, skórne, płucne a także choroby wątroby i nerek. Objawy te mogą towarzyszyć zaostrzeniom, ale czasami pojawiają się jako pierwsze na długo przed wystąpieniem dolegliwości jelitowych.

OBJAWY: UPORCZYWE NUDNOŚCI, ZAPARCIA, SPADEK WAGI. CO TO MOŻE BYĆ?[CZYTAJ W DZ]

Nieswoiste zapalenia jelita są chorobami o podłożu autoimmunologicznym, jednak przyczyna ich występowania nie jest znana. Obecnie nie istnieje terapia, która może NZJ wyleczyć, ale dzięki najnowszym osiągnięciom medycyny w większości przypadków można kontrolować przebieg NZJ. Leczenie zależy od przebiegu choroby u konkretnego pacjenta. Terapia metodami standardowymi nie w każdym przypadku jest skuteczna, ze względu na występujące działania niepożądane lub trudności w uzyskaniu remisji. Zalecane jest wtedy leczenie biologiczne, które powoduje ustąpienie objawów oraz zapobiega ich nawrotom u większości pacjentów. Jest to alternatywa dla operacji chirurgicznych i szansa na uniknięcie niebezpiecznych powikłań.

PRZYCHODNIA CZY SZPITAL - GDZIE MASZ SIĘ UDAĆ GDY POTRZEBUJESZ POMOCY [DOWIEDZ SIĘ Z DZ]

Choroba, ze względu na swój przebieg, utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz niejednokrotnie pozbawia szans na kontynuację nauki, realizację zawodowych aspiracji i życiowych pasji. W miarę postępowania choroby pacjenci mogą także borykać się z problemami finansowymi, spowodowanymi przez absencję w pracy i obniżoną produktywność. Wśród chorych na NZJ większa jest także stopa bezrobocia.



*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
*Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
*Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
*Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!