Chore zęby to chore serce. Bezpłatne badania w Katowicach

Chore zęby to chore serce. Bezpłatne badania w Katowicach

AGA

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Osoby myjące zęby mniej niż 2 razy dziennie są o 70 proc. bardziej narażone na zawał serca!
Bezpłatne konsultacje stomatologiczne, protetyczne, implantologiczne, zdjęcie RTG panoramiczne zębów oraz spotkania medyczne ze stomatologami i kardiologami - to wszystko czeka na mieszkańców Śląska podczas dnia otwartego pod hasłem "Z uśmiechem do serca", który już 24 maja odbędzie się w Duda Clinic w Katowicach-Murckach. - Spotkaniami chcemy pokazać pacjentom, jak ważny wpływ na zdrowie całego organizmu, a przede wszystkim serca i układu krążenia ma zdrowie i higiena jamy ustnej. Stąd pomysł, aby w dniu otwartym wzięli udział także specjaliści zajmujący się innymi, niż stomatologia dziedzinami. Tym razem wybór padł na kardiologa - mówi dr n. med. Mariusz Duda .

Zdrowie jamy ustnej wpływa na cały organizm. Nieleczone zęby, stany zapalne i ogniska bakteryjne mogą mieć wpływ na zdrowie układu pokarmowego, krążenia, oddechowego, mogą być przyczyną infekcji ogólnoustrojowych, a nawet problemów neurologicznych. Niestety wciąż niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z konsekwencji swoich zaniedbań. Stąd pomysł na cykl spotkań prozdrowotnych w katowickiej Duda Clinic. Mają one za zadanie edukować pacjenta, ale także dać mu szansę na bezpłatną konsultację, przegląd i diagnostykę.

- Chcemy zachęcić mieszkańców regionu do regularnych wizyt, badania się, chodzenia na przeglądy, zwłaszcza ludzi młodych. Jednocześnie chcemy edukować, pokazując jak dziś wygląda leczenie stomatologiczne, czym dysponują gabinety, jakie rozwiązania są dostępne na Śląsku. Kluczowe jest także dla nas pokazanie, jak zdrowie jamy ustnej wpływa na cały organizm, nie tylko na to, czy jesteśmy atrakcyjni. Stąd pomysł na spotkania medyczne poświęcone zębom i sercu - przekonuje dr n. med. Mariusz Duda.

Tego typu bezpłatne konsultacje w Duda Clinic organizowane są już po raz czwarty. Do tej pory wzięło w nich udział blisko 500 mieszkańców regionu. W tej edycji klinika łączy siły ze szpitalem EuroMedic. Dzięki temu pacjenci biorący udział w konsultacjach stomatologicznych, będą mogli także skorzystać z bezpłatnych pomiarów ciśnienia tętniczego oraz wziąć udział w prelekcji dotyczącej zdrowia układu krążenia, którą poprowadzi specjalista ze Szpitala EuroMedic w Katowicach.

Nie bez powodu Duda Clinic chce zwrócić uwagę mieszkańców Śląska na związek pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a sercem. Okazuje się, że osoby myjące zęby mniej niż 2 razy dziennie są o 70 proc. bardziej narażone na zawał serca - takie wnioski płyną z badań opublikowanych na łamach British Medical Journal. Winne wszystkiemu są bakterie.

- Przenikające do układu krwionośnego paciorkowce, obecne często w jamie ustnej, na języku policzkach i zębach, mogą być przyczyną infekcji i powstania blaszki miażdżycowej. To może doprowadzić z kolei do zatoru. Ta sytuacja może dotyczyć zarówno osób niestosujących się do zasad higieny jamy ustnej, jak również osób z ubytkami, próchnicą, stanami zapalnymi - tłumaczy dr Duda.

Jak udowodnili naukowcy z University College w Londynie na 11869 przebadanych osób z zawałami serca, aż w 555 przypadkach przyczyna leżała w niewłaściwej higienie i stanach zapalnych jamy ustnej. Na bezpłatne konsultacje można przyjść 24 maja (piątek) w godz. od 10 do 20. W godzinach od 16 do 18 zaplanowano natomiast spotkania medyczne ze stomatologami Duda Clinic i kardiologami ze Szpitala EuroMedic.
*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
*Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
*Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
*Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO
Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo