Biznes na Śląsku. Wsparcie i efekty

  Biznes na Śląsku. Wsparcie i efekty

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Biznes na Śląsku. Wsparcie i efekty
  1/6
  przejdź do galerii
  Ponad 3800 dofinansowanych inwestycji na kwotę 1,1 mld złotych. Przedsiębiorcy z regionu z powodzeniem sięgają po fundusze unijne. Przed nami kolejna pula środków do rozdysponowania – Śląskie Centrum Przedsiębiorczości uzyskało 352 mln euro, o ponad 110 mln więcej niż w latach 2007-2013.
  - Trudno zliczyć branże, w których działają nasi beneficjenci, co świadczy także o różnorodności biznesu w województwie śląskim. Szeroko pojęte przetwórstwo przemysłowe, gdzie zostały zastosowane nowe technologie, informatyka i telekomunikacja, medycyna, turystyka. Projekty polegały przede wszystkim na zakupie środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych czy budowie (rozbudowie) przedsiębiorstwa. Dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość otrzymania wsparcia dla projektów związanych z zastosowaniem i wykorzystaniem technologii gospodarki elektronicznej czyli e-biznesu oraz technologii informatycznych i komunikacyjnych – podsumowuje Zbigniew Faruga, Dyrektor ŚCP, które zarówno w starej jak i w nowej perspektywie odpowiedzialne jest za wdrażanie osi RPO związanych ze wsparciem sektora MŚP.

  Innowacje w regionie – strzał w dziesiątkę
  W 150 spotkaniach informacyjnych, organizowanych przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości w ramach perspektywy 2007-2013 wzięło udział ponad 6,5 tys. osób. W 20 konkursach, przeprowadzonych do tej pory przez ŚCP złożonych zostało ponad 8 tys. wniosków. Warto przy tym zaznaczyć, że ponad 1,2 tys. miało charakter innowacyjny, co jest dowodem nowej jakości w gospodarce regionu.

  - Specjalizujemy się w produkcji aparatur naukowo-badawczych służących do tworzenia nowych materiałów a tym samym nowych technologii – wyjaśnia dr Andreas Glenz, prezes firmy PREVAC sp. z o.o. Aparatury służą do komponowania różnych materiałów jak i analiz ich właściwości fizyko-chemicznych w warunkach wysokiej i ultra-wysokiej próżni. W wyniku licznych badań prowadzonych na sprzęcie PREVAC odkrywane są nowe gatunki materiałów wykorzystywanych w praktycznie każdej z dziedzin życia codziennego. Przykładem zastosowań jest m. in. produkcja mikro i nanoelektroniki, ubrań membranowych, specjalnych klejów umożliwiających klejenie aluminium ze stalą – co m.in. zrewolucjonizowało procesy produkcyjne karoserii koncernu BMW a w późniejszym czasie również i innych producentów. Aparatura ma również szerokie zastosowanie w medycynie poprzez opracowania nowoczesnych materiałów do produkcji m. in. zastawek serca, stentów, implantów, które są biozgodne. Działalność firmy często określana jest mianem „kosmicznej”- spektometry testowane w aparaturze PREVAC umieszczane są w rakietach kosmicznych i analizują skład atmosfer nowo badanych planet.

  - Sięgnięcie po unijne wsparcie było naturalnym krokiem w rozwoju firmy. Szukaliśmy możliwości finansowych i muszę powiedzieć, że do tej pory jesteśmy bardzo zadowoleni. Mamy projekty, które umożliwiły stworzenie zupełnie nowatorskiej technologii, co umożliwia nam konkurencyjne działanie na rynku światowym – podkreśla prezes PREVAC sp. z o.o.

  W międzynarodowym towarzystwie
  Rozbudowa i modernizacja przedsiębiorstw, zakładów produkcyjnych, zakup maszyn czy linii technologicznych, wdrażanie technologii informacyjno-komunikacyjnych, przedsięwzięć w zakresie badań i rozwoju oraz innowacji – do listy dofinansowanych projektów należy dołączyć te związane z promocją na targach zagranicznych.

  - Wspólnie z żoną, od 30 lat prowadzimy własną działalność, kontynuując rodzinne tradycje. Produkujemy edukacyjne zabawki w formie oryginalnych klocków konstrukcyjnych oraz komplety do piasku. Kiedy tylko pojawiła się szansa na wykorzystanie funduszy unijnych, postanowiliśmy zainwestować w unowocześnienie firmy – wymieniliśmy cały park maszynowy, wprowadziliśmy nowe technologie. To był i jest dalej bardzo wysoki skok w rozwoju przedsiębiorstwa – wylicza Marian Suchanek, współwłaściciel częstochowskiej firmy Mario-Inex, nagradzanej m.in. za klocki do nauki cyfr, przeznaczone także dla dzieci niewidomych i niedowidzących.

  Większość nowych maszyn, jakimi w tej chwili dysponuje przedsiębiorstwo zakupiona została z dofinansowaniem, jednak na tym Suchankowie nie poprzestali.

  - Naszym marzeniem było zaprezentowanie wyrobów na branżowych targach. Najbardziej prestiżowe są oczywiście te międzynarodowe, organizowane w Norymberdze – jest to jednak kosztowne przedsięwzięcie, które dodatkowo pochłania także pieniądze na budowę i wyposażenie stoiska. Napisaliśmy projekt, otrzymaliśmy dofinansowanie i tak udało nam się zaistnieć w międzynarodowym towarzystwie, co przyczyniło się do wzrostu eksportu naszych produktów – dodaje Halina Suchanek, współwłaścicielka firmy.


  „Na fundusze unijne nie można się obrażać. Często spotykam się z opinią, że coś nam się należy – skoro tak, to jednak trzeba respektować zasady i nie oburzać, jeśli po otrzymaniu środków, ktoś nam sprawdzi wydatki i realizację projektu. Jestem zdania, że dofinansowanymi inwestycjami trzeba się chwalić – to dla wielu firm po prostu duży skok rozwojowy” Marian Suchanek, Mario-Inex Częstochowa.

  Daj się poznać
  Punkt Kontaktowy ŚCP – tu znajdziesz informacje, dotyczące możliwości aplikowania o wsparcie dla sektora MŚP w ramach ogłaszanych konkursów o dofinansowanie z RPO WSL, procedur wyboru projektów, wniosków aplikacyjnych, zasad rozliczeń projektów. Szczegóły dotyczące najbliższych spotkań informacyjnych będzie można znaleźć na stronie internetowej www.scp-slask.pl

  Gdzie nas znaleźć:
  Śląskie Centrum Przedsiębiorczości
  Punkt Kontaktowy ŚCP
  ul. Katowicka 47 pok. 102, 41-500 Chorzów
  tel. (32) 743 91 71, tel. (32) 743 91 77
  scp@scp-slask.pl,
  www.scp-slask.pl  "Projekt sfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013"

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama