Nowy komisariat policji w Czechowicach-Dziedzicach. Bez krat...

  Nowy komisariat policji w Czechowicach-Dziedzicach. Bez krat i płotu [ZDJĘCIA]

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowy komisariat policji w Czechowicach-Dziedzicach
  1/68
  przejdź do galerii

  Nowy komisariat policji w Czechowicach-Dziedzicach ©Łukasz Klimaniec / Dziennik Zachodni

  Nowy komisariat policji w Czechowicach-Dziedzicach został uroczyście otwarty w czwartek. Znajdująca w ścisłym centrum miasta siedziba policjantów została wybudowana w ekspresowym tempie – rok wcześniej, niż planowano.
  Nowy komisariat policji w Czechowicach-Dziedzicach to pierwszy w województwie śląskim obiekt wybudowany od podstaw (czyli już od samego projektu) zgodnie z programem standaryzacji komend i komisariatów policji. Od czwartku pracują już w nim miejscowi policjanci, którzy w ostatnich dwóch dniach przeprowadzali się i sami meblowali pomieszczenia.

  - Jeszcze do końca nie wierzą, są tu przecież od wczoraj.
  Sam czuję głęboką satysfakcję, bo marzenia i plany się spełniły. Sądziliśmy, że zakończymy budowę w 2016 roku, a udało się rok wcześniej – przyznał mł. insp. Piotr Kucia, zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego policji.

  Nowy komisariat policji w Czechowicach-Dziedzicach został wybudowany na działce w centrum miasta, którą przekazała gmina. Lokalizacja w ścisłym centrum była na rekę miejscowym urzędnikom – nic dziwnego, do tej pory siedziba policji mieściła się na obrzeżach miasta, w budynku dawnej przychodni lekarskiej przy ul. Łukasiewicza.

  - Obecność komisariatu w ścisłym centrum miasta już oddziaływanie na odczucie bezpieczeństwa. Przez kilkanaście lat komisariat mieścił się na obrzeżach miasta i w centrum dochodziło do różnych wykroczeń . Teraz sytuacja się zmieni. Wierzę, że nie tylko profilaktyka, ale i skuteczność działań interwencyjnych będzie miała wpływ na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców – przyznał Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

  Obecny na uroczystości wiceminister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Grzegorz Karpiński, przypomniał, że przy tworzeniu programu standaryzacji głównym założeniem było, by nowe obiekty służyły po pierwsze mieszkańcom. Dopiero w drugiej kolejności policjantom.  - Jak widzicie, ten obiekt nie ma krat, nie jest otoczony też żadnym płotem, bo jednym z podstawowych celów ma być otwartość policji na wasze potrzeby – mówił do mieszkańców Czechowic-Dziedzic, którzy z ciekawością przyglądali się nowej siedzibie.
  Obiekt jest przestronny, nowoczesny, pozbawiony barier architektonicznych. Przy jeo urządzaniu policjanci nie zapomnieli o swoich kolegach, którzy w 2002 roku zostali zastrzeleni podczas służby. W głównym holu na parterze znajduje się tablica poświęcona Tadeuszowi Świerkotowi i Mirosławowi Małczęciowi, przed którą płonie znicz.

  Budynek ma ponad 1400 m² powierzchni użytkowej. W ramach inwestycji powstała dyżurka, pokoje biurowe, pokój przesłuchań, archiwum, pomieszczenia gospodarcze, magazyny i garaże oraz miejsca parkingowe dla pracowników i interesantów. Teren pod budowę nowego komisariatu przekazała czechowicka gmina. Budynek kosztował nieco ponad 5 mln zł.


  *Policjanci z Częstochowy skasowali film, na którym biją chłopaka. Ale jest drugi ZOBACZ?
  *Wielki powrót Kamila Durczoka. Dawny szef Faktów TVN zadebiutował w nowej roli
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Rolnik szuka żony. Co wydarzy się w odcinku 7?

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Budynek dla funkcjonariuszy

   OJOJ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jeżeli MINISTER stawia przed Policja określone zadania i później z ich wykonania rozlicza podłegłe służby,
   to przede wszystkim projektując nowy budynek jako pierwszoplanowe zadanie powinien...rozwiń całość

   Jeżeli MINISTER stawia przed Policja określone zadania i później z ich wykonania rozlicza podłegłe służby,
   to przede wszystkim projektując nowy budynek jako pierwszoplanowe zadanie powinien postawić sobie takie jego rozplanowanie, aby te zadania funkcjonariusze wykonywali jak najbardziej efektywnie - czyli pomieszczenie i ich wyposażenie powinny być jak najbardziej ergonomiczne i przyjazne dla użytkowników, a nie na pierwszym miejscu dla gości.

   Węgry, a także obecnie inne kraje EUROPEJSKIE doszły do wniosku, że ogrodzenie spełnia ważne i istotne funkcje z punktu widzenia bezpieczeństwa - więc należy zastanowić się, czy aby brak ogrodzenie nie jest efekciarstwem, które kiedys przez odpowiednie organy bezie krytykowany przy okazji analizy potencjalnych ucieczek osób zatrzymanych.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama