Bielsko-Biała przelotowa. Miasto oglądane tylko zza szyb?

  Bielsko-Biała przelotowa. Miasto oglądane tylko zza szyb?

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bielsko-Biała z lotu ptaka. Miasto musi znaleźć pomysł na siebie, bo inaczej zniknie z turystycznej mapy Polski
  1/5
  przejdź do galerii

  Bielsko-Biała z lotu ptaka. Miasto musi znaleźć pomysł na siebie, bo inaczej zniknie z turystycznej mapy Polski ©marek kocjan/www.kocjan.pl

  Bielsko-Biała, mająca ambicje, by być stolicą turystycznego regionu, nie ma pomysłu, jak ściągnąć gości i nie wykorzystuje swojego potencjału.
  „Jesteś w połowie drogi... Odpocznij!” - tablica z takim hasłem wita przyjezdnych na rogatkach Bielska-Białej od strony Katowic. Dla niektórych to rozpaczliwa próba zatrzymania w mieście turystów, którzy - odkąd oddano do użytku obwodnicę wschodnią i drogę ekspresową S-69 - omijają gród nad Białą szerokim łukiem, jadąc wprost do Szczyrku, Wisły, na Żywiecczyznę i dalej na Słowację.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Obwodnica Bielska otwarta


  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Droga S69 od Buczkowic do Żywca otwarta!


  - Bielsko-Biała sama w sobie nie stanowi wielkiej atrakcji turystycznej i trudno sobie wyobrazić, że ktoś specjalnie się tu wybierze. Jak ludzie jadą na narty, to prawdziwe stoki są poza Bielskiem-Białą - mówi dr Janusz Okrzesik, przewo-dniczący Stowarzyszenia NiezależniBB. Według niego Bielsko-Biała będzie traktowana jako stolica subregionu turystycznego pod warunkiem, że będzie miała atrakcje, które nie będą konkurowały ze Szczyrkiem czy Wisłą, bo nie ma na to szans, ale uzupełnią ofertę turystyczną i dadzą gościom to, czego im brakuje w mniejszych miejscowościach. - Z drugiej strony mamy niewykorzystany potencjał związany ze Studiem Filmów Rysunkowych. Postawienie pomników Bolka i Lolka czy Reksia jest sympatyczne, ale to nie jest atrakcja, która przyciągnie rzesze turystów, zwłaszcza dzieci i młodzież. Brakuje pomysłu, jak wykorzystać i te postaci, i studio - mówi dr Okrzesik.

  Dr. Dariuszowi Tworzydle, ekspertowi ds. wizerunku, Biel-sko-Biała kojarzy się tylko z jedną galerią handlową, grającym w ekstraklasie TS Podbeski-dziem i miastem u podnóża gór. Uważa, że muzeum poświęcone bajkowym postaciom to świetny pomysł.

  - Rzeszów ma Muzeum Dobranocek, w którym jest Bolek i Lolek, a Bielsko nie. Może powinno być coś na kształt Muzeum PRL z fiatem 126p? Jeśli ktoś pyta mnie o Bielsko-Białą, to mówię, że leży w górach. Poza tym ciężko mi znaleźć jakieś wyróżniki - mówi dr Tworzydło. I dodaje, że każde miasto musi mieć „swój pałac kultury” - coś, co będzie z nim ściśle identyfikowane i na tyle nośne, by można było to wykorzystać w działaniach promocyjnych.

  I choć w Bielsku-Białej działają Cafe Muzeum z pamiątkami po Fabryce Samochodów Małolitrażowych czy Muzeum Fiata 126p, ale są to prywatne inicjatywy, których miasto nie wspiera systemowo, więc nie mają szansy na zaistnienie w szerszej świadomości.

  Był też pomysł, by w ramach budżetu obywatelskiego zrobić szlak bajkowych postaci, ale nie uzyskał szerszej akceptacji.

  Anna Zgierska, naczelnik Wydziału Promocji Miasta przyznaje, że z powodu eks-presówki ludzie omijają miasto i już nie można liczyć na osoby spontanicznie wjeżdżające do Bielska-Białej.

  - Do promocji wykorzystujemy jednak internet, media, wydarzenia. Reklamujemy się jako miasto festiwali, takich jak FotoArtFestival, Jesień Jazzowa, Zadymka i inne. Wykorzystujemy też do promocji nasze miasta partnerskie, organizując z ich udziałem Festiwal Miast Partnerskich oraz prezentując nasze atrakcje u nich. Stawiamy na imprezy, nasze położenie i piękną architekturę, bo miasto jest m.in. nazywane Małym Wiedniem - mówi naczelnik Zgierska.

  Dr. Okrzesikowi marzy się jednak, żeby miasto zaczęło współpracować z gminami tworzącymi Beskidzką 5 (Szczyrk, Wisła, Ustroń, Brenna i Istebna) i powstała inicjatywa Beskidzka 5+ (plus Bielsko-Biała), by Bielsko-Biała stworzyło wspólną ofertę ze Szczyrkiem.

  - Miasto ma swoje atrakcje: kina, teatry, kluby, koncerty, ale nie wystarczy ich mieć. Żyjemy w czasach, że trzeba stworzyć z nich jeden produkt i go ładnie wypromować - mówi szef NiezależnychBB.


  *Policjanci z Częstochowy skasowali film, na którym biją chłopaka. Ale jest drugi ZOBACZ?
  *Wielki powrót Kamila Durczoka. Dawny szef Faktów TVN zadebiutował w nowej roli
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Rolnik szuka żony. Co wydarzy się w odcinku 7?

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   beznadzieja

   Zenek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   przez galerie sfera miasta nie ma
   masa ciekawych uliczek gdyby nie galerie tetnilaby zyciem

   popatrzcie na cieszyn, masa sklepikow, restauracji, bo nie ma galeri w samym centrum
   duzo przyjemniej...rozwiń całość

   przez galerie sfera miasta nie ma
   masa ciekawych uliczek gdyby nie galerie tetnilaby zyciem

   popatrzcie na cieszyn, masa sklepikow, restauracji, bo nie ma galeri w samym centrum
   duzo przyjemniej niz w bielsku

   jedyna szansa ze szybko zrewitalizuja do konca rynek i okolice zamkuzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ajaki pomyśł

   bielszczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   I Pan Okrzesik chciał być prezydentem miasta.Szoda że pluje we własne gniazdo.Sam nie wiele zrobił dla tego miasta i nic nie robi.Sam jest prawie bezrobotnym to i szukał pracy jako prezydent.Może...rozwiń całość

   I Pan Okrzesik chciał być prezydentem miasta.Szoda że pluje we własne gniazdo.Sam nie wiele zrobił dla tego miasta i nic nie robi.Sam jest prawie bezrobotnym to i szukał pracy jako prezydent.Może by pochwalił się co dla miasta zrobiło to jego "Stowarzyszeni".Takim wypowiedziami przypomina ludzi,którzy mówia,że" Polska jest w ruinie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bielsko

   Johst (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Tutaj nie ma czym oddychać, nie wypoczniecie w tym mieście. A po pierwsze nie zaparkujecie.

   Zdjęcie autora komentarza
   Pusto głowy.

   Stanik z rybnika

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Mają ambicje anie mają pomysłu jak ściągnąć turystów :: ale biorą pieniądze i nie małe , kto te pusto głowy wybrał i usadzil przy Korytach??? do żarcia z EU i kasy podatkowej miejscowej Ludności.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama