Marian Pacuk: gołębie to jego pasja. Obecnie ma ich 115.

  Marian Pacuk: gołębie to jego pasja. Obecnie ma ich 115.

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pasją Mariana i Grażyny Pacuków są gołębie

  Pasją Mariana i Grażyny Pacuków są gołębie ©Olga Krzyżyk

  Hodowców gołębi w Mysłowicach jest 135, a wśród nich jest wielokrotny mistrz, Marian Pacuk. Na Śląsku od lat hodowano gołębie. Gołębniki były prawie w każdym domu. Gołębiarzy było bardzo dużo. Tradycja ta przechodziło z ojca na syna. Nie inaczej było w domu państwa Pacuków. Dziś, Marian Pacuk opowiada nam swoją historię.
  Pasją Mariana i Grażyny Pacuków są gołębie

  Pasją Mariana i Grażyny Pacuków są gołębie ©Olga Krzyżyk

  Ojciec Mariana Pacuka z Krasów przez wiele lat hodował gołębie, a później pomagał w hodowli synowi. Dziś on i jego gołębie zdobywają wiele medali i pucharów na wystawach, czy z lotów.

  - Wcześniej mieszkałem na Wesołej. Miałem tylko jeden gołębnik. Hodowałem z 30 dorosłych gołębi i 15 młodych. Wtedy nie było wyników. Dyplomy zaczęły się dopiero tak od 1992 roku. Pamiętam, że mój pierwszy zegar potrzebny do lotów gołębi kupiłem wraz z kolegą - wspomina swoje początki Marian Pacuk.


  W wieku 48 lat miłośnik gołębi zaczął szukać działki. Do tej pory gołębie były u jego taty. Po kupnie terenu w dzielnicy Krasowy zaczęła się budowa. Oczywiście budowa gołębnika. - Domu jeszcze nie było, a gołębnik już stał - śmieje się Marian Pacuk.

  Obecnie pan Marian ma 115 gołębi, głównie polskich gołębi pocztowych, ale także gołębie kupione od Niemców i Holendrów. Jednak do lotów przeznaczone jest 70 dorosłych i 40 młodych, polskich gołębi.

  - Dorosły gołąb powinien zrobić ponad 6 tys. kilometrów. Mamy różne zawody, są loty dalekodystansowe od 100 km do 700 km, loty młodych gołębi od 70 m do 320 km, są wystawy gołębi, gołębie też osiągają mistrzostwa, wicemistrzostwa. Na wystawach są tylko już te gołębie, które zrobiły konkursy - wyjaśnia Marian Pacuk.

  Sędziowie podczas wystawy zwracają uwagę na wiele elementów. Ważne jest wrażanie ogólne, głowa, oko, kondycja gołębia, ale także budowa kości mostka, miednicy, wytrzymałość pleców, równowaga, harmonia ciała, umięśnienie, skrzydła, ogon i jakość upierzenia. Wystawy są oddziałowe, rejonowe, okręgowe i ogólnopolskie.

  Oddziałów Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Mysłowicach jest dziewięć. To Janów, Mysłowice, Słupna, Brzezinka, Morgi, Ławki, Imielin oraz Niwka. Marian Pucek należy do sekcji Morgi. Hodowla gołębi, jak każde inne hobby wymaga czasu i poświecenia.

  Gołębie pana Mariana codziennie mają treningi. Rano i wieczorem. Około godziny 5 lub 6 rano gołębie są wypuszczane na godzinę. Muszą cały czas latać i wrócić dokładnie po godzinie.

  - Moje gołębie mają specjalną dietę. Kupuję karmy energetyczne, dodaje elektrolity do wody, odpowiednio je karmię, w zależności kiedy mają loty - zdradza Marian Pacuk.

  Przed lotami gołębiom zakładane są specjalne tipesy - obrączki, w środku których jest kod. W gołębnikach są anteny, które sczytują do specjalnego zegara, ile kilometrów przeleciał i w jakim czasie określony gołąb. Teraz pomiary są elektroniczne.
  Marian Pacuk bierze udział w lotach i wystawach wraz ze swoją żona Grażyną. Wspólnie zdobyli wiele pucharów i medali. W ich domu stoją dwie półki od sufitu po podłogę zapełnione pucharami. W 2013 i 2014 roku małżeństwo zdobyło dwukrotnego wicemistrza w lotach gołębi dorosłych w rejonie Siemianowice. Ich gołąb był najlepszym samczykiem w lotach gołębi dorosłych w 2014 roku. To tylko urywek ze wszystkich osiągnięć małżeństwa państwa Pacuków.

  - Najważniejsze jest zdrowie gołębi. Dopiero wtedy można osiągać jakieś wyniki. Dlaczego gołębie wracają? Różne są opinie. To chyba po prostu instynkt. Gołąb może wrócić nawet po pięciu latach do gołębnika. Słyszałem od kolegów o takich przypadkach. Gołąb ma bardzo dobra pamięć - podsumowuje Marian Pacuk.


  *Policjanci z Częstochowy skasowali film, na którym biją chłopaka. Ale jest drugi ZOBACZ?
  *Wielki powrót Kamila Durczoka. Dawny szef Faktów TVN zadebiutował w nowej roli
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Rolnik szuka żony. Co wydarzy się w odcinku 7?

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gołębie pocztowe

   Michał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Mam na sprzedarz około 100 sztuk po 50 zł za sztuke chętnych prosze pisać na gg 8848868 lub dzwonić 663636079

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama