Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malutkie czworaczki z Pszczyny [ZDJĘCIA] Pół roku będą w rudzkim szpitalu

JO
Czworaczki z Pszczyny urodziły się w poniedziałek w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej
Czworaczki z Pszczyny urodziły się w poniedziałek w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej Urząd Miasta Ruda Śląska
Drugie już czworaczki przyszły na świat w Rudzie Śląskiej. W niespełna miesiąc po tym, jak w rudzkim szpitalu urodziły się czworaczki z Sosnowca, wczoraj specjaliści przyjęli kolejny taki poród. Cała czwórka przez co najmniej pół roku pozostanie pod opieką rudzkich lekarzy

Rodzice przyjechali do Rudy Śląskiej z miejscowości Brzeźce, koło Pszczyny. - Słyszeliśmy wiele dobrego o tym oddziale i specjalistach tu pracujących - mówi Kamil Jarosz, ojciec dzieci. Wiemy, że miesiąc temu urodziły się tutaj czworaczki - dodał.

Dzieci - trzy dziewczynki i jeden chłopak przyszły na świat w 26 tygodniu życia. Najmniejsze waży 420 g, największe 710 g.

- Czworaczki z tak niską masą ciała to jest wyzwanie dla najlepszego oddziału na świecie - powiedział prof. Janusz Świetliński. - Stan dzieci jest stabilny, są pod respiratorami - dodał.

Na świecie uznaje się, że już 24-tygodniowe dziecko może przeżyć, ale jak mówi prof. Janusz Świetliński trudno tu operować liczbami. - Każdemu dajemy szansę, jeśli maleńki dzieciak chce żyć i z tej szansy korzysta, to dalej się go ratuje - podkreśla prof. Świetliński.

Dzieci trafiły na oddział neonatologii, gdzie zostały otoczone fachową opieką rudzkich specjalistów, pozostaną tam co najmniej 6 miesięcy.

Rudzki szpital jest jednym z dwóch ośrodków na Śląsku, który przygotowany jest na przyjęcie wcześniaczków. W zwykłym szpitalu ich przyjście na świat nie byłoby możliwe.

Oddział neonatologiczny szpitala miejskiego w Rudzie Śląskiej należy do najlepszych w Polsce, a rudzcy specjaliści z prof. Januszem Świetlińskim i prof. Krzysztofem Sodowskim na czele to światowej sławy lekarze.

W 2011 r. rudzka neonatologia otrzymała prestiżowy III stopień referencyjności, co w praktyce oznacza możliwość leczenia najciężej chorych noworodków i wcześniaków. Do Rudy Śląskiej kierowane są kobiety ciężarne z całego Śląska. Oddział funkcjonuje w systemie rooming-in, czyli noworodek przez 24 godziny przebywa z mamą na sali ogólnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!