Malutkie czworaczki z Pszczyny [ZDJĘCIA] Pół roku będą w...

  Malutkie czworaczki z Pszczyny [ZDJĘCIA] Pół roku będą w rudzkim szpitalu

  JO

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czworaczki z Pszczyny urodziły się w poniedziałek w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej
  1/7
  przejdź do galerii

  Czworaczki z Pszczyny urodziły się w poniedziałek w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej ©Urząd Miasta Ruda Śląska

  Drugie już czworaczki przyszły na świat w Rudzie Śląskiej. W niespełna miesiąc po tym, jak w rudzkim szpitalu urodziły się czworaczki z Sosnowca, wczoraj specjaliści przyjęli kolejny taki poród. Cała czwórka przez co najmniej pół roku pozostanie pod opieką rudzkich lekarzy
  Rodzice przyjechali do Rudy Śląskiej z miejscowości Brzeźce, koło Pszczyny. - Słyszeliśmy wiele dobrego o tym oddziale i specjalistach tu pracujących - mówi Kamil Jarosz, ojciec dzieci. Wiemy, że miesiąc temu urodziły się tutaj czworaczki - dodał.

  Dzieci - trzy dziewczynki i jeden chłopak przyszły na świat w 26 tygodniu życia. Najmniejsze waży 420 g, największe 710 g.

  - Czworaczki z tak niską masą ciała to jest wyzwanie dla najlepszego oddziału na świecie - powiedział prof. Janusz Świetliński. - Stan dzieci jest stabilny, są pod respiratorami - dodał.

  Na świecie uznaje się, że już 24-tygodniowe dziecko może przeżyć, ale jak mówi prof. Janusz Świetliński trudno tu operować liczbami. - Każdemu dajemy szansę, jeśli maleńki dzieciak chce żyć i z tej szansy korzysta, to dalej się go ratuje - podkreśla prof. Świetliński.

  Dzieci trafiły na oddział neonatologii, gdzie zostały otoczone fachową opieką rudzkich specjalistów, pozostaną tam co najmniej 6 miesięcy.

  Rudzki szpital jest jednym z dwóch ośrodków na Śląsku, który przygotowany jest na przyjęcie wcześniaczków. W zwykłym szpitalu ich przyjście na świat nie byłoby możliwe.

  Oddział neonatologiczny szpitala miejskiego w Rudzie Śląskiej należy do najlepszych w Polsce, a rudzcy specjaliści z prof. Januszem Świetlińskim i prof. Krzysztofem Sodowskim na czele to światowej sławy lekarze.

  W 2011 r. rudzka neonatologia otrzymała prestiżowy III stopień referencyjności, co w praktyce oznacza możliwość leczenia najciężej chorych noworodków i wcześniaków. Do Rudy Śląskiej kierowane są kobiety ciężarne z całego Śląska. Oddział funkcjonuje w systemie rooming-in, czyli noworodek przez 24 godziny przebywa z mamą na sali ogólnej.
  *Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
  *Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
  *Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama