Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiedzieć o prof. Skrzypulec-Plincie "lekarka", to o wiele za mało

Katarzyna Domagała-Szymonek
Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni
Podczas uroczystego podsumowania plebiscytu DZ Hipokrates 2015 poznaliśmy laureata honorowego tytułu.

Przyjaciółka kobiet, przyjaciółka niepełnosprawnych, przyjaciółka wszystkich ludzi w potrzebie. Tak w wielkim skrócie można przedstawić honorową laureatkę plebiscytu Hipokrates 2015. Wczoraj podczas uroczystego podsumowania poznaliśmy najważniejsze nazwisko ze świata medycyny. Honorowy tytuł Hipokratesa 2015 otrzymała prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Ale powiedzieć o pani profesor, że jest tylko ginekologiem, seksuologiem, nauczycielem akademickim - zgodnie przyznają jej współpracownicy, przyjaciele, koledzy - to o wiele za mało.

Lekarz i dużo, dużo więcej

Imponuje nam tym, że zajmuje się obszarami medycyny, które często, my lekarze kliniczni nie zauważamy lub zauważamy za mało - mówi o laureatce prof. Marian Zembala, minister zdrowia. W rozmowie z nami zaznaczał, że pani profesor bardzo dużo działań prewencyjnych. - I to w środowiskach często zaniedbanych, często nierozumiejących podejmowanych przez nią tematów. Ponieważ dotyczą one problemów seksualności, często skrywanych, niepotrzebnie spychanych na margines - podkreślał profesor Zembala.

Bowiem poza przyjmowaniem od ponad 30 lat w swoim gabinecie pacjentek (Skrzypulec-Plinta uhonorowana została prestiżową nagrodą „Lekarz - Przyjacielem Kobiety”), profesor jest też społecznikiem.

- Życie połączyło mnie z mężczyzną, który zajmował się niepełnosprawnymi. Kiedy przyglądałam się jego pracy uświadomiła sobie, że wykonuję genialny zawód, ale brakuje w nim kropki nad „i”. Zaczęłam działać - opowiada.

W ten sposób wraz ze swoimi współpracownikami rozpoczęła wyjeżdżać, nieraz do najdalszych zakątków województwa, by przekazywać wiedzę z dziedziny, na której tak dobrze się znają. - Poświęcamy godziny wolnego czasu chodząc i edukując osoby niepełnosprawne intelektualnie - podkreśla laureatka Hipokratesa. Dobitnie podkreśla, że niepełnosprawność nie jest równa asekusalności.

Wulkan energii

Jej znajomi i współpracownicy podkreślają, że mimo zapełnionego grafiku jest osobą zawsze pełną energii. Ma jej w sobie tyle, że często optymizmem i chęcią działania zaraża wszystkich wokół. Jej źródłem jest potencjalnie prosta sprawa. - Jestem dojrzałą, spełnioną, szczęśliwą kobietą. W życiu mam wszystko to, co jest mi potrzebne. Wykonuję pracę, która jest pasją. Mam świetnych przyjaciół. I to jest najważniejsze. Cała reszta jest albo jej nie ma - zdradza profesor.

Skrzypulec-Plinta wywodzi się z typowej śląskiej rodziny. Te silne korzenie również są źródłem jej niespożytej energii. - Moja babka była położną w czasach, gdy do porodu wyjeżdżało się w poniedziałek i wracało we wtorek wieczorem. Ojciec był lekarzem położnikiem, który z matkami jeździł do porodu a noworodki wymagające szybkiej pomocy swoim samochodem woził do szpitala. Ta siła i pracowitość wywodzi się z domu. Jestem Ślązaczką, nauczoną ciężkiej pracy, pracy która przynosi ogromną satysfakcję - podkreśla laureatka.

W gronie najlepszych

Kapituła honorowa, w której zasiedli reprezentanci różnych środowisk medycznych Śląska, do tytułu Hipokratesa 2015 nominowali dwudziestu specjalistów. Do finałowej piątki, obok zwyciężczyni przeszli: prof. Paweł Lampe, dr Anna Byrczek, prof. Adam Maciejewski, dr Barbara Kunsdorf-Bochnia.

Członkowie kapituły honorowej nie ukrywali, że wybór osoby, która w ostatnim czasie najbardziej zasłużyła się dla medycyny, do łatwych nie należał.

- Pani profesor jest niezwykle energetyczna osobą, która ma ogrom chęci do pracy, również z osobami ubogimi - podkreślała Klaudia Rogowska - dyrektor szpitala Ochojec. - Propaguje zdrowy tryb życia wśród młodych dziewcząt, wykonuje ogrom pracy, która często jest niezauważana - tłumaczyła wybór kapituły jej członkini.

Prof. Przemysław Jałowiecki, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, gratulując wygranym podkreślał, że jest ona dowodem uznania ze strony pacjentów oraz podkreśleniem najwyższych kompetencji. Zarówno medycznych, jak i społecznych. - Zwycięzcy stanowią wzór do naśladowania dla studentów medycyny, którzy stoją na progu swojej kariery - podkreślał rektor.

Nam pozostaje jedynie przyłączyć się do gratulacji.

Gratulujemy najlepszym

Podczas plebiscytu Hipokrates 2015 czytelnicy Dziennika Zachodniego wybierali osoby, które w służbie zdrowia nie znalazły się przez przypadek. Swoją pracę traktują z prawdziwym oddaniem. Tych najlepszych z najlepszych wybieraliśmy w siedmiu kategoriach. Oto zwycięzcy poszczególnych z nich:

Tytuł honorowy Hipokrates 2015 otrzymała Violetta Skrzypulec-Plinta. Tytuł przyznała kapituła składająca się z przedstawicieli różnych środowisk medycznych w Śląskiem.

Ratownik medyczny, pierwsze miejsce zdobył Paweł Oleksiak, reprezentujący Myszków. Pracuje w zawodzie od 25 lat, obecnie w Myszkowie oraz w podstacji w Żarkach.

Pielęgniarka/pielęgniarz, pierwsze miejsce zdobyła Barbara Dziak, reprezentująca Jastrzębie-Zdrój. Pielęgniarka z 21-letnim stażem. Pracuje na Oddziale Intensywnej Terapii w WSS nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Systematycznie bierze udział w misjach w Paragwaju jako członek Stowarzyszenia Śląskiej Misji Medycznej.

Lekarz, pierwsze miejsce zdobył dr n. med. Marek Wróbel, reprezentujący Jastrzębie--Zdrój. To ordynator zajmujący się otolaryngologią w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Położna/położny, pierwsze miejsce zdobyła Ewa Pasieka, reprezentująca Tychy. Pracownica szpitala wojewódzkiego w Tychach. O sobie samej mówi, że jest położną z powołania.

Farmaceuta/farmaceutka, pierwsze miejsce zdobyła Mirella Kowalcze-Kokolus, reprezentująca Tychy. Kierownik apteki Zdrowit. Farmaceutka z pasją do zawodu. Zwolenniczka opieki farmaceutycznej dla pacjentów.

Technik farmacji, pierwsze miejsce zdobyła Małgorzata Bagińska, reprezentująca Katowice. Bardzo często uśmiecha się do pacjentów i zauważyła, że pacjenci często to odwzajemniają.

Placówka medyczna, pierwsze miejsce zdobyło, reprezentujące Lubliniec, Prywatne Centrum Usług Medycznych „Ako-Med” SC. Jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej powstał w 1993 r. z inicjatywy Andrzeja Koralewskiego i Andrzeja Jasińskiego.


*Policjanci z Częstochowy skasowali film, na którym biją chłopaka. Ale jest drugi ZOBACZ?
*Wielki powrót Kamila Durczoka. Dawny szef Faktów TVN zadebiutował w nowej roli
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Rolnik szuka żony. Co wydarzy się w odcinku 7?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!