Zabrze: dawna łaźnia z nowym życiem. Tu zacznie się...

  Zabrze: dawna łaźnia z nowym życiem. Tu zacznie się zwiedzanie sztolni [ZDJĘCIA]

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zabrze: dawna łaźnia z nowym życiem. Tu zacznie się zwiedzanie sztolni [ZDJĘCIA]
  1/53
  przejdź do galerii

  ©Bartosz Pudełko

  Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Gotowy jest kolejny element tego turystycznego kompleksu. To dawna łaźnia łańcuszkowa, która przeszła rewitalizację. Od niej rozpocznie się zwiedzanie sztolni.
  Punkt obsługi ruchu turystycznego, sala przeznaczona do celów kulturalnych i restauracja. To trzy główne elementy odrestaurowanego budynku dawnej łaźni łańcuszkowej. To kolejny element, który złoży się na kompleks Sztolni Królowa Luiza. W piątek został oficjalnie otwarty.

  Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Łaźnia łańcuszkowa otwarta  Łaźnia to długi ceglany budynek bezpośrednio przy ul.
  Wolności. Od niego docelowo rozpocznie się całe zwiedzanie sztolni, co już sygnalizuje doskonale widoczny neon. Turyści będą mogli zasięgnąć tu informacji, zwiedzić pierwszą z wystaw czy posilić się w restauracji. Bezpośrednio z łaźni przejdą kładką nad parkingiem do reszty naziemnego kompleksu kopalni, również już zrewitalizowanego, skąd zejdą do sztolni.

  Olbrzymi budynek łaźni, liczący ponad 1200 m kw. powierzchni, został odnowiony zgodnie ze swoim charakterem. Doskonale można więc przyjrzeć się wyposażeniu tradycyjnej łaźni łańcuszkowej. Lekcja to o tyle ważna, że kopalnia Królowa Luiza była pierwszą na Górnym Śląsku, która taką łaźnię zyskała. Najstarsza część obiektu pochodzi z 1890 roku.

  Łaźnia pełniła swoje funkcje do drugiej połowy XX wieku. Później zaczęła stopniowo popadać w ruinę. W 1993 roku kompleks przejęło Muzeum Górnictwa Węglowego i obiekt zyskał znaczenie kulturalne. Organizowano tu wernisaże, spektakle, a w jednej części działał nawet pub. Stan techniczny wymagał jednak gruntownego remontu.

  - Dziś świętujemy potrójnie. Po pierwsze, z powodu otwarcia samej łaźni. Po drugie, za sprawą zakupu nowej kolekcji malarstwa nieprofesjonalnego, której część już można tu podziwiać. Po trzecie zaś, rozpoczynamy symbolicznie czas, w którym stopniowo otwierać będziemy kolejne elementy całego kompleksu Sztolnia Królowa Luiza - mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor MGW.

  Ów kompleks składał się będzie przede wszystkim z podziemnych tras. To zarówno fragment Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, jak i wyrobiska dawnego skansenu. W sumie ponad 5 km, które pokonamy pieszo, kolejką i łodziami. Do tego części naziemne zlokalizowane właśnie przy łaźni i szybie Carnall (ul. Wolności 410), wokół szybu Wyzwolenie (ul. Sienkiewicza) i u wylotu przy ul. Miarki. To 14 budynków i dwa parki tematyczne.

  Część wokół szybu Carnall wraz z otwarciem łaźni jest już właściwie ukończona i można ją zwiedzać. U wylotu przy Miarki od lat gotowy jest budynek obsługi ruchu, zaś obok trwa budowa przystani dla łodzi, które tu będą wypływać z podziemi. Przy Sienkiewicza trwa budowa parku edukacyjnego i budynków turystycznych.

  Część podziemnej trasy ma zostać oddana do użytku w przyszłym roku. Całość kompleksu powinna być gotowa w 2017.


  *Policjanci z Częstochowy skasowali film, na którym biją chłopaka. Ale jest drugi ZOBACZ?
  *Wielki powrót Kamila Durczoka. Dawny szef Faktów TVN zadebiutował w nowej roli
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Rolnik szuka żony. Co wydarzy się w odcinku 7?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama