Protest pielęgniarek w Rybniku: Nowacka do pielęgniarek:...

  Protest pielęgniarek w Rybniku: Nowacka do pielęgniarek: Popieramy was! [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Barbara Nowacka odwiedziła protestujące pielęgniarki w Rybniku
  1/27
  przejdź do galerii

  Barbara Nowacka odwiedziła protestujące pielęgniarki w Rybniku ©Arkadiusz Biernat

  Barbara Nowacka odwiedziła w sobotę protestujące pielęgniarki z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala w Rybniku. - Popieramy was i obiecujemy wsparcie – powiedziała kandydatka na premiera Zjednoczonej Lewicy.

  Barbara Nowacka do pielęgniarek: Popieramy was!  Barbara Nowacka pojawiła się w rybnickim szpitalu około godz. 12.30 i od razu skierowała się do protestujących pielęgniarek.

  - Popieramy was w proteście i w pełni wspieramy. Nasi radni i posłowie z regionu postarają się pomóc – obiecała strajkującym od 6 dni pielęgniarkom. Liderka Zjednoczonej Lewicy wysłuchała racji pracownic szpitala.


  Po spotkaniu z pielęgniarkami odbył się przed szpitalem briefing prasowy.

  - Pielęgniarki przyjęły najtrudniejszą formę protestu. Protest głodowy. Jednocześnie dbając o pacjentów. Walczą o godne wynagrodzenie. Przyjechaliśmy do Rybnika z deklaracją, że pomożemy tyle ile możemy. Będziemy interweniowali do marszałka z pytaniem co się dzieje, że panie dostają propozycję podwyżek od dyrekcji o 30 złotych. To mniej więcej tyle ile kosztuje je miesięczna opłata za parking – powiedziała Barbara Nowacka.

  Liderka Zjednoczonej Lewicy nie znalazła jednak czasu na rozmowę z dyrekcją rybnickiego szpitala.

  - Jako gospodarz, dyrektor szpitala jest zdumiona. Bowiem uważam, że pierwsze kroki kandydatki na posła powinny być skierowane do gospodarza obiektu – tłumaczy Bożena Mocha-Dziechciarz.

  Jednocześnie dyrektor rybnickiego szpitala przyznała, że była i jest otwarta na merytoryczną dyskusję prowadzącą do rozwiązania sporu. Jednak nie zgadza się na to, aby sytuacja w rybnickim szpitalu była wykorzystywana do celów politycznych, zwłaszcza w trakcie trwającej kampanii wyborczej.

  - To sprawa wewnętrzna placówki i w jej ramach powinniśmy rozwiązać spór – dodaje.

  Domagają się 400 złotych podwyżki  Dzisiaj o godz. 1 nad ranem zakończyła się kolejna tura negocjacji. Brał w niej udział m.in. minister zdrowia Marian Zembala. Porozumienia jednak nie osiągnięto.

  - Dyrekcja zaproponowała nam 30 zł podwyżki. To zdecydowanie za mało. Jesteśmy zdeterminowane do tego, aby walczyć o swoje. O godną płacę. Będziemy strajkować do skutku – mówi Wiesława Frankowska, szefowa Związku Zawodowego Pracowników Bloku Operacyjnego Anestezjologii i Intensywnej Terapii w rybnickim szpitalu.

  Obecnie średnie zarobki pielęgniarek zatrudnionych np. na bloku operacyjnym wahają się od 2100 do 2300 zł brutto. 

  Pielęgniarki zatrudnione w rybnickim szpitalu protestują, mimo iż zaledwie kilka tygodni temu związkom zawodowym udało się dogadać z ministrem zdrowia Marianem Zembalą w kwestii podwyżek dla wszystkich pielęgniarek i położnych. 

  - Tak, i te pieniądze zostaną rozdzielone pomiędzy wszystkie pielęgniarki zatrudnione w rybnickim szpitalu. Specyfika naszej pracy jest jednak nieco inna, więc uważamy, że szpital stać na to, by zagwarantować nam podwyżki ze środków własnych - mówiła kilka dni temu przewodnicząca związku.

  - Jestem zdumiona, że ta grupa pielęgniarek anestezjologicznych pomimo gwarancji uzyskania wzrostu wynagrodzeń doprowadza do takich akcji protestacyjnych, wymuszając na dyrekcji kolejne wzrosty. Pamiętajmy, że w szpitalu mamy też takich pracowników, którzy nie otrzymali tej ministerialnej podwyżki i to jest także bulwersujące dla nich - odpowiada Bożena Mocha-Dziechciarz, dyrektorka rybnickiego szpitala.

  Protestujące panie zaznaczają, że ten spór toczy się od 2008 roku i można go było już wcześniej zakończyć. Dodają, że teraz jest na to jeszcze większa szansa, bo szpital znajduje się w coraz lepszej kondycji finansowej.

  Pielęgniarki zrzeszone w Związku Zawodowym Pracowników Bloku Operacyjnego Anestezjologii i Intensywnej Terapii rozpoczęły protest głodowy w poniedziałek (12 października). Domagają się podwyżki płac o 400 zł miesięcznie. Obecnie protestuje 9 pań.   *Policjanci z Częstochowy skasowali film, na którym biją chłopaka. Ale jest drugi ZOBACZ?
  *Wielki powrót Kamila Durczoka. Dawny szef Faktów TVN zadebiutował w nowej roli
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Rolnik szuka żony. Co wydarzy się w odcinku 7?

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do życia potrzeba kiełbasy i chleba a dyrekcja proponuje same jajka.

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Z wielkim zdziwieniem wysłuchuję stanowiska Pani dyrektor szpitala. Jej determinacja wynika z słabości organizacyjnej niemocy i trwania w bezczynności oraz czekania aż spadnie złote runo żeby...rozwiń całość

   Z wielkim zdziwieniem wysłuchuję stanowiska Pani dyrektor szpitala. Jej determinacja wynika z słabości organizacyjnej niemocy i trwania w bezczynności oraz czekania aż spadnie złote runo żeby można było zrealizować żądania strajkujących pielęgniarek. Tak może zachowywać się menadżer który czeka tylko na pobory, a jedynym sposobem na zwiększenie środków tak olbrzymiego szpitala z takim zapleczem jest jego dofinansowanie. Pani dyrektor skoro Pani uważa że pielęgniarki z Pani szpitala zarabiają wystarczająco to proszę zrównać swoją gażę do wysokości pielęgniarek stanie się Pani wtedy wiarygodna. Bo do tej chwili co Pani mówi i robi nie przekonuje
   ani pielęgniarek ani mnie jako czytelnika. Leżałem w tym szpitalu trzykrotnie, pielęgniarki z anestezjologii są bardzo miłe i profesjonalne wykonują swoje czynności bardzo starannie i uprzejmie jednak płace mają marne więc zasługują na podwyżkę. Po operacji kiedy dostałem zalecenie aby dużo spacerować chodziłem po tym Pani szpitalu i nie mogłem wyjść ze zdziwienia ze poza salami operacyjnymi w tym szpitalu nic się nie dzieje. Szpital z takim zapleczem nie gotuje swoim pacjentom posiłków tylko sprowadza z kateringu jakąś lurę nie jadalną, gdyby Pani miała pojęcie o zarządzeniu to przy tym zapleczu mogłaby Pani na tym zarabiać, pralnie które były wyposażone świecą pustkami a pranie odwozi się do prania, parking oddaje się w ajencje i pracownicy przy tak niskich zarobkach jeszcze za niego muszą płacić. Powynajmowała Pani w szpitalu wszystko handlowcom jakby szpital był bazarem. Jedno nasuwa się na myśl że Pani ma podobny stosunek do swoich pracowników jak prezes spółki węglowej który zarabiał 200 tys na miesiąc i dziwił się że górnicy strajkują pomimo że zarabiają po 3,5 zł. Wydaję mi się że Pani jest tam nie potrzebna gdyby Pani gażę i dyrektora rozdzielić na te pielęgniarki to na pewno więcej wyszłoby niż 30 zł /m-c. A tak nakazuje logika skoro dyrektor szpitala jest tyko do rozdziału pieniędzy a pracą wykonują lekarze i pielęgniarki to wystarczy Im dobra księgowa.
   Z poważaniemzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nic-zero

   masakra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Nikt nie dostal ani grosza podwyzki a wszedzie trąbia,ze była.Zlodzieje!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   strajk pielęgniarek

   fido (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Z wielkim szacunkiem niech politycy się do tego nie mieszają-rozgrywki polityczne niech są prowadzone w Warszawie, a panie pielęgniarki niech się spakują i do domu. Nie tylko one pracują w tym...rozwiń całość

   Z wielkim szacunkiem niech politycy się do tego nie mieszają-rozgrywki polityczne niech są prowadzone w Warszawie, a panie pielęgniarki niech się spakują i do domu. Nie tylko one pracują w tym szpitalu,bezczelność, chamstwo, egoizm inne słowa się pchają na język ale nie wypada pisać. Zabrać je spakować i do domu.A gdzie reszta załogi????Nie podoba się to proszę się zwolnić.Całym sercem jestem i popieram panią DYREKTORzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na cudzych plecach

   zez (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   No właśnie gdzie reszta załogi, podwyżki dostała to siedzi cicho i trzeba było jeszcze jeszcze d... polizać.???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pamiec

   adi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   na przyszlosc ----- po wielkich przewrotach, zapamietamy tych ludzi pseudo lekarzy czy pielegniarek ,,,, potem sprawiedliwy zapadnie wyrok!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ona wos dzisiej popiyro,

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   yno jak sie do koryta dorwie,
   to niy godejcie z tom gorolicom o podwyzkach

   Zdjęcie autora komentarza
   od Gułagu do skrobanki

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   jak będzie rządzić Barbara Lewacka lekarze będą wykonywać więcej aborcji i eutanazji bo lewica zawsze była przeciw życiu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama