Budowa DTŚ: Odliczanie trwa. Ma być gotowa za 2 miesiące

  Budowa DTŚ: Odliczanie trwa. Ma być gotowa za 2 miesiące

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Budowa DTŚ: Odliczanie trwa. Ma być gotowa za 2 miesiące

  ©Bartosz Pudełko

  Budowa Drogowej Trasy Średnicowej na finiszu. Powinna zakończyć się w grudniu Do końca września ostatni odcinek średnicówki był gotowy w 80 procentach
  Budowa DTŚ: Odliczanie trwa. Ma być gotowa za 2 miesiące

  ©Bartosz Pudełko

  Gdyby się uprzeć, to całym budowanym w śródmieściu Gliwic odcinkiem Drogowej Trasy Średnicowej udałoby się już teraz przejechać samochodem osobowym. To najlepiej odzwierciedla zaawansowanie prac przy tej jednej z najważniejszych inwestycji drogowych w województwie. Postęp prac jest tu nader istotny, bo terminy gonią. Ze względu na zaangażowanie unijnych środków, budowa musi zakończyć się do końca roku i zostać rozliczona. Pomimo ogromnego skomplikowania tego projektu i zeszłorocznych zawirowań wokół finansowania (budowa została nawet chwilowo wstrzymana), wiele wskazuje, że uda się tego terminu dotrzymać.

  - Wykonawca zapewnia, że prace budowlano-montażowe odcinka DTŚ w Gliwicach będą sfinalizowane do końca grudnia 2015 roku. Potem nastąpi okres odbiorów technicznych i wymaganych prawem przeglądów, który potrwa ok. trzech miesięcy. W związku z tym otwarcie tego odcinka planowane jest na wiosnę 2016 roku - mówi Danuta Żak, rzeczniczka spółki DTŚ SA.

  Na poparcie tych słów inwestor wylicza, co już udało się zrobić, a jakie prace właśnie trwają. - Zabetonowane są wszystkie wiadukty i obiekty mostowe, trwa budowa węzłów drogowych i jezdni. W wielu miejscach trwają roboty wykończeniowe, np. na węzłach z ulicami Królewskiej Tamy i Jana Śliwki. Prawie gotowy jest też m.in. 550-metrowy most nad rzeką Kłodnicą. Na wiadukcie i kładce w ciągu ul. Częstochowskiej powstają kolejne warstwy konstrukcyjne jezdni, a na ul. Dworcowej - docelowy układ drogowy. Trwa budowa łącznic z ul. Dworcową, wykonywanie podbudowy i warstw bitumicznych jezdni na odcinku od ul. Konarskiego do wlotu w tunelu, budowa skrzyżowania na ul. Bohaterów Getta Warszawskiego - wylicza Danuta Żak.

  Bodaj najważniejszym elementem całego odcinka będzie oczywiście 550-metrowy tunel pod ulicami Dworcową i Zwycięstwa. To drugi co do długości taki obiekt w województwie i czwarty w całym kraju. Gotowe są już wszystkie segmenty stropów oraz kanały kablowe, niezbędne do funkcjonowania systemów monitoringu i bezpieczeństwa. Rozpoczęło się montowanie okładzin ścian wewnątrz tunelu i betonowanie jezdni głównych. Istotne jest również to, co znajdzie się nad tunelem. Śródmieście zyska nową przestrzeń łączącą się z parkiem Chopina. Ma ona zostać zagospodarowana. Część bliższa Palmiarni zmieni się w zieleniec ze ścieżkami spacerowymi i ławkami, zaś na fragmencie bliżej ulicy Dubois powstaną nowe miejsca parkingowe.

  Przypomnijmy, że budowany właśnie odcinek G2 liczy sobie 5,6 km i jest ostatnim pierwotnie zaplanowanym fragmentem średnicówki. Pobiegnie od węzła z ul. Kujawską, gdzie dziś kończy się DTŚ, do DK 88.


  *Policjanci z Częstochowy skasowali film, na którym biją chłopaka. Ale jest drugi ZOBACZ?
  *Wielki powrót Kamila Durczoka. Dawny szef Faktów TVN zadebiutował w nowej roli
  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Rolnik szuka żony. Co wydarzy się w odcinku 7?

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zakorkowane miasto

   Valdorf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Mam nadzieję jako mieszkaniec centrum Gliwic przy ul.Mikołowskiej że po otwarciu DTŚ ruch tranzytowy tirów pow.15t. przez dk44 w centrum miasta zostanie całkowicie zakazany. Głównie zwracam się z...rozwiń całość

   Mam nadzieję jako mieszkaniec centrum Gliwic przy ul.Mikołowskiej że po otwarciu DTŚ ruch tranzytowy tirów pow.15t. przez dk44 w centrum miasta zostanie całkowicie zakazany. Głównie zwracam się z prośbą w imieniu mieszkańców do Prezydenta FRANKIEWICZA chodzi o zabudowaną część ul. Mikołowskiej od ul.Dunikowskiego do skrzyżowania z Wrocławską , Przczyńską ,Nowy Świat .Ciśnienie akustyczne jakie kumuluje się między budynkami jest nie do zniesienia nie wspominając o pękających budynkach rozszczelniających się oknach liczę że średnicowa trasa DTŚ pozwoli na odciągnięcie tirów od centrum a nie jeszcze bardziej napuścić.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama