Rico, Hektor i Balu, owczarki ze Straży Miejskiej w...

  Rico, Hektor i Balu, owczarki ze Straży Miejskiej w Katowicach zdały ważne egzaminy [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Owczarki na służbie w Katowicach
  1/8
  przejdź do galerii

  Owczarki na służbie w Katowicach ©Straż Miejska Katowice

  Rico, Hektor i Balu – funkcjonariusze katowickiej Straży Miejskiej zdali egzamin, potwierdzający ich zdatność do służby. Dodajmy, że Rico, Hektor i Balu, to owczarki niemieckiej, specjalnie szkolone psy, które wraz ze strażnikami patrolują od dwóch lat katowickie ulice.
  Pierwotnie psy w katowickiej strażnicy były cztery. - Jeden odszedł na rentę inwalidzką przez wadę wrodzoną – mówi Piotr Piętak, rzecznik Straży Miejskiej w Katowicach.

  Pozostałe trzy owczarki - Rico, Hektor i Balu – na początku października przeszły trzydniowe szkolenie w Niedzicy, które potwierdziło ich dalszą przydatność do służby. Psy zdały egzamin sprawności i posłuszeństwa. - W czasie szeregu zróżnicowanych ćwiczeń specjaliści sprawdzili ich poziom agresji oraz stosowania się do rozkazów wydawanych przez przewodnika. Każdy z nich otrzymał wysokie noty oraz atest przydatności do dalszej służby – podsumowują strażnicy.

  Psy patrolowe pracują z katowickimi strażnikami miejskimi od początku 2013 roku. - Codzienna służba z takim partnerem to nieustanna praca i trening. Pies musi być niezwykle sprawny i posłuszny swojemu przewodnikowi – dodają mundurowi.

  Katowickie owczarki patrolują z przewodnikami miasto w godzinach popołudniowych i wieczornych. Psy pełnią funkcje prewencyjne, obronne oraz pomagają w przywróceniu porządku. - Pomagają zwłaszcza przy legitymowaniu większej liczby osób. Jak dotąd nie zdarzyło się, aby któryś z przewodników, będący w towarzystwie psa, został zaatakowany – słyszymy w Straży Miejskiej. Psy, specjalnie szkolone i posłuszne, potrafią być bowiem bardzo groźne, zwłaszcza, jeśli ktoś zaatakuje ich partnera.

  Zwierzęta mają swoje zaplecze i kojce w strażnicy w Załężu. Pracują maksymalnie sześć godzin, ze służby zwalniane są przy niskich (poniżej minus 10 stopniu Celsjusza), bądź wysokich temperaturach (powyżej plus 25 stopni Celsjusza), a także na czas choroby, bądź zmęczenia. Wszystkie są pod stałą kontrolą weterynarza, który sprawdza m.in. dietę zwierzaków.


  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
  *Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
  *Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
  *Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama