KWK Kazimierz-Juliusz: miasto przejmie kolejkę, likwidacja...

  KWK Kazimierz-Juliusz: miasto przejmie kolejkę, likwidacja łaźni to plotka? [FOTO]

  TOS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Co dalej ze skansenem górniczym w miejscu kopalni Kazimierz-Juliusz? Nie wiadomo. Minął miesiąc od konferencji, którą społecznicy z Kazimierza Górniczego zorganizowali w Miejskim Domu Kultury Kazimierz, na której wszyscy obecni popierali ideę przekształcenia ostatniej zagłębiowskiej kopalni w muzeum. Czy za słowami poszły jednak czyny? Na dniach ma się odbyć spotkanie na którym miasto wstępnie przejmie od SRK kolejkę wąskotorową. Pojawiają się jednak plotki o likwidacji łaźni łańcuszkowej czy lampowni na kopalni. Co na to Spółka Restrukturyzacji Kopalń?
  KWK Kazimierz-Juliusz: miasto przejmie kolejkę, likwidacja łaźni to plotka? [FOTO]

  ©Arkadiusz Gola

  - W dalszym ciągu szukamy wsparcia i pomocy wśród rządzących. Niestety okres wyborczy nie sprzyja merytorycznym rozmowom i realnym działaniu ponieważ wszyscy niestety zajęci są kampanią wyborczą. Po wyborach wystosujemy ponownie apel do nowo wybranych parlamentarzystów o podjęcie działań w celu stworzenia warunków do utworzenia Muzeum Górnictwa. Będziemy również zabiegać o spotkanie ze stroną rządową – z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Gospodarki. Na konferencji usłyszeliśmy wiele konkretów ze strony władz miasta i cały czas czekamy na podjęcie odpowiednich działań w celu ich realizacji. Zaoferowaliśmy swoją pomoc i chęć udziału w tworzeniu Muzeum Górnictwa – nasza propozycja jest dalej aktualna.
  Apelowaliśmy również o stworzenie zespołu ds. zagospodarowania terenów po Kopalni, ale niestety nasza prośba nie została wysłuchana. Mamy nadzieję, że najbliższe posiedzenia zespołu ds. rewitalizacji dzielnicy Kazimierz Górniczy będą poświęcone powstaniu Muzeum - mówi "DZ" Łukasz Krawiec ze Stowarzyszenia Rozwoju Kazimierza Górniczego.

  SRK ogłosiła tymczasem przetarg na rozbiórkę kilkunastu budynków na terenie kopalni. To biuro oddziału kolejowego, wiata szybowa i spawalnia, wiata z częściami wentylacji, komora dla remontu obudów zmechanizowanych, olunkownia, pomieszczenie piły do połowic i desek, magazyn drzewny, magazyn materiałów sypkich, budynek biura, spawalni i warsztatu naprawy wózków widłowych, paczkowalnia i hala letnia lokomotywowni.

  - Budynki przeznaczone do rozbiórki nie przedstawiają żadnej wartości w kontekście wykorzystania ich na potrzeby Muzeum Górnictwa Zagłębia Dąbrowskiego. Natomiast trzeba ogłoszenie tego przetargu traktować jako pierwsze ostrzeżenie i przypomnienie, że proces likwidacji kopalni cały czas trwa i musimy działać, by ratować co cenniejsze elementy kopalni. Oczywiście, najważniejszy cały czas dla nas jest budynek główny kopalni z cechownią, w którym pisała się historia kopalni i dzielnicy, łaźnia łańcuszkowa, lampownia, wieża szybowa z maszynownią oraz sztolnia ćwiczebna. To powinien być trzon Muzeum Górnictwa - mówi Łukasz Krawiec.

  O wiele bardziej niepokojące niż przetarg są jednak pojawiające się wśród byłych górników i społeczników wieści mówiące o rozpoczęciu likwidacji łaźni łańcuszkowej i lampowni. Te charakterystyczne, a w tym przypadku również oryginalne dla kopalni miejsca miały być jednym z atutów powstającego skansenu. SRK jednak zaprzecza tym nowinom.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama