Seong-Jin Cho z Korei wygrał konkurs chopinowski 2015 w...

  Seong-Jin Cho z Korei wygrał konkurs chopinowski 2015 w Warszawie WYNIKI GŁOSOWANIA WIDEO

  IM

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zwycięzca Konkursu chopinowskiego SEONG-JIN CHO z Korei
  1/5
  przejdź do galerii

  Zwycięzca Konkursu chopinowskiego SEONG-JIN CHO z Korei ©B.Sadowski/NIFC

  Wielki sukces Seong-Jin Cho z Korei w konkursie chopinowskim. XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina zakończony. Po trzecim dniu przesłuchań odbyło się głosowanie jurorów. W nocy poznaliśmy zwycięzcę konkursu chopinowskiego. To Koreańczyk SEONG-JIN CHO.
  Listę dziesięciu finalistów XVII Konkursu Chopinowskiego ogłoszono w miniony piątek. O finał walczyło 20 pianistów z 12 krajów.

  Kto wygrał konkurs chopinowski?  Dowiedzieliśmy się tego w nocy z 20 na 21 października. W dniu ogłoszenia wyników konkursu w stołecznej Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert Laureatów, ponownie wystąpią 22 i 23 października.

  20 października zakończyły się przesłuchania finałowe XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Siedemnastoosobowe, międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń przyznało nagrody i wyróżnienia.

  NAGRODY GŁÓWNE:
  • I nagroda (30.000 €) i złoty medal – SEONG-JIN CHO
  • II nagroda (25.000 €) i srebrny medal – CHARLES RICHARD-HAMELIN
  • III nagroda (20.000 €) i brązowy medal – KATE LIU
  • IV nagroda (15.000 €) – ERIC LU
  • V nagroda (10.000 €) – YIKE (TONY) YANG
  • VI nagroda (7000 €) – DMITRY SHISHKIN


  WYRÓŻNIENIA (4000 €):
  • ALJOŠA JURINIĆ
  • AIMI KOBAYASHI
  • SZYMON NEHRING
  • GEORGIJS OSOKINS


  NAGRODY SPECJALNE:
  Nagroda Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza (3000 €) – SEONG-JIN CHO

  Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków (5000 €) –KATE LIU
  Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu (3000 €) – nie przyznano
  Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty (10.000 €) – CHARLES RICHARD-HAMELIN

  KIM JEST SEONG-JIN CHO?


  Urodził się 28 maja 1994 r. w Seulu, studiuje w Konserwatorium Paryskim pod kierunkiem Michela Beroffa. Jest zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Moskwie (2008) i konkursu pianistycznego w Hamamatsu (2009, Japonia). Zdobył także III nagrodę w Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Rosji (2011) oraz im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2014). Koncertował z orkiestrami Teatru Maryjskiego (dyr. Valery Gergiev), Filharmonii Praskiej, Monachijskiej (dyr. Lorin Maazel), Seulu (dyr. Myung-Whun Chung), Filharmonii Uralu (dyr. Dmitry Liss), Berlińską Orkiestrą Radiową (dyr. Marek Janowski), Rosyjską Orkiestrą Narodową (dyr. Mikhail Pletnev), Orkiestrą Symfoniczną Bazylei (dyr. M. Pletnev), Tokijską Orkiestrą Symfoniczną, Radio France. Odbył tournées po Japonii, Niemczech, Francji, Rosji, Polsce, Izraelu, Chinach i USA. Wystąpił m.in. z recitalami w Operze Tokijskiej, w Osace, Konserwatorium Moskiewskim i Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Uczestniczył w licznych europejskich festiwalach, m.in. w Petersburgu, Moskwie, Nowym Jorku, Castleton, Dusznikach-Zdroju oraz Krakowie. Jako kameralista został zaproszony do współpracy przez wybitną skrzypaczkę, Kyung Wha Chung.

  KONKURS CHOPINOWSKI


  Przesłuchania 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina rozpoczęły się 3 października, wzięło w nich udział 78 pianistów z 20 krajów.

  W Finałach wystąpiło 10 pianistów z 8 krajów, którzy wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka wykonali jeden z koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Dziewięciu uczestników wybrało Koncert e-moll op. 11, tylko jeden – Charles Richard-Hamelin - Koncert f-moll op. 21.

  Zgodnie z regulaminem do Konkursu mogli zgłosić się pianiści z całego świata, urodzeni w latach 1985 – 1999. By wziąć udział w rywalizacji należało do 1 grudnia 2014 roku wysyłać zgłoszenia wraz z nagraniem wideo zawierającym program I etapu. Po ogłoszeniu naboru wniosków Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał rekordową liczbę ponad 450 zgłoszeń z całego świata. Komisja Kwalifikacyjna na podstawie analizy wysłanych nagrań i aplikacji wyłoniła 160 pianistów, którzy w kwietniu tego roku w Warszawie wzięli udział w publicznych Eliminacjach. Z tego grona jury do głównego konkursu dopuściło 77 pianistów.

  Udział w październikowym Konkursie, z pominięciem Eliminacji zapewniło sobie 7 pianistów – laureatów międzynarodowych konkursów wymienionych w Regulaminie, a także zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 2015. 6 osób z tego grona zrezygnowało z udziału w Konkursie przed jego rozpoczęciem.

  Wśród startujących najliczniejsze grupy stanowili Polacy (14 osób) i Chińczycy (13 osób), ponadto wystartowało 12 pianistów z Japonii, 8 z Korei Południowej, 6 z Rosji, 4 ze Stanów Zjednoczonych, po 3 z Włoch, Kanady i Wielkiej Brytanii, 2 z Czech i po 1 reprezentancie z Białorusi, Chorwacji, Francji, Grecji, Indonezji, Łotwy, Ukrainy, Uzbekistanu, Rumunii, Węgier.

  Organizatorem XVII Konkursu Chopinowskiego jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Projekt objęty jest Programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”. Mecenasem Konkursu jest Bank Zachodni WBK Grupa Santander.

  Partner Główny Konkursu to Totalizator Sportowy. Współorganizatorem Konkursu jest Program Drugi Polskiego Radia.
  Partnerami Konkursu są: Google, Hotel Regent Warsaw, Lexus, Filharmonia Narodowa, Technics, Huawei, Telewizja Polska, Steinway Lyngdorf, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Chopin Airport Developement, Allianz oraz Atman, zaś Oficjalnym Portem Lotniczym - Lotnisko Chopina w Warszawie.

  Partnerzy Medialni Konkursu to: Polskie Radio, Gazeta Co Jest Grane, Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, AMS i Metro. Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

  Współpraca: Łazienki Królewskie, Phonak, Infor IT, Accor Hotels. Partnerem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina jest Yamaha. Dostarczyciele fortepianów na Konkurs to: Steinway, Yamaha, Kawai, Fazioli.
  Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

  KONKURS CHOPINOWSKI NA ŻYWO

  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
  *Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
  *Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
  *Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama