Ślązaczki nie chcą już Niemców. Lepszy Anglik czy Włoch

  Ślązaczki nie chcą już Niemców. Lepszy Anglik czy Włoch

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Idealna żona dla Brytyjczyka? Oczywiście Polka. Z kolei panowie- mieszkańcy województwa śląskiego spośród obywatelek obcych państw na żony najchętniej

  Idealna żona dla Brytyjczyka? Oczywiście Polka. Z kolei panowie- mieszkańcy województwa śląskiego spośród obywatelek obcych państw na żony najchętniej wybierają Ukrainki ©123RF

  Małżeństwa Polek i Polaków z obcokrajowcami mówią coraz więcej o skali i kierunkach emigracji. Brytyjczyków, Niemców, Włochów wybierają Polski. Polacy - Ukrainki, Rosjanki, Białorusinki
  Idealna żona dla Brytyjczyka? Oczywiście Polka. Z kolei panowie- mieszkańcy województwa śląskiego spośród obywatelek obcych państw na żony najchętniej

  Idealna żona dla Brytyjczyka? Oczywiście Polka. Z kolei panowie- mieszkańcy województwa śląskiego spośród obywatelek obcych państw na żony najchętniej wybierają Ukrainki ©123RF

  Niemcy stracili palmę pierwszeństwa i nie są już najchętniej wybieranymi przez Ślązaczki kandydatami na mężów. To przede wszystkim efekt zmiany kierunków emigracji. Teraz najwięcej małżeństw zawieranych jest z Brytyjczykami, a w drugiej kolejności z Włochami. Sąsiedzi zza Odry znaleźli się dopiero na trzecim miejscu. Jeśli serca pań kierują się ku Zachodowi to zupełnie inaczej jest w przypadku panów. Oni na małżeńskie łowy wybierają się na Wschód.
  Jak wynika za statystyk najlepszymi żonami są obywatelki Ukrainy, w drugiej kolejności Ślązacy wybierają Rosjanki, (mimo embarga jak widać uczucia kwitną), za na trzecim miejscu znalazły się Białorusinki.

  W 2014 r małżeństw z obcokrajowcami zawarto w województwie 321. (O sto więcej niż rok wcześniej). 250 związków zawarły panie, a 71 panowie.

  Emigracja przekłada się na zmianę wzorca zachowań matrymonialnych - mówi dr Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, który przeanalizował temat małżeństw Polaków i Polek z obcokrajowcami. Województwo śląskie, po mazowieckim i dolnośląskim, uplasowało się na trzecim miejscu jeśli chodzi o liczbę takich związków.

  - Częściej do małżeństw z obcokrajowcami dochodzi w miastach, przede wszystkim tych największych, wojewódzkich. Rzadziej natomiast na wsiach - wyjaśnia dr Szukalski. - Obszary Polski południowo-wschodniej odznaczają się niższą skłonnością do zawierania tego typu związków, niezależnie od tego, czy analizujemy ludność miast czy wsi. Nieco częściej występują one na terenach dawnych Ziem Odzyskanych, choć jedynie województwa dolnośląskie oraz mazowieckie wyraźnie się w tym względzie wyróżniają. Warto dodać, że bazujemy jedynie na danych GUS, które nie mówią o liczbie małżeństw zawartych poza granicami Polski - jest ich znacznie więcej, a jedynie o tych zawartych w Polsce.

  W związku ze zmianą kierunków emigracji zmienił się też ranking najbardziej pożądanych obcokrajowców. Jeszcze dziesięć lat temu pierwszym wyborem mieszkanek województwa śląskiego byli Niemcy. Teraz są oni kandydatami na mężów pierwszego wyboru tylko w województwach opolskim i lubuskim. W pozostałych królują Brytyjczycy. Żonę Polkę mogą poznać poprzez specjalne portale łączące pary. Można mówić nawet o pewnej „modzie na Polki” jaka zapanowała na Wyspach. Co ciekawe na trzecim miejscu w kraju, a także w województwie śląskim znaleźli się Włosi.

  Polsko-niemieckie małżeństwa stanowią wciąż 8,5 proc. wszystkich małżeństw zawieranych w Niemczech, ale Polki też straciły tam palmę pierwszeństwa na rzecz Turczynek. Z danych niemieckich wynika, że stabilniejsze i mniej narażone na rozwody są małżeństwa Polka - Niemiec, od Polak - Niemka. W przypadku panów, mieszkańców województwa śląskiego, sytuacja narodowościowa jest stabilna. Rywalizację na „najlepszą żonę” wygrywają Ukrainki, drugie są natomiast Rosjanki, zaś trzecie Białorusinki. Ukrainki wygrywają zresztą we wszystkich województwach - poza podlaskim, gdzie prym wiodą właśnie Białorusinki.

  Większość małżonków obcokrajowców wstępowała w związek małżeński po raz pierwszy. Panny stanowiły 71 procent żon, a co czwarta była rozwódką. Z kolei wśród nowożeńców obcokrajowców dominowali kawalerowie (82 procent), a rozwiedzionych było 17 procent. Najwięcej kobiet wstępujących w związek małżeński z obcokrajowcem ma 25-29 lat. Wśród mężczyzn najwięcej jest tych mających 30-34 lata.

  Niestety, pobyt na emigracji sprzyja rozwodom. Ich główną przyczyną jest zdrada i założenie kolejnego związku. Nic więc dziwnego, że liczba rozwodów w Polsce wciąż rośnie. Rocznie rozstaje się w naszym kraju aż 70 tysięcy par, a w województwie śląskim 8,5 tysiąca. Dodajmy, że obecnie na emigracji przebywa ponad 200 tysięcy mieszkańców województwa śląskiego, czyli... potencjalnych partnerów małżeństw z obcokrajowcami.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sfałszowane wyniki

   Koben (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Jeżeli chodzi o Ślązaków to z obcych nacji Ślązaczki najczęściej wychodzą za mąż za Goroli, a Ślązacy żenią się najczęściej z Gorolkami.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama