Wilhelm von Blandowski i dawne Gliwice [UNIKATOWE...

  Wilhelm von Blandowski i dawne Gliwice [UNIKATOWE FOTOGRAFIE]

  MSH,MAKI

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wilhelm von Blandowski i dawne Gliwice [UNIKATOWE FOTOGRAFIE]
  1/23
  przejdź do galerii

  ©Zbiory Muzeum w Gliwicach

  Pochodzący z Gliwic Wilhelm von Blandowski żył w latach 1822-1878. Był przyrodnikiem, górnikiem, poszukiwaczem złota, eksploratorem Australii. W 1862 roku założył w Gliwicach, swoim rodzinnym zakład fotograficzny, który działał do 1868 roku. Jego bezcenne dziś fotografie ukazujące nam nieistniejący już świat dawnych Gliwic i Śląska zachowały się i możemy je podziwiać w Muzeum w Gliwicach.
  Pochodzący z Gliwic Wilhelm von Blandowski żył w latach 1822-1878. Był przyrodnikiem, górnikiem, poszukiwaczem złota, eksploratorem Australii. W 1862 roku założył w Gliwicach, swoim rodzinnym zakład fotograficzny, który działał do 1868 roku. Blandowski tworzył głównie portrety - ze względu na rodzaj klienteli, w jego wypadku niezbyt zamożnej, przeważnie w formacie carte de visite, czyli zdjęć o niewielkich rozmiarach.

  HISTORIA ŚLĄSKA W DZIENNIKU ZACHODNIM [SENSACYJNE FAKTY, NIEZWYKŁE ZDJĘCIA]

  Jak pisze Małgorzata Malanowicz, znawczyni dziejów Gliwic i losów niezwykłych mieszkańców miasta, von Blandowski pochodził ze starej zniemczonej rodziny Bledowskich herbu Wieniawa.
  Urodzony w Gliwicach, był najmłodszym z jedenaściorga dzieci Feliksa von Blandowskiego - wysokiego rangą oficera pruskiej armii - i jego żony Leopoldyny z domu Woyrsch, przez krótki czas właścicielki zamku w Chudowie. W latach 1839-1940 Wilhelm von Blandowski uczył się w katolickim gimnazjum przy ul. Kozielskiej w Gliwicach, a w latach 1841-1843 kontynuował naukę w Szkole Górniczej w Tarnowskich Górach. Później pracował w kopalni Königsgrube w Chorzowie.

  NA CHWAŁĘ CESARSTWA - ZOBACZ DAWNE POMNIKI NA GÓRNYM ŚLĄSKU [ARCHIWALNE FOTOGRAFIE]

  Do wyjazdu z kraju prawdopodobnie skłoniły go niespokojne czasy rewolucji 1848 roku. Wyjechał do Australii w 1849 z grupą geologów rządowych w celu badania historii naturalnej, klasyfikacji botanicznej i geograficznego opracowywania tego kraju. Znalazł złoto koło Castlemaine, (Victoria), wynalazł i udoskonalił pompę wodną, w latach 1854-1857; zorganizował ekspedycję do zbadania naturalnej historii regionu gdzie łączą się rzeki Darling i Murray gromadząc 17400 osobliwości dla Muzeum Narodowego.

  POCZTÓWKI Z PIERWSZEJ WOJNY ŚWIATOWEJ [OBEJRZYJ KONIECZNIE]

  Upamiętniony jako badacz gatunkami ryb Blandowskius oraz Blandowskiella. Był jednym z założycieli słynnego Towarzystwa Filozoficznego Victorii.

  W roku 1860 powrócił do Gliwic. Zakończył życie w szpitalu dla nerwowo chorych w Bolesławcu.

  Kim był Wilhelm von Blandowski? Czytaj więcej na gliwice.naszemiasto.pl

  Zachowały się m.in. wspaniałe pejzaże Blandowskiego, świadczące o wielkim talencie fotografa, zdjęcia krów rasy holenderskiej z Szałszy, wykonane na zamówienie właściciela stada, a także niepokojące ujęcia o charakterze reportażowym i zdjęcia atelier fotografa.

  DZ POLECA: TAK WYGLĄDAŁA POLSKO-NIEMIECKA GRANICA NA ŚLĄSKU [ZOBACZ DAWNE FOTOGRAFIE]  *Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
  *Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Proces Katarzyny W.: Tajemniczy świadek ujawnia sensacyjne fakty
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   troche skromnie

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

   ale przynajmniej cos nieco ,dla przypomnienia naszego pochodzenia ,naszej historii,i realiow dotyczacych tamtych czasow.Tak to byly dotyczace nas zyciorysy Slazakow.Naszych dziadkow,...rozwiń całość

   ale przynajmniej cos nieco ,dla przypomnienia naszego pochodzenia ,naszej historii,i realiow dotyczacych tamtych czasow.Tak to byly dotyczace nas zyciorysy Slazakow.Naszych dziadkow, pradziadkow.Bardzo dalekie od zagadnien polskosci ,chociaz za miedzy tzn.za Brynica.Przypomniane teraz pokazuja obcosc sztucznie przekazywanej nam Polskosci.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   konsek,ulamek,"namiastka"

   RRRR! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 75

   Ten tu podany zyciorys v.B. jest tylko ulamkiem jego prawdziwego CV ! Tak to jest, gdy sie tylko przepisuje, a nie samemu, fachowo, "reszerszuje".

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama