Trasa DTŚ będzie miała zarządcę. Minister Nowak zdecyduje o...

  Trasa DTŚ będzie miała zarządcę. Minister Nowak zdecyduje o pieniądzach

  Martyna Dyszka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Trasa DTŚ będzie miała zarządcę. Minister Nowak zdecyduje o pieniądzach
  1/2
  przejdź do galerii
  Na przełomie marca i kwietnia miał zostać ogłoszony przetarg na wspólne utrzymanie Drogowej Trasy Średnicowej. Tak zapowiadano podczas podpisywania porozumienia przez prezydentów czterech miast: Chorzowa, Świętochłowic, Rudy Śląskiej i Zabrza na początku marca. Ostatecznie sprawa ma abyć sfinalizowana w czerwcu.
  Wiadomo już, że zostanie ogłoszony dopiero w czerwcu, a powodem dwumiesięcznego opóźnienia są nadal trwające prace nad specyfikacją zamówienia, która obejmie m.in. odśnieżanie zimą, koszenie trawy latem i utrzymanie czystości na trasie przez cały rok.

  - Trwają ostatnie analizy, bo chcielibyśmy, by przedmiot i specyfikacja zamówienia były perfekcyjne. Dlatego zespół nadal nad tym pracuje - mówi Dawid Kostempski, szef Górnośląskiego Związku Metropolitalnego i prezydent Świętochłowic. - Staramy się wszystko ujednolicić, nie chcielibyśmy popełnić błędu, dlatego uważamy, że te dwa tygodnie na dokończenie specyfikacji zamówienia nie zakłócą harmonogramu prac.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  SKUTKI BRAKU POROZUMIENIA O WSPÓLNYM ODŚNIEŻANIU DTŚ NA ZDJĘCIACH


  Miasta liczą na oszczędności z tytułu wspólnego utrzymania DTŚ-ki, podobnie jak w przypadku zakupu energii elektrycznej przez 20 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 41 samorządowych spółek i instytucji.

  - Najważniejszym argumentem jest podniesienie bezpieczeństwa na DTŚ i komfort dla kierowców, którzy nią jeżdżą. Trzecim są oszczędności. Jeśli będzie trzeba zaangażować pieniądze, by zapewnić dwa pierwsze punkty, to nie będziemy oszczędzać - wyjaśnia Kostempski. Chorzów, Świętochłowice, Ruda Śląska i Zabrze za utrzymanie swoich odcinków DTŚ będą płacić w zależności od długości trasy w danym mieście.

  Najwięcej wydadzą Świętochłowice, bowiem właśnie przez to miasto przebiega najdłuższy odcinek DTŚ. Jest on również najstarszy i najbardziej zniszczony. A najmniejszego miasta GZM po prostu nie stać na generalny remont trasy. Potrzeba na to ok. 18 mln zł.

  - Wystąpiliśmy do ministra transportu o to, by w przyszłym roku zmienić zasady podziału rezerwy, byśmy mogli starać się o pieniądze na remont DTŚ. Minister Nowak obiecał, że sprawę rozważy - dodaje Bartosz Karcz, wiceprezydent Świętochłowic.

  Wtedy władze mogłyby się ubiegać o dotację w wysokości 11 mln zł, co pozwoli na częściowy remont DTŚ. - Na razie stać nas na utrzymanie bieżące i w ciągu miesiąca zaczniemy łatać dziury - dodaje Karcz. Teraz odnawiane są ekrany akustyczne w Świętochłowicach. Kierowcy muszą uważać, bo są zwężenia i ograniczenia prędkości do 40 km/h.


  *Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
  *Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
  *Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   masz głowę to kombinuj

   smieszy mnie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   Przestańcie pisać w Lecie o Zimie na efektach poczekajmy do 1 -szy opadów sniegu teraz trzeba dziury latac jak nie stać na nową nawierzchnie .Panie marszalku do roboty po to przyszedłeś aby po...rozwiń całość

   Przestańcie pisać w Lecie o Zimie na efektach poczekajmy do 1 -szy opadów sniegu teraz trzeba dziury latac jak nie stać na nową nawierzchnie .Panie marszalku do roboty po to przyszedłeś aby po Twoich kolega naprawic lub jeszcze pogorszyc Slaskie finanse.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama