Cyfrowa TV, czyli więcej programów i problemów

  Cyfrowa TV, czyli więcej programów i problemów

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Telewizja cyfrowa
  1/2
  przejdź do galerii

  Telewizja cyfrowa ©123rf

  Całe województwo śląskie jest już po cyfryzacji TV. W ostatnim, piątym etapie, który nastąpił 20 maja, 114 gmin w naszym regionie zostało odłączonych od sygnału analogowego. Teraz, aby oglądać naziemną telewizję z anteny, trzeba mieć telewizor z tunerem DVB-t albo dekoder. Bez tych rozwiązań na starych odbiornikach zobaczymy jedynie śnieżenie i to na dowolnie wybranym kanale.
  Co to jest MUX?
  To zwrot często używany ostatnio w programach informujących o przejściu na cyfrowy odbiór TV.

  - Programy cyfrowe, w odróżnieniu od analogowych, nadawane są w paczkach, po kilka programów na jednej częstotliwości, czyli na jednym kanale. Taka grupa kanałów nadawanych na jednej, wspólnej częstotliwości nosi nazwę multipleks, czyli w skrócie MUX - wyjaśnia inż. Krzysztof Bukowski z serwisu RTV w Sosnowcu, zajmującego się również instalowaniem anten i podłączaniem odbiorników starego typu do telewizji cyfrowej.


  Multipleksy zostały ponumerowane. Na podstawie oglądanych programów w dowolnym miejscu w kraju można łatwo zidentyfikować, jaką paczkę programów odbieramy. W tej chwili odbierać można: MUX1 (TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, TTV), MUX2 (Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6) i MUX3 (TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka) oraz MUX4 (płatne kanały Telewizji Mobilnej Polsatu).

  W wielu miejscach naszego regionu, nawet w centrum aglomeracji, można oglądać cyfrową telewizję czeską. Zdarza się, że TVP INFO też pochodzi od sąsiadów, o czym świadczą lokalne programy z Krakowa albo Łodzi.

  - W paczkach, czyli multipleksach, zawarte są też dodatkowe informacje, jak na przykład bardzo wygodny elektroniczny program telewizyjny, tzw. EPG - dodaje Bukowski.

  Co to jest dekoder DVB-t?
  Ponieważ nie wszystkie telewizory radzą sobie z rozkodowywaniem sygnału cyfrowego, wymyślono urządzenie przejścio- we montowane między anteną i telewizorem. To właśnie jest dekoder DVB-t, który zamienia sygnał cyfrowy na zrozumiały dla telewizorów starego typu, np. te jeszcze z tradycyjnym kineskopem. Urządzenie w najtańszej wersji kosztuje ok. 50 zł.
  Najczęściej spotykane w sklepach dekodery kosztują 80-150 zł. Wszystkie mają dwa lata gwarancji i oferują podobne funkcje. Jaki najlepiej wybrać, doradzi nam sprzedawca w każdym sklepie RTV.

  Serwisy RTV uruchomiły specjalną usługę
  Nie wszyscy muszą znać się na elektronice, a podłączenie starego telewizora do telewizji cyfrowej tylko w programach poradnikowych jest lekkie, łatwe i przyjemne. Dlatego wiele serwisów RTV i montażu anten przygotowało specjalną ofertę dla tych, którzy nie lubią grzebać w kablach za telewizorem. - Cena uruchomienia odbioru cyfrowej telewizji na odbiornikach starego typu przy użyciu dekodera zależy od tego, czy są dodatkowe prace związane z ustawianiem anteny - mówi inż. Krzysztof Bukowski.

  Sprawdziliśmy: bez względu na miasto i odległość, jaką musi przebyć monter, usługa ta nie powinna być droższa niż 130 zł.

  Przejście z sygnału analogowego na cyfrowy nie wszędzie odbyło sie bezproblemowo. Dla województwa śląskiego zidentyfikowano 33 miejscowości, w których mogą wystąpić przejściowe problemy z odbiorem sygnału MUX3.

  Utrudnienia w odbiorze mogą dotyczyć miejscowości: Mzurów - gmina Niegowa, Pszów - powiat wodzisławski, miejscowości z gminy Kroczyce: Wygiełzów, Piaseczno, Siamoszyce, Szypowice, Biała Błotna, Podlesice, Kostkowice, Lgota Murowana, Dzibice oraz Pradła. Miejscowości z gminy Pilica: Jasieniec, Maleszyna, Kolonijka, Dobra-Kolonia, Przychody, Sierbowice, Siadcza, Cisowa, Kidów, Dobra, Wierzbica, Dobraków, Szyce oraz Wirbka, miejscowości z gminy Szczekociny: Wólka Ołudzka oraz Grabiec, Zdów - gmina Włodowice oraz miejscowości z gminy Żarnowiec: Udórz, Otola, Wola Libertowska i Chlina. W przypadku 21 z ww. miejscowości mieszkańcy nie powinni mieć natomiast problemów z odbiorem sygnału MUX1.

  Odbiór sygnału MUX1 może być z kolei w znacznym stopniu utrudniony w przypadku miejscowości: Mzurów, Piaseczno, Siamo-szyce, Biała Błotna, Pradła, Maleszyna, Dobra, Wierzbica, Wierbka, Udórz, Wola Libertowska oraz Chlina. Jednak, jak zapewniają w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, kłopoty są przejściowe.  *Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
  *Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
  *Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dot.TVP 1,2,3

   weronika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Może ktoś pomoże od krótkiego czasu bo caly czas było ok zrywa program 1,2,3,
   telewizor nowy przewód nowy antena nowa czy Ktoś z państwa ma taki problem dziekuje za inf

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   z czechami ciezko

   heniek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   Czeskie programy sa na APLIKACJE Stream TV jest tez tam Polski pr. 1 dobrego odbioru

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na ktorym kanale bedzie prawda

   placacy 55 lat abonament (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   Mam podobne pytanie do Krajowej Rady na jakim kanale bedzie TV.Trwam.skoro placimy abonament to chyba mamy tez jakies prawo do wyboru.Pytam w imieniu wiekszosci warto sie zastanowic.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jaką wiekszość masz na myśli !?? pisz za siebie a nie w imieniu "większości"- BO TAKIEJ NIE MA !!

   ed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 17

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na jakich kanałach można odbierać czeskie programy ?

   ed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 24

   może ktoś pomoże? wiem że na 37 - a reszta ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czeskie programy

   am haarec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   To zależy od miejsca zamieszkania.Można odbierać: mux.1 na k.54(nadajniki Lysa Hora i Ostrava H.)k.36(nad.Praděd) ;mux.2.k.37(nad.Ostrava H,Lysa Hora)k.53(nad.Praděd);mux.3 k.48(nad.Ostrava...rozwiń całość

   To zależy od miejsca zamieszkania.Można odbierać: mux.1 na k.54(nadajniki Lysa Hora i Ostrava H.)k.36(nad.Praděd) ;mux.2.k.37(nad.Ostrava H,Lysa Hora)k.53(nad.Praděd);mux.3 k.48(nad.Ostrava Hošťálkovice)k.51(nad.Praděd);mux.4 k.45(nad.Ostrava - Lanová)k.42(nad.Frenštát pod Radhoštěm)k.44(nad.Olomouc - Slavonín);mux.7 k.50(nad.Olomouc - Slavonín)w przygotowaniu k.38(nad.Ostrava - Lanová)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama