Ważne
  Dr Piróg: etyka pozwala młodym samodzielnie myśleć

  Dr Piróg: etyka pozwala młodym samodzielnie myśleć

  Mirosław Piróg

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dr hab. Mirosław Piróg, filozof z Zakładu Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej, który współpracuje z portalem etykawszkole.pl
  1/3
  przejdź do galerii

  Dr hab. Mirosław Piróg, filozof z Zakładu Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej, który współpracuje z portalem etykawszkole.pl ©mat. UŚ

  Przez pięć lat liczba szkół, w których prowadzone są lekcje etyki w woj. śląskim potroiła się. Dr hab. Mirosław Piróg, filozof z Uniwersytetu Śląskiego, cieszy się z takiej zmiany. - Dzięki etyce młodzież będzie mogła świadomiej podejmować ważne decyzje - podkreśla w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim.
  Duży wzrost liczby szkół, które prowadzą zajęcia z etyki pewnie Pana cieszy.
  Oczywiście. To potwierdza, że nasze wysiłki mają sens. Każdego dnia dostajemy maile od rodziców, którzy starają się uruchomić lekcje etyki w szkołach ich dzieci. Podpowiadamy im, co mają zrobić. Odsyłamy do materiałów na naszej strony, mówimy o ich prawach, na co mogą się powołać, jak napisać podanie. To wsparcie logistyczne, jakie oferujemy, z pewnością dużo daje.

  Patrząc na liczby możemy powiedzieć, że dzisiaj w szkole etyka już jest na równych prawach z religią?
  Nie pokusiłbym się na taką ocenę. Bez wątpienia idziemy w dobrym kierunku. Powiedziałbym jednak, że etyka jest na coraz bardziej równych prawach. Zważywszy, że pomimo znaczącego wzrostu ilości zajęć z etyki, ich proporcje nie dorównują religii. Wynika to z tego, że te dwa przedmioty zostały ustawione naprzeciw siebie. Przez co trudno mówić o jakimkolwiek zrównoważeniu, nawet w najbliższej przyszłości.

  Dlaczego tak zaciekle walczycie o etykę w szkole?
  Portal etykawszkole.pl tworzą ludzie z różnych środowisk. Mogę powiedzieć wyłącznie za siebie. Jako osoba uprawiająca filozofię, która kiedyś uczyła w szkole średniej, jestem za wprowadzeniem każdego przedmiotu, który będzie pozwalał na kontakt z różnie pojętą filozofią. To właśnie umożliwia etyka. Kiedyś zastanawialiśmy się czy nie lepiej walczyć o wprowadzenie lekcji filozofii. Jednak już mamy normalizacje prawne dotyczące etyki. Gdybyśmy chcieli walczyć o filozofię, droga do pokonania byłaby o wiele trudniejsza.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  UCZNIOWIE MAJĄ DOSYĆ RELIGII W SZKOLE. WYBIERAJĄ ETYKĘ


  Skąd wzięło się to wzmożone zainteresowanie etyką w szkole wśród rodziców, którzy wybierają, na co posłać dziecko? Kilka lat temu zapewne wielu z nich machnęłoby ręką i zapisało dziecko na religię. Tak dla świętego spokoju.
  Ci naprawdę zainteresowani problemem właśnie mniej machają ręką. My zapewniamy konkretne źródło wiedzy na temat zorganizowania zajęć etyki. Dlatego mniej rodziców rezygnuje z podejmowania takich prób, które przecież nieraz są prawdziwą walką. Przecież lekcje etyki organizowane były na pierwszej lub ostatniej godzinie, często poprzedzane okienkami. Powoli odchodzi się od takich zwyczajów. Choć nadal gminy mogą organizować je w jednym miejscu dla uczniów kilku szkół.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama