Częstochowa: Ogólnopolski Festiwal Filmów Optymistycznych...

  Częstochowa: Ogólnopolski Festiwal Filmów Optymistycznych rozpoczęty. Potrwa do soboty

  AH

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Po raz pierwszy festiwal "Happy End" pojawił się w Częstochowie. Festiwal potrwa do soboty.
  1/9
  przejdź do galerii

  Po raz pierwszy festiwal "Happy End" pojawił się w Częstochowie. Festiwal potrwa do soboty. ©Adrian Heluszka/Dziennik Zachodni

  W środowe popołudnie zainaugurowana została 13. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Optymistycznych. Festiwal po raz pierwszy gości w Częstochowie.
  Geneza powstania festiwalu sięga 2001 roku. Wszystko zaczęło się od dyplomowego filmu dokumentalnego pod tytułem "Szczęściarz". Zrealizował go jeleniogórzanin Piotr Paweł Żukowski. Film przedstawia historię jeleniogórskiego pucybuta, który spełniał swoje marzenia.

  Jego pozytywny odbiór uświadomił autorowi, że potrzeba więcej optymistycznego kina. Zainspirowany licznymi festiwalami Żukowski zapragnął stworzyć własny. Tak właśnie powstał Festiwal Filmów Optymistycznych Happy End.

  Początkowo festiwal szukał swojego miejsca. Pierwsza edycja Happy Endu odbyła się w Jeleniej Górze w 2003 r. Kolejna miała miejsce we Wrocławiu w 2004 r. Wtedy festiwal zyskał sponsora tytularnego.

  Od tego momentu festiwal nazywa się Multimedia Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych. Po dwóch wrocławskich edycjach impreza przeniosła się w 2006 r. do Rzeszowa i tam odbywała się do ubiegłego roku. Teraz trafi do Częstochowy.

  - Szukaliśmy możliwości rozwoju festiwalu. Częstochowa zaoferowała nam atrakcyjne warunki i przyjazny klimat - mówi Piotr Żukowski, dyrektor Multimedia Happy End.

  - Mieliśmy już doświadczenie we współpracy z miastem przy okazji organizacji pokazów pofestiwalowych poprzednich edycji. Cieszę się, że Urzędowi Miasta spodobała się koncepcja naszej imprezy. Rozpoczynamy nowy rozdział w historii festiwalu - dodaje Żukowski.

  13. edycja festiwalu odbędzie się już w Częstochowie między 21 a 24 października w Ośrodku Kultury Filmowej Iluzja. Uroczysty finał zaplanowano za to w Filharmonii Częstochowskiej. Festiwalowi będą towarzyszyć warsztaty filmowe, spotkania z twórcami i pokazy dla dzieci.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama