3 miliony pasażerów na lotnisku w Pyrzowicach. Połowę wozi...

  3 miliony pasażerów na lotnisku w Pyrzowicach. Połowę wozi Wizz Air

  Dorota Niećko, Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  3 miliony pasażerów na lotnisku w Pyrzowicach. Połowę wozi Wizz Air
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni

  To z Pyrzowic 11 lat temu odleciał pierwszy samolot z różowym dziobem. Teraz Wizz Air świętuje: ma 100 milionów pasażerów
  Kiedy w 2003 roku József Váradim przyjechał do Katowic w poszukiwaniu inwestora dla swej będącej wtedy jeszcze w planach linii lotniczej, ludzie pukali się w czoło. Váradim poleciał więc do USA, inwestora znalazł, a w maju 2004 roku pierwszy samolot jego linii lotniczej odleciał właśnie od nas, z Pyrzowic. Wiecie już, o jaką linię chodzi? Tak, to Wizz Air, największy obecnie przewoźnik na lotnisku w Pyrzowicach.


  Prezes linii urazy do Śląska nie chowa i wśród kilku miast, jakie wybrał, by świętować spory sukces firmy, wybrał Katowice. Przyleciał i... odleciał wczoraj. Powód: Wizz Air przewiózł już 100 milionów pasażerów. W tym 13,3 miliona z Katowice Airport. To mniej więcej tyle, ile pasażerów miało nasze lotnisko w ciągu ostatnich pięciu lat. Na 100 mln potrzeba było 11 lat, ale...

  - Potrzebujemy, moim zdaniem, pięciu lat, żeby osiągnąć kolejne 100 milionów - mówił wczoraj Váradim. - Do tej pory Polska była dla nas bardzo ważnym rynkiem i bardzo ważnym rynkiem pozostanie - dodał. Pochwalił nasze lotnisko. - Jedenaście lat temu, gdy rozpoczynaliśmy loty z Katowic, Pyrzowice były lotniskiem naprawdę malutkim, przewożącym od 200 do 300 tysięcy pasażerów. W tej chwili osiągnęło poziom trzech milionów - przypominał.

  To prawda. Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza Katowice Airport, szacuje, że trzymilionowy w tym roku pasażer odprawiony zostanie 19 lub 20 grudnia. Na razie może odnotować inny, nieco mniejszy sukces: 20 października odprawiono milionowego w tym roku pasażera lotów czarterowych. - W całym roku linie czarterowe przewiozą 1,5 miliona - mówi.

  Powinniśmy puchnąć z dumy? Nie do końca. Sporo rzeczy na naszym lotnisku trzeba jeszcze zrobić. Najważniejsza, ale też i najbardziej niepewna inwestycja, to oczywiście kolej z Katowic na lotnisko. Jest planowana od kilkunastu lat i nadal nie można podać żadnego terminu!

  - Skoncentrowałbym się na zdecydowanym poprawieniu infrastruktury lotniskowej nie z perspektywy pasażerów, ale z perspektywy obsługi, czyli możliwości lądowania samolotów - mówił wczoraj w Katowicach prezes Wizz Air nie tylko o naszym lotnisku, ale w ogóle o portach regionalnych.

  A loty krajowe? W Pyrzowicach ich brakuje, mamy tylko połączenie z Warszawą. Wizz Air o nich myśli?

  - Znacznie łatwiej poruszać się między polskimi miastami koleją czy samochodem. Loty byłyby sporym wyzwaniem - mówił Váradim. - Cały czas jednak badamy sytuację, gdyż służyłoby to także połączeniu sześciu baz operacyjnych, które w tej chwili w Polsce użytkujemy - dodał.


  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
  *Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
  *Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
  *Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pyrzowice

   eleszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jedyny w Polsce port lotniczy gdzie za wysadzenie pasażera pod terminalem trzeba płacić.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama