Ważne
  Przemoc w szkole to problem

  Przemoc w szkole to problem

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przemoc w szkole to problem
  Z dyskryminacją i wykluczeniem spotkało się ponad 20 proc. uczniów z województwa śląskiego. Jest źle. Co czwarty uczeń przyznaje bowiem, że doświadczył przemocy ze strony rówieśników
  Przemoc w szkole to problem
  Nie potrzeba dużo, by uczeń w szkole stał się ofiarą. Wystarczy gorszy telefon, bo przecież „na topie” jest iPhone, trampki z supermarketu, albo lepsze lub gorsze stopnie - w tym przypadku nie ma reguły. W śląskiem przemocy ze strony rówieśników, między innymi bicia, doświadczyło 24 proc. uczniów.

  22 proc. przyznało, że czuje się wykluczonymi. 15 proc. mówi o dręczeniu i obrażaniu w internecie i przy pomocy SMS. Nic dziwnego, że uczniowie przyznają: prześladowanie w szkole jest normą.

  Pamiętasz przez całe życie  Martyna Palka, uczennica III LO w Jaworznie, sama przekonała się jak smakuje wykluczenie i wyśmiewanie. - Mam poparzoną prawą rękę, dzieci stwierdziły, że jestem inna, gorsza i śmiały się ze mnie. To był bardzo przykry okres - tak wspomina szkołę podstawową.

  Dzisiaj Martyna bierze udział w projekcie INKLA, który prowadzi dr Małgorzata Wójcik, psycholog z Uniwersytetu SWPS. Wraz z innymi uczniami i studentami bada zjawisko dyskryminacji w szkołach w naszym województwie.

  - Widzę na co dzień, ilu jest dyskryminowanych uczniów. Wielu z nich nie chce się do tego przyznać, wstydzą się - podkreśla licealistka.

  Biją, wyzywają, obrażają  Co może być źródłem takiego zachowania? - Wszystko - odpowiada Martyna. - Gorsza sytuacja finansowa rodziny, stary model telefonu. Jednak mam wrażenie, że głównym źródłem jest złe wychowanie, które uczeń wynosi zdomu- komentuje uczennica.

  Z danych Kuratorium Oświaty w Katowicach wynika, że podobne historie może opowiedzieć 22 proc. uczniów, którzy przyznają, że czuli się wykluczeni z grupy. 15, proc. z nich było obrażanych, między innymi w internecie. Niemal co czwarty uczeń (24 proc.) doświadczył przemocy ze strony rówieśników, został przez nich np. uderzony. W szkolnych korytarzach czy w szatniach dochodzi też do wymuszania haraczy. Słabsi uczniowie są zmuszani do kupowania innym czegoś za swoje pieniądze lub oddawania innym uczniom własnych rzeczy. 31 proc. ankietowanych uczniów przyznało, że ich koledzy odnoszą się do nich w sposób niesympatyczny, nieprzyjemny.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama