Ważne
  Zmiana czasu na zimowy 2015: Noc dłuższa o godzinę wydłuży...

  Zmiana czasu na zimowy 2015: Noc dłuższa o godzinę wydłuży ciszę wyborczą

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zmiana czasu na zimowy 2015: Noc dłuższa o godzinę wydłuży ciszę wyborczą

  ©arc.

  Zmiana czasu na zimowy 2015:Zanim wybierzecie się do lokali wyborczych, sprawdźcie zegarki. W nocy z 24 na 25 października przesuwamy wskazówki z godziny 3. na 2.
  Zmiana czasu na zimowy 2015: Noc dłuższa o godzinę wydłuży ciszę wyborczą

  ©arc.

  Zmiana czasu na zimowy 2015:  Z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu na zimowy. Cofniemy wskazówki zegarów z godziny 3. na godz. 2. To ważna informacja dla wszystkich lubiących długo pospać. Ale teraz także dla wyborców, którzy powinni o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli 25 października planują zagłosować na swoich kandydatów do parlamentu jako jedni z pierwszych. Zapominalscy będą musieli czekać godzinę na otwarcie lokali wyborczych.


  Czas przestawiamy dwa razy w roku. Ale właściwie dlaczego?

  – Kiedyś energię elektryczną pożytkowano głównie na oświetlenie stanowisk pracy. Zyskiwaliśmy wtedy godzinę, by było jeszcze jasno. Dziś ta energia w dużej mierze przeznaczana jest też na pracę maszyn i komputerów. Dlatego też zmiana czasu raczej nie ma sensu - jest historyczna, a korzyści ekonomicznych w niej znajdziemy – przekonuje Damian Jabłeka, astronom z Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

  Do zmiany czasu dostosowujemy się zazwyczaj szybko, w zależności od od tego, jak nasz organizm odczuwa tę różnicę. – Dorośli radzą sobie, bo przecież nieraz wyjeżdżają w dość odległe miejsca na świecie i muszą przyzwyczaić się do innego czasu na pobyt tam – twierdzi Jabłeka. – Bywa jednak, że kłopot mają z tym dzieci. Funkcjonują na co dzień własnym rytmem. Budzą się, jedzą śniadanie, następnie jadą do żłobka czy przedszkola. A tu nagle ktoś dodaje im godzinę i jest im ciężko się przestawić – dodaje.

  Przypomnijmy, że pierwszy o potrzebie rozróżnienia czasu zimowego i letniego mówił Benjamin Franklin. Jednak pionierami we wdrożeniu zmiany czasu byli Niemcy. 30 kwietnia 1916 r. przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 r. o godzinę w tył. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie z 5 stycznia 2012 r. ws. wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.

  Czas letni zacznie znów u nas obowiązywać 27 marca 2016 roku.


  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
  *Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
  *Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
  *Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama