18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tyle mają prezydenci: Uszok, Szlagor, Górski, Podraza i inni [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE]

Michał Wroński
W środę zajrzeliśmy do kieszeni członkom zarządu województwa, dziś kolej na prezydentów i burmistrzów miast. Wybraliśmy dwunastu samorządowców ze Śląska, Zagłębia, Podbeskidzia i Częstochowy. Do końca kwietnia mieli oni obowiązek (podobnie jak i radni) złożyć oświadczenia majątkowe, zawierające informacje o ich ubiegłorocznych dochodach, posiadanym majątku i zobowiązaniach finansowych. Kolejnych krokiem powinno być umieszczenie ich elektronicznych wersji w Biuletynach Informacji Publicznej na internetowych witrynach urzędów gmin.

Nie jest tajemnicą, że samorządowcy nie są specjalnie zadowoleni z obowiązku publicznego spowiadania się ze swoich majątków, lecz na tle innych krajów Europy bynajmniej nie muszą ujawniać aż tak wiele. Dla porównania, w Szwecji mieszkańcy mają prawo zajrzeć do każdego dokumentu publicznego, deklaracji podatkowych osób publicznych nie wyłączając! We Francji kończący kadencję samorządowcy muszą dokładnie opisać swój stan posiadania. Z kolei w Bułgarii kilka lat temu rząd zaproponował, by majątek osób publicznych, który nie został zadeklarowany w oświadczeniach, podlegał konfiskacie. U nas wymóg składania i upubliczniania takich oświadczeń pojawił się w drugiej połowie lat 90. XX wieku i - jak przypomina prof. Czesław Martysz, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego - związany był z wejściem w życie tzw. ustawy antykorupcyjnej.

A ILE ZARABIA JERZY GORZELIK? [SPRAWDŹ W DZ]

ILE ZARABIALI PREZYDENCI MIAST WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO [DZ SPRAWDZIŁ]

- W niej znalazł się wykaz osób, które muszą takie oświadczenie złożyć. Nie jest to dla nikogo zaskoczeniem. Jeśli więc ktoś decyduje się kandydować na stanowisko, to musi się liczyć z tym, że w razie wyboru nastąpi ograniczenie sfery jego prywatności - mówi prof. Martysz. Zwraca również uwagę na fakt, że oświadczenia podlegają nie tylko formalnej kontroli. Ich treść może wzbudzić zainteresowanie organów kontrolnych (np. urzędu skarbowego), a w razie stwierdzenia, że składający napisał w tym dokumencie nieprawdę wobec takiej osoby może zostać wszczęte postępowanie karne.

CZY ORIENTUJESZ SIĘ, ILE ZARABIALI USZOK I DZIUBA [KLIKNIJ I SPRAWDŹ]

Z lektury oświadczeń majątkowych samorządowców wyraźnie widać, że nie ma zależności między wielkością zarządzanej przez siebie gminy a pensją. Burmistrz Żywca zarabia niemal dokładnie tyle samo, co prezydenci Gliwic czy Katowic. Zgodnie bowiem z przepisami, wójtowie, burmistrzowie, starostowie, prezydenci miast i marszałkowie województw zostali wrzuceni do jednego "worka" - ich wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki (funkcyjny, specjalny i za wieloletnią pracę) nie mogą przekroczyć siedmiokrotności kwoty bazowej, ustalonej w tzw. ustawie okołobudżetowej. W ubiegłym roku (podobnie jak i w tym, gdyż pensje samorządowców zostały zamrożone) ów limit wynosi 12.365,22 zł brutto miesięcznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!