Ważne
  Wróżenie ze Śląska: Autonomia 2020, przyłączenie do Niemiec...

  Wróżenie ze Śląska: Autonomia 2020, przyłączenie do Niemiec itd.

  Jan Dziadul

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gdyby tylko w niewielkiej części sprawdziły się przepowiednie polityczne dotyczące Śląska - choćby z ostatniego ćwierćwiecza - żylibyśmy w innym świecie. Tylko za cholerę nie potrafię go nazwać.
  Wróżenie ze Śląska: Autonomia 2020, przyłączenie do Niemiec itd.

  ©arc

  Grzebiąc w papierowym archiwum za odnośnikami do codzienności - trafiłem na wizję prof. Jadwigi Staniszkis z 1991 r., która poważnie nie wykluczała, że za 5 lat może dojść na Górnym Śląsku do referendum w sprawie przyłączenia do Niemiec. Najwybitniejsza nasza Kasandra pisała: "Takie inicjatywy nie muszą wychodzić z Niemiec - wystarczy supremacja ekonomiczna. W sytuacji zapaści gospodarczej u nas, erozji patriotyzmu - zwłaszcza wśród młodego pokolenia - zapatrzenia w niemiecki dobrobyt, mogą to być inicjatywy z tej strony Odry". Minęło ponad 20 lat, a jakbym wczoraj to czytał.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  SPIS POWSZECHNY: ILU ŚLĄZAKÓW, ILU NIEMCÓW NA ŚLĄSKU?


  Bawiąc się w political fiction, w historię po historii, wyobraziłem sobie, że widzenia pani S. się sprawdziły - i do 1996 roku takie inicjatywy się zrodziły. Nie wyszły wprost z Niemiec, ale z zakamuflowanej opcji - jak ją później zdefiniowano.

  Doszło do referendum: od Nysy Łużyckiej i Odry środkowej (przecież nie tej płynącej przez Racibórz) - bo jakże przyłączyć Górny Śląsk do Niemiec nie wcielając po drodze Dolnego Śląska? Dalej: przez Legnicę, Wrocław, Opole, z moją rodzinną Kudową- Zdrój po drodze - po rogatki Sosnowca. Wynik 8:1 dla Polski. Dobrze więc, że referendum się nie odbyło, bo szkoda czasu i pieniędzy na sprawy oczywiste.

  Grzebię dalej - trafiam na wcześniejszą (z 1989 r.) wróżbę Otto von Habsburga, deputowanego CSU do Parlamentu Europejskiego, który wieści w najbliższym (ówczesnym) czasie plebiscyt na Górnym Śląsku - ziemi skrzywdzonej w dwóch wojnach przez Aliantów - w celu stworzenia "niezależnej enklawy europejskiej". Von Habsburg zaproponował, by w głosowaniu wzięło u-dział 1,5-2 mln Ślązaków mieszkających poza Polską. Nie sprecyzował tylko, czy tu, na miejscu, czy z daleka.
  Z kolei Związek Wypędzonych (BdV) widział Śląsk jako "pomost" łączący Polskę z Europą, albo jako "nowe terytorium" wspólnie zarządzane przez Ślązaków, Polaków i Niemców - lub jako twór ze statusem przedwojennego Wolnego Miasta Gdańska.
  W innych wizjach Śląsk miał być świadkiem tak krwawych porachunków, że toczące się wówczas wojny na Bałkanach przypominałyby zabawy niegrzecznych chłopców na podwórku.

  Odium tych proroctw jednak się czai po kątach. Śląsk jest w jakimś sensie, wraz z całą Polską, europejską enklawą. Czy niezależną? - nie dzisiaj to rozważać. Za to pomosty, w tym do nowych terytoriów, rdzewieją w szczerych polach.
  Podobnych czarnych wizji jest więcej - można sypać nimi jak z rękawa. Choćby moja prognozka, że mimo zgrzytów koalicja PO-RAŚ-PSL jakoś doczołga się do końca kadencji. Mimo pomstowania lewicy i prawicy, że stadło PO-RAŚ godzi w polską rację stanu.

  Byłem przekonany, że opiekuńczy parasol, jaki nad tym związkiem rozłożył Tomasz Tomczykiewicz - szef PO, ojciec założyciel koalicji i silna persona na Śląsku - jest wystarczający, aby oddalić widmo rozwodu.

  A tu masz! I zupełnie nie wiem, czy poszło o to, że autonomistom odebrano w zarządzie województwa historyczne zabawki, czy parasol podziurawiony - co oznaczałoby, że pozycja Tomczykiewicza leci w dół (co RAŚ doskonale wyczuł). A może jedno i drugie?!

  Tak więc z najbliższych mi prognoz pozostała Autonomia'2020. Mało czasu, mało - a roboty huk! Ponad dwa lata w wojewódzkiej koalicji - jak w dym. Ale z nierozsądnych meandrów mych myśli wytrącił mnie protest Tomasza Jareckiego, sekretarza RAŚ w Bytomiu, przeciwko refleksji, że ruch się wypalił.

  Ba! RAŚ nie tylko się nie wypalił, ale dopiero się rozkręca: "po zerwaniu koalicji nasze ugrupowanie jest żywsze i bardziej chętne do działania niż kiedykolwiek" - pisze pan Tomasz. Rozumiem, że po trzaśnięciu koalicyjnymi drzwiami RAŚ zaczął nowe życie.

  Świetnie - bo nie jestem zaciekłym wrogiem, czemu w wielu publikacjach dałem wyraz - tylko niewiernym Tomaszem. Dotknę, zobaczę - pogadamy. Jeżeli w bliskim mi Bytomiu ( skąd moja żona z lwowskiej rodziny i gdzie nasze groby) RAŚ zdobędzie w niewielkiej perspektywie, powiedzmy, ot, 7 lat - jakieś 20 proc. głosów, to czapki z głów. A jeżeli RAŚ weźmie cały Bytom, to weźmie cały Śląsk! Wtedy odszczekam każde słowo o wypalaniu się autonomicznej prognozy. I żeby nie było - kulturalne przytyki doceniam.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Najnowsze dane spisu powszechnego komentują Jerzy Gorzelik i Dietmar Brehmer CZYTAJ TUTAJ


  Czy to jednak możliwe, patrząc na wynik ostatnich (poreferendalnych) wyborów w Bytomiu? - biedzi się sceptyk we mnie. Możliwe! - krzyczy optymista - bliźniak. Wystarczy, że w przekazie mniej będzie polityki historycznej i narodowościowej, a więcej pracy u podstaw, dotykającej codzienności. Spraw gospodarczych. Socjalnych. Środowiskowych. Autonomiczne programy na stół! - zanim Autonomii'2020 stanie się zadość. Pożyjemy, zobaczymy - ta prognoza zawsze się sprawdza. Nawet bez wróżenia z fusów.
  *Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
  *Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
  *Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (110)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   GKS Szombierki Pany Slaska

   Zygfryd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   Pozdrawiam OBERSCHLESIEN ;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wolne niemcy

   andrzej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 26

   naprawdę ma już dosyć tego polskiego prymitywizmu i zacofania, to już nie ma sensu. te ziemie muszą wrócić do Niemiec. Niech żyją wolne Niemcy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łaba

   men (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Orgolu za Łabę

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   powstania

   ZZz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Śląsk należy do Polski .Ślązacy w powstaniach pogonili szkopów i POLSKI ŚLĄSK po wiekach niemieckiego zniewolenia powrócił do POLSKIEJ MACIERZY.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NRD

   NRD (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   By powtórzyły los byłych landów NRD gdzie z tego dobrobytu uciekło już 4 mln autochtonów i to w większośći osoby młode i wykształcone widać ten kwitnący krajobraz Niemcom nie wyszedł mimo tych...rozwiń całość

   By powtórzyły los byłych landów NRD gdzie z tego dobrobytu uciekło już 4 mln autochtonów i to w większośći osoby młode i wykształcone widać ten kwitnący krajobraz Niemcom nie wyszedł mimo tych bilionów euro. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   racja

   hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 15

   Racja popieram w 100%

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Karlusy, Szmirusy, Achimki, Erwinki...

   Cycata Landryna z Gogolina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

   Pan Dziadul jest wykształconym dziennikarzem. Uważnie się przygląda rzeczywistości i pisze ciekawe felietony. Jego narzędziem jest pióro. Natomiast wielu z was nie trzymało w rękach innego...rozwiń całość

   Pan Dziadul jest wykształconym dziennikarzem. Uważnie się przygląda rzeczywistości i pisze ciekawe felietony. Jego narzędziem jest pióro. Natomiast wielu z was nie trzymało w rękach innego narzędzia, jak młotek i przecinak. Trzeba się pogodzić z tym, że mózg człowieka nie rozwija się intensywnie, kiedy ręce zajęte są przerzucaniem setek ton węgla przy pomocy "babskiej d***".
   A teraz podejdźcie tu gizdy phhhierzyńskie i po kolei równo wpisywać minusy (niech wam się nie pomyli z krzyżykiem). Ty Erwin nie, bo ci się wszystko źle kojarzy. W twoim wieku powinieneś się skupić na oglądaniu zdjęć kobiet.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CYCATA CICIOLINA

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   NARESZCIE ktuŚIK NORMMALLny z ELYTY.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jedno skojarzenie chory człowiek !

   Erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

   jak patrza na te zdjęcie to od razu kojarzy mie sie z de***em

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Byli też tacy

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 28

   którzy po 1945 "niezłomnie" zapowiadali powrót Śląska do "vaterlandu" i na ten powrót czekali.
   W rezultacie, wielu z nich zmarło się ze starości, podczas tego bezskutecznego czekania (68 lat to...rozwiń całość

   którzy po 1945 "niezłomnie" zapowiadali powrót Śląska do "vaterlandu" i na ten powrót czekali.
   W rezultacie, wielu z nich zmarło się ze starości, podczas tego bezskutecznego czekania (68 lat to kawał czasu), a powrót nie nastąpił.
   Dzisiaj niektórzy w ten sam sposób czekają na "autonomię", hehezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gliwiczanin ciesz się ,że powrotu nie było

   Tutejszy gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 10

   bo mieszkał byś w słomianej chatce za Bugiem....pamiętaj Bóg nie rychliwy..ale sprawiedliwy....w prostym przekładzie co wisi nie utonie.....napisz coś o Gliwicach.....skoro jesteś...rozwiń całość

   bo mieszkał byś w słomianej chatce za Bugiem....pamiętaj Bóg nie rychliwy..ale sprawiedliwy....w prostym przekładzie co wisi nie utonie.....napisz coś o Gliwicach.....skoro jesteś gliwiczaninem.....napisz jak Twoi ziomale zniszczyli to miasto..po 1945rzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @gliwiczanin

   Hajduk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

   Przyznaj się , że chciałbyś mieć świat jednobarwny no pomyliłem się dwubarwny biały i czerwony gdyby tak wskrzesić stalina to łatwo można było by zniszczyć tych ŚLĄZAKÓW i inne nacje w Polsce i...rozwiń całość

   Przyznaj się , że chciałbyś mieć świat jednobarwny no pomyliłem się dwubarwny biały i czerwony gdyby tak wskrzesić stalina to łatwo można było by zniszczyć tych ŚLĄZAKÓW i inne nacje w Polsce i według ciebie nastąpiło by ogólne szczęście narodowe. Ratuj swoja głowa . zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Hajduk (gość) • 25.05.13, 01:03:58

   slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Niektórzy Polacy, Hajduk (gość) w dalszym ciągu nie są świadomi tego że swoją obecność na Sląsku zawdzieczają swoim przodkom. Ponad 60 lat temu ich przodkowie przychodząc ze wschodu wypędzali...rozwiń całość

   Niektórzy Polacy, Hajduk (gość) w dalszym ciągu nie są świadomi tego że swoją obecność na Sląsku zawdzieczają swoim przodkom. Ponad 60 lat temu ich przodkowie przychodząc ze wschodu wypędzali brutalnie Slązaków z ich własnych domów, ze Sląska. Z zemsty do Slązaka, Niemca pozbawiali ich dorobku ich całego życia, przyszli na gotowe. W przeciągu kilku lat rozpanoszyli się i zdewastowali dorobek i bogactwo regionu europy który był perłą kultury i postepu gospodarczego całego świata. Cyniczni i obłudni ignoranci którzy z jadowitej, napastniczenj i nieupojonej nienawiścią do Slązaka postawy, arogancko i wulgarnie wypowiadają sie o nich. Udowadniają w ten sposób jak bardzo nie dojrzeli do poziomu myślenia współczesnego europejczyka. Swoim zachowaniem, zdradzają że mamy do czynienia z częścią społeczności która od bolszewickich charakterów i mentalności hołoty nie odstępuje niczym. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   duma

   Zyga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Śląsk to Polska.Dumny Ślązak w mojej kochanej Ojczyźnie Polsce

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ujadaj

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 13

   CZYSTO po POLsku

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @gliwiczanin

   Hajduk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

   A ty czekasz z utęsknieniem na powrót stalina ? Niedoczekanie twoje.Szkoda mi cię nie tylko z tego powodu , że się nie doczekasz , ale z powodu twojego stanu umysłowego . Trzym się jakoś .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gusła pierońsko nietrafne...

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 14

   No cóż redaktorze Dziadul! Element pierwszego tytułu lepiej oddaje dzisiejszą treść pańskiego felietonu. „Gusła pierońsko trafne”. Gusła – prima, tyle, że już pierońsko nietrafne....rozwiń całość

   No cóż redaktorze Dziadul! Element pierwszego tytułu lepiej oddaje dzisiejszą treść pańskiego felietonu. „Gusła pierońsko trafne”. Gusła – prima, tyle, że już pierońsko nietrafne. Wyszło guślarstwo, a w zasadzie dziennikarstwo guślarskie. Coś z pańskich klimatów mistycznych, post-mickiewiczowskich. Uniesionych przez pańskich rodziców wraz z bagażami z Litwy – Ojczyzny dawno minionych lat. I osadzonych w pańskiej Kudowie Zdroju, gdzie pan przyszedł na świat – ziemi pięknej, a jednak innej od tych łąk zielonych szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych.
   Redaktorze! Obaj żyjemy w Polsce. Tyle, że ja z dziada-pradziada jestem Ślazakiem. I nadal żyję na ziemi moich przodków. W każdej chwili mogę odwiedzić domy moich dziadków, ujrzeć posadzone przez nich drzewa w ogrodach. Mogę także w każdej chwili wskazać budynki postawione w Katowicach przy udziale mego dziadka przed pierwszą wojną światową. One nadal stoją. Mają trochę ponad sto lat. Mój dziadek śląski murarz był z nich dumny i osobiście mi je pokazywał ponad 40 lat temu. I to są elementy mojej tradycji, mojego przywiązania do tego skrawka ziemi, zwanego Śląskiem. Bliżej – Górnym Śląskiem. Nie jakiejś tam anonimowej, wielkiej Polski. Tu jest moje podwórko, moja dzielnica, moje Katowice. To także ich mowa, jakże inna od tego, co słyszymy dzisiaj na ulicach Katowic. I rodzinne przekazy – często niezgodne z oficjalnymi informacjami środków musowego przykazu.
   Redaktorze! Na Śląsku rośnie czwarte pokolenie ludzi, którzy - jak pan - trafili tutaj dzięki uprzejmości wielkiego Stalina. Mógł zostawić sobie wszystkich na miejscu, mógł przenieść na rozległe przestrzenie Syberii, czy Kazachstanu. Wypuścił – dobrodziej – chociaż nie samych. Na Dolnym Śląsku i Pomorzu do towarzystwa dał liczne dywizje Czerwonej Armii, polokowane w poniemieckich koszarach. I siedzieli ci wojacy do 1993 roku. Aż do powrotu - już do Rosji. Na zachodzie pozostali Polacy z Kresów Wschodnich. Niektórzy zdążyli się już zasiedzieć, poczuć gospodarzami. Niestety, wielu tych Polaków mentalnie pozostało Kresowiakami. Z całym balastem doświadczeń i schematów myślowych, przywiezionych tutaj z Litwy, grodzieńszczyzny, Podola i innych ziem dawnej II RP. Tam mieli swoją małą ojczyznę, tutaj mają tylko Polskę. Pan jest tego dobrym przykładem. Choć od dawna mieszka i żyje na Śląsku, jest pan nadal tylko Polakiem. Obserwatorem i opisywaczem (z racji wykonywanego zawodu) Śląska. Z bogatym archiwum domowym, ale bez czucia ducha tej ziemi. W Warszawie mają pana nawet za specjalistę od Śląska (vide - felietony w Polityce).
   Śląsk nie wróci do Niemiec. A może raczej niemiecka administracja nie wróci na Śląsk. Bo, po co? Wystarczy się rozejrzeć, aby to wiedzieć. Oni są zbyt pragmatyczni. Nie mają tej wschodnio-polskiej fantazji i luzu – jakoś to będzie. Oni już raz tutaj zainwestowali i żyli przez długi czas. Ale z różnych względów ten czas się skończył. I powrót się najzwyczajniej nie opłaca.
   Teraz to my musimy sobie zorganizować ponownie tę ziemię. I uczynić znośną dla siebie i innych. Tyle, że nasz czas także powoli upływa. A Warszawa – nic nam nie pomoże. Musimy to zrobić my. Ślązacy – starej i nowszej daty. Czyli Autonomia 2020 roku - inaczej przegramy jako mieszkańcy Śląska. I przegrają także inne regiony Polski – centralnie sterowane i dojone.
   A pan pozostaniesz guślarzem, odrabiającym wierszówkę, a nie śląskim dziennikarzem. I pozostanie nam się tylko kłócić, zamiast współpracować. Maktub.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trafnie napisane !

   Hajduk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

   Z tym , że napisano : Niektórzy zdążyli się już zasiedzieć, poczuć gospodarzami. Niestety, wielu tych Polaków mentalnie pozostało Kresowiakami. No o tym by można podyskutować bo niestety genów i...rozwiń całość

   Z tym , że napisano : Niektórzy zdążyli się już zasiedzieć, poczuć gospodarzami. Niestety, wielu tych Polaków mentalnie pozostało Kresowiakami. No o tym by można podyskutować bo niestety genów i charakteru tak w krótkim okresie chyba nie można zmienić , ale poza tym nic dodać ani ująć .zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   o genach Ślązaków jedna z PełO

   już (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 12

   się wypowiadała.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Upływa czas, upływa

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

   i upłynie...., a wy nadal sobie będziecie czekać na "autonomię" :D


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   już ty

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   ot to ZADBOSZ a fto ci PŁACI?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sandman

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

   ty nos tyz...
   przeca ty tyz juz niy chcesz nazod w poznanskie, ino wolisz Slonzokom zycie zatruwac,
   kariera w POP zrobiola swoje, w chuja grac i rajtowac na puklu Slonzokom ci sie spodobalo,
   to...rozwiń całość

   ty nos tyz...
   przeca ty tyz juz niy chcesz nazod w poznanskie, ino wolisz Slonzokom zycie zatruwac,
   kariera w POP zrobiola swoje, w chuja grac i rajtowac na puklu Slonzokom ci sie spodobalo,
   to przed takiymy jak ty niyftorzi pouciekali, pozostawiali colkie dobytki, coby ino daleko od wos.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ble ble ble .

   cyzik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 13

   Jedne szczęście , że Polska nie dostała po wojnie części Czech albo Słowacji bo na pewno po półwiekowej brutalnej polonizacji i częściowej eksterminacji tych terenów takie Dziadule , Tworogi ,...rozwiń całość

   Jedne szczęście , że Polska nie dostała po wojnie części Czech albo Słowacji bo na pewno po półwiekowej brutalnej polonizacji i częściowej eksterminacji tych terenów takie Dziadule , Tworogi , Szołtyski i inne nawiedzone wieszcze udowadnialiby , że to piastowskie polskie tereny , a ludzie tam żyjący to Polacy . zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fakty

   stary belfer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Plemiona śląskie mają wspólne korzenie z innymi plemionami z lechickiego pnia .To są Słowianie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ble ble ble .

   cyzik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   Jedne szczęście , że Polska nie dostała po wojnie części Czech albo Słowacji bo na pewno po półwiekowej brutalnej polonizacji i częściowej eksterminacji tych terenów takie Dziadule , Tworogi ,...rozwiń całość

   Jedne szczęście , że Polska nie dostała po wojnie części Czech albo Słowacji bo na pewno po półwiekowej brutalnej polonizacji i częściowej eksterminacji tych terenów takie Dziadule , Tworogi , Szołtyski i inne nawiedzone wieszcze udowadnialiby , że to piastowskie polskie tereny , a ludzie tam żyjący to Polacy . zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ble ble ble .

   cyzik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   Jedne szczęście , że Polska nie dostała po wojnie części Czech albo Słowacji bo na pewno po półwiekowej brutalnej polonizacji i częściowej eksterminacji tych terenów takie Dziadule , Tworogi ,...rozwiń całość

   Jedne szczęście , że Polska nie dostała po wojnie części Czech albo Słowacji bo na pewno po półwiekowej brutalnej polonizacji i częściowej eksterminacji tych terenów takie Dziadule , Tworogi , Szołtyski i inne nawiedzone wieszcze udowadnialiby , że to piastowskie polskie tereny , a ludzie tam żyjący to Polacy . zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama