Piekary Śląskie: Uczniowie ubrali się w stroje z lat 80.,...

  Piekary Śląskie: Uczniowie ubrali się w stroje z lat 80., śpiewali Abbę i Jacksona [ZDJĘCIA]

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Piekary Śląskie: Uczniowie ubrali się w stroje z lat 80., śpiewali Abbę i Jacksona [ZDJĘCIA]
  1/63
  przejdź do galerii

  ©Iwona Makarska

  Barwne stroje, burze loków i wyśpiewane przeboje Perfectu i Michaela Jacksona, czyli powrót do lat 80. w Zespole Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich. Zobacz zdjęcia!
  Impreza rozpoczęła się prelekcją nauczycieli i zaproszonych gości o życiu w PRL-u. Była to lekcja historii dla uczniów, ale też ich osobiste wspomnienia. Uczniowie słuchali z zaciekawieniem. Sami postanowili poczuć klimat lat 80. i przebrali się w stroje modne w tamtym czasach. Przynieśli też do szkoły różne przedmioty sprzed 20, a czasem i 30 lat.

  Edyta Joszki inspirowała się Madonną, amerykańską wokalistką.
  - Amerykańskie lata 80. były kolorowe. Dziewczyny nosiły ściągacze na nogach, ładne ubrania - mówi Edyta Joszki, uczennica klasy trzeciej o kierunku technik obsługi turystycznej. Na wystawę zabrała sprzęty gospodarstwa domowego, używane jeszcze przez jej babcię. - Są tutaj żelazko i odkurzacz - nadal sprawne. Który z dzisiejszych sprzętów działałby przez 30 lat? Chyba żaden - dodaje.

  - Ktoś musi tu pilnować porządku - śmieje się przebrany za „zomowca" Mateusz Mandrella z czwartej klasy o kierunku technik elektryk. Podobają mi się samochody oraz muzyka z dawnych lat. Na parę dni chętnie bym się przeniósł w lata 80., ale na dłużej byłoby ciężko. Bo jak tu żyć bez współczesnych wynalazków? - pyta.

  W szkole pojawił się też brytyjski gitarzysta rockowy Slash, który zasłynął przede wszystkim z występów z grupą Guns N’ Roses. Był jej członkiem w latach 1985-1996. Wojciech Smolczyk, uczeń klasy czwartej o kierunku technik ekonomista, wiernie odtwarzał swojego idola. Sam gra na gitarze elektrycznej, zakłada kapelę i chciałby zostać muzykiem rockowym. - Do tamtych lat chętnie przeniósłbym się na stałe. Odbywały się wtedy najlepsze koncerty, zaczynali najlepsi wykonawcy. Gram Slasha, Metallicę i komponuję swoje utwory - mówi. - Impreza dziś w szkole jest super - cieszy się.

  Wydarzenie zorganizował samorząd uczniowski ZS nr 1 z Danielem Pliszką na czele i opiekunkami: Kingą Górowiec, Małgorzatą Mzyk-Poradą i Małgorzatą Stępień. Inspiracją do wydarzenia była kultowa filmowa trylogia „Powrót do przyszłości” wyreżyserowana przez Roberta Zemeckisa, której bohater podróżuje z 1985 do 2015 roku. W tym roku mija 30 lat od premiery pierwszej części cyklu.

  - Uczniowie przygotowali się, wystroili i zaangażowali w przedsięwzięcie. Lubią się bawić, ale to też pomaga im poznać te lata wcześniejsze, które cały czas w nas dorosłych dalej są - wyjaśnia Małgorzata Stępień, nauczycielka języka angielskiego. - W latach 80. byłam dzieckiem, więc był to radosny czas w moim życiu. Łezka w oku się kręci, kiedy widzi się te zabawki, książki, płyty. Moje najpiękniejsze wspomnienie to chwile spędzone z rodziną, zabawa z bratem - dodaje.

  Zapytaliśmy także Marka Smyczka, nauczyciela informatyki w ZSZ nr 1, co jemu zapadło w pamięć z lat 80. - Gwarancja i stabilizacja sytuacji życiowej. Uczę w szkole technicznej, mamy lepszy sprzęt i różne gadżety, ale w tamtych czasach było więcej zajęć praktycznych. Uczniowie odbywali praktyki nieraz kilka razy w tygodniu - w firmach, w których później pracowali. - odpowiada. - Pamiętam mundurki z dopinanym, białym kołnierzykiem w szkole podstawowej. Fajne, dobre czasy - dodaje.

  Konkurs na najlepszy strój z lat 80. wygrał Wojciech Smolczyk przebrany za Slasha. Drugie miejsce zajął Damian Rokita, prezentujący modny świecący strój, trzeci był Bartłomiej Mazur, który wystąpił jako jeden z głównych bohaterów serialu „Drużyna A". Na zakończenie imprezy klasy zaprezentowały się w wybranych utworach podczas karaoke. Uczniowie zaśpiewali utwory polskie, takich muzyków jak Budka Suflera czy Perfect oraz zagraniczne, m.in. Abby i Michaela Jacksona.

  Oprócz wystawy sprzętów z lat 80., w auli szkoły dzięki Muzeum Historii Komputerów i Informatyki z Katowic, można też było zobaczyć dawne komputery.

  Przypomnijmy, że w miniony wtorek podróż w czasie odbyli już uczniowie I LO. Impreza miała charakter konkursu - każda klasa zaprezentowała wybrany przez siebie utwór muzyczny. Na scenie pojawili się między innymi, Queen, Wham! i Michael Jackson. Dwuosobowe drużyny z klas, które zwyciężyły wzięły udział w drugiej, filmowej części konkursu. Tym razem należało wykazać się znajomością polskich kultowych obrazów filmowych z lat 80.: „Seksmisji” oraz seriali „Alternatywy 4” i „Zmiennicy”.

  Zwieńczeniem tego eventu piekarskich szkół będzie specjalny maraton filmowy w piekarskim kinie „Zacisze” w sobotę, 24 października, gdzie od godz. 16. zobaczymy wszystkie trzy części „Powrotu do przyszłości”.


  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
  *Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
  *Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
  *Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama