Pomysł z Krzepic podbije Europę?

  Pomysł z Krzepic podbije Europę?

  Aneta Kaczmarek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pomysł z Krzepic podbije Europę?

  ©arc

  Komu z nas nie zdarzyło się zapomnieć naładować telefonu komórkowego lub tabletu? Dzięki Zielonej Ładowarce nie musimy nerwowo szukać gniazdka, bo energię czerpie ze słońca
  Pomysł z Krzepic podbije Europę?

  ©arc

  Krzysztof Małek, młody przedsiębiorca z Krzepic w powiecie kłobuckim inspirowany pozyskiwaniem darmowej energii słonecznej, stworzył pierwsze w Europie innowacyjne urządzenie, które ma ułatwić życie użytkownikom telefonów komórkowych, tabletów, aparaty fotograficznych, Mp3, Mp4 ipt.

  Ideą stworzenie Zielonej Ładowarki było udostępnienie nieodpłatnych stanowisk do ładowania urządzeń elektronicznych w miejscach publicznych. Urządzenie, jest pierwszym tego typu produktem, w pełni ekologicznym i innowacyjnym.

  - Po stworzeniu prototypu ładowarki pojawił się kolejny pomysł, by wykorzystać energię słoneczną do udostępnienia darmowego internetu przez sygnał wi-fi. Obie funkcjonalności doskonale się sprawdzają - mówi Wioletta Chyra z KMPolska.

  Pierwsza Zielona Ładowarka już bowiem działa. Stanęła 1 października 2015 r. w Mochowie, w województwie mazowieckim. Urządzenie zamontowano w pobliżu szkoły, dzięki temu uczniowie mogą doładować baterie swoich telefonów i skorzystać z internetu bezpłatnie, korzystając z energii słonecznej. Jest w pełni ekologiczne, wyposażone w baterię słoneczne i akumulatory magazynujące energię. Działać ma nieprzerwanie cały rok.

  - Nazywamy to urządzenie drzewkiem w raju. Za pomocą paneli słonecznych, które są zamontowane na górze, energia słoneczna trafia do pnia, gdzie jest kumulowany prąd - wyjaśnia Krzysztof Małek, producent urządzenia.

  Jego wynalazek dopiero zadebiutował, a już cieszy się rosnącym zainteresowaniem - zarówno niewielkich gmin, jak Mochów, jak i większych miast.

  - To urządzenie funkcjonalne, a zarazem atrakcyjne wizualnie. Blisko 4-metrowe drzewko z panelami fotowoltaicznymi doskonale prezentuje się w miejscach publicznych - na rynkach, deptakach itp. Poziom ładowania jest podobny jak w tradycyjnym gniazdku, zatem ładowanie baterii zajmuje tyle samo czasu. Nie chodzi natomiast o to, by ktoś spędził przy nim 2 godziny, ładując baterię swojego telefonu do pełna. Zielona Ładowarka powstała z myślą o sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do stałego źródła napięcia, a potrzebujemy doładować telefon - wyjaśnia Chyra.

  Niewątpliwą zaletą Zielonej ładowarki jest dostosowanie urządzenia do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących. Jest proste w obsłudze, więc z powodzeniem skorzystają z niego osoby, które nie są na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Wymagające ładowania urządzenie podłączamy za pomocą kabla zamontowanego w pniu ładowarki i gotowe.

  Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztować Zielona Ładowarka. Producent jeszcze nie podaje ceny. Pracuje już natomiast nad kolejnymi urządzeniami wykorzystującymi energię słoneczną. Co to będzie? Ta informacja również owiana jest tajemnicą.


  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
  *Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
  *Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
  *Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama