Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzin: Przygotowują się do kolejnej kwesty na cmentarzach

Sauer
W Będzinie znowu będzie jak na warszawskich Powązkach. Takie określenia słyszeliśmy już kilkakrotnie. Ale nie potraktowaliśmy tego jako złośliwość.

Jeśli wzorzec jest dobry, a tak uważamy, nie trzeba się wstydzić naśladownictwa - mówił w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim Janusz Herpel z Towarzystwa Przyjaciół Będzina, dokładnie 11 lat temu.

I od tamtego czasu nic się nie zmieniło. W Będzinie wkrótce znowu odbędzie się kolejna kwesta na wszystkich trzech będzińskich cmentarzach.

Do Towarzystwa Przyjaciół Będzina zgłosiło się już ponad 100 dorosłych osób, które w tym roku chcą być wolontariuszami. A wciąż jeszcze można się zgłaszać. Organizatorzy kwesty liczą na 300 osób. Wolontariusze będą kwestować przez dwa dni na cmentarzu komunalnym, na cmentarzu przy ul. Krakowskiej, a także na cmentarzu na Górze Zamkowej. Zebrane podczas kwest pieniądze, TPB przeznacza na renowację zabytkowych grobowców na cmentarzu na Górze Zamkowej.
W tym roku udało się dokończyć renowację jednego pomnika i rozpocząć renowację kolejnego.

- Zakończona została renowacja grobu Marcina Mazurka i poddano renowacji marmurowy nagrobek doktora Józefa Wodnickiego - mówi Marcin Lazar, prezes Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

- Mogę już dzisiaj zdradzić, na rzecz czego będziemy kwestować. To jest ważny dla wielu mieszkańców grób. Chodzi o grób Stasiólka Albińskiego (oryginalna pisownia na nagrobku). Mieści się on w najstarszej części cmentarza, pomimo tego, że od wielu dziesięcioleci nie ma opiekunów i jest własnością publiczną, to ludzie bardzo często zapalają tam znicze, kładą kwiaty - tłumaczy Lazar.

Na zdjęciu nagrobnym widać pośmiertny portret maleńkiego dziecka. Chłopczyk żył zaledwie kilka miesięcy. Wielu mieszkańców właśnie to nagrobne zdjęcie odnosi do własnych przeżyć. To pomnik bólu rodziców za utraconym dzieckiem.

Chłopczyk zmarł w 1911 roku , jest to grób wykonany z piaskowca. Urzeka nie tylko swoją formą, ale ma także dwa bardzo charakterystyczne elementy. Jednym z nich jest zdjęcie pośmiertne chłopczyka na medalionie, a także bardzo osobista inskrypcja- wiersz, napisana przez jednego z rodziców dziecka. Zdjęcie zostało wykonane przez renomowane atelier fotograficzne, wykonali je bracia Altmanowie.

- Chcemy właśnie ten grób poddać kompleksowej renowacji i przygotowujemy pod względem prawnym renowację następnego grobowca. Chodzi w tym przypadku o grób rodziny Zdeblów, to jest ten najsłynniejszy grób, niestety jeszcze nie wszystkie kwestie prawne są znormalizowane - mówi prezes TDP.


*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
*Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
*Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!