Alpine Bau w Polsce budowało już stadiony i autostradę A4....

  Alpine Bau w Polsce budowało już stadiony i autostradę A4. Co to za firma?

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Obiekty Alpine Bau w Polsce
  Most na autostradzie A1 w Mszanie
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©arc

  Na pewno nie wybudujemy mostu na autostradzie A1 w Mszanie - takie informacje przekazali w oficjalnym komunikacje przedstawiciele austriackiej firmy Alpine Bau GmbH. To już drugi raz, kiedy międzynarodowy koncern traci umowę na budowę tego odcinka drogi z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. W grudniu 2009 r. GDDKiA wypowiedziała firmie kontrakt na budowę tego samego fragmentu A1. - To solidny partner w interesach. W tym konflikcie zarówno oni, jak i GDDKiA unieśli się dumą - mówi Antoni Mrowiec, wójt gminy Świerklany (powiat rybnicki), przez którą przebiega budowany przez koncern odcinek autostrady A1. Jak jest w rzeczywistości? Co to za firma?
  Most na A1 w Mszanie: Zobacz go z bliska [ZDJĘCIA i WIDEO] Prawdziwy gigant!

  Początki koncernu Alpine Bau w Austrii sięgają 1965 roku. W latach siedemdziesiątych była to już największa prywata firma budowlana w tym kraju. Dziś znajduje się na 74 miejscu największych firm konstrukcyjnych i budowlanych na świecie. W Polsce przedstawiciele koncernu pojawili się po raz pierwszy w 1997 roku. Po trzech latach uruchomili pierwsze oficjalne przedstawicielstwo w Krakowie. Obok Skanskiej, Strabagu i Eurovii - Alpine Bau to jedna z najbardziej znanych firm budowlanych w kraju.

  ALPINBE BAU PRZEGNAŁA DZIENNIKARZY, POLITYKÓW I LUDZI Z GDDKIA Z KONFERENCJI NA AUTOSTRADZIE. CZYTAJ WIĘCEJ

  W Polsce koncern był między innymi jednym z wykonawców budowy Stadionu Narodowego w Warszawie, który powstał przez Mistrzostwami Europy w piłce nożnej oraz był odpowiedzialny za modernizację stadionu Cracovii w Krakowie. Koncern remontował także Halę Ludową we Wrocławiu. Alpine Bau ma doświadczenie w budowie polskich autostrad. Dwanaście lat temu firma wybudowała 56-kilometrowy odcinek autostrady A4.

  Obecnie w Polsce Alpine Bau realizuje na zlecenie GDDKiA dwa projekty: S5 (odcinek drogi szybkiego ruchu pomiędzy Poznaniem i Wrocławiem) oraz drogę krajową 16 na odcinku leżącym na północnym wschodzie Polski. Po fiasku rozmów z GDDKiA na temat kontynuowania budowy mostu w Mszanie - wykonawca nie wyklucza, że także i z tych inwestycji w Polsce zrezygnuje.

  Większość prac prowadzonych na terenie naszego kraju austriackie przedsiębiorstwo wykonuje rękami podwykonawców. Tak było także w przypadku budowy autostrady A1 na odcinku od węzła w Świerklanach aż do granicy państwa w Gorzyczkach. - Przedstawiciele firmy, to fachowcy wysokiej klasy. Nigdy nie mieliśmy żadnych problemów w kontaktach z nimi. Nie słyszeliśmy także nic o ich problemach z podwykonawcami, a przecież zatrudniali mnóstwo osób i firm z regionu. Raz nawet plac budowy w Mszanie i Świerklanach odwiedził prezes koncernu z Austrii - mówi Antoni Mrowiec, wójt Świerklan.

  Obecnie przedsiębiorstwo, które budowę ostatniego - 18-kilometrowego odcinka autostrady A1 oszacowało na 555 milionów złotych znajduje się w rękach hiszpańskiego koncernu FCC (Fomento de Construcciones y Contratas). I między innymi dlatego coraz głośniej mówi się o problemach finansowych Alpine. Kilka dni temu polska ambasada w Wiedniu powołując się na publikację dziennika "Die Presse" poinformowała GDDKIA, że Alpine boryka się z problemami, bo jej hiszpański właściciel - FCC - przestał wysyłać pieniądze do Austrii. Chodzi między innymi o przekazaniu dodatkowych 150 milionów euro na dokapitalizowanie spółki. Jak wynika z danych na koniec kwietnia, strata grupy Alpine za zeszły rok wyniosła 449,7 mln euro. Są to jednak wyniki wstępne, oficjalna mają być znane w ostatnich dniach maja.  *Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
  *Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
  *Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech sie w ogole wyniesie z Polski

   Alek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 39

   NIech zrezygnuje z wszystkich projektow, wyjedzie i juz nie wraca.
   Juz tyle zlej krwi narobili, ze wystarczy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama