Jaworzno: Bal Absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego. Byli...

  Jaworzno: Bal Absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego. Byli uczniowie zatańczyli poloneza [ZDJĘCIA]

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jaworzno: Bal Absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego. Byli uczniowie zatańczyli poloneza [ZDJĘCIA]
  1/88
  przejdź do galerii
  Popularna na całym świecie piosenkarka Basia Trzetrzelewska, były prezydent Jaworzna, a dziś radny Andrzej Węglarz, śpiewak Jan Wolański, reżyser teatralny Bogdan Tosza, ks. Lucjan Bielas i wielu innych znanych jaworznian uczyło się w murach dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jaworznie. To najstarsza szkoła średnia w mieście, która wykształciła tysiące młodych osób. W tym roku placówka świętuje swoje 70-lecie. Jej absolwenci spotkali się w piątek i sobotę w murach szkoły i wzieli udział w Balu Absolwenta w hali widowiskowo-sportowej. Zobaczcie zdjęcia z balu i przeczytajcie o historii I LO w Jaworznie.
  Jak czytamy na kartach historii, pierwszy dzwonek w najstarszej jaworznickiej szkole średniej, a w tamtym czasie Miejskim Koedukacyjnym Gimnazjum i Liceum w Jaworznie, rozległ się dokładnie 22 marca 1945 roku. Jak więc pokazuje ta data, stało się to zaraz po wyparciu hiltelowskiego okupanta. Szkoła powstała z inicjatywy władz Jaworzna z burmistrzem Stanisławem Stolarczykiem na czele. Zadanie zorganizowania szkoły powierzono jej pierwszemu dyrektorowi Marianowi Krokerowi.


  Oficjalne otwarcie odbyło się z kolei miesiąc później. Szkoła miała swoją pierwszą siedzibę w budynku szkoły powszechnej, w którym jeszcze do niedawna funkcjonowała Szkoła Podstawowa nr 6. Liczyła pięć klas gimnazjalnych i trzy wyrównawcze. Pierwsi licealiści rozpoczęli naukę 1 września 1945 roku.

  Warto zaznaczyć, że placówka, choć powstawała przy ogólnej aprobacie mieszkańców Jaworzna, to jej utworzenie nie podobało się gronu pedagogicznemu w Chrzanowie. Bowiem przez szereg lat pomysły na otwarcie szkoły średniej w naszym mieście były przez nich blokowane. Chrznowianie widzieli w jaworznickiej placówce konkurencję.

  Kolejne przeobrażenia i przeprowadzki
  Na początku szkoła była placówką prywatną, a uczniowie płacili czesne. Utrzymywała się też z darowizn, a nauczyciele zadeklarowali, że będą pobierać 50 proc. swojego wynagrodzenia. Dopiero na przełomie lat 1948-49 stała się szkołą publiczną. Przeistoczenie nazwy liceum nastąpiło 1 września 1951 roku. Od tej pory placówka zyskała miano Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Licealnego w Jaworznie.

  Drugą siedzibą dzisiejszego LO był od września 1947 roku barak przy ul. Żwirki i Wigury. Co ważne, dopiero wtedy liceum znalazło się "na swoim", bowiem wcześniej tylko tymczasowo znajdowało się w murach szkoły powszechnej.
  Ciasny barak i spora liczba uczniów (około 250) wymuszały naukę w systemie dwuzmianowym. Budowla została przewieziona z Osiedla Stałego, niewykluczone, że z terenu tamtejszego obozu pracy.

  W tej lokalizacji szkoła funkcjonowała do 1960 roku, gdy znalazła się w nowym, obecnym do tej pory gmachu przy ulicy Licealnej na Podwalu. W przeprowadzce brali udział wszyscy, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Organizowali się w grupy, przenosili meble i różne sprzęty szkolne. W gmachu przy Licealnej było między innymi 16 sal lekcyjnych, trzy gabinety, sala gimnastyczna, pomieszczenia dyrekcji z sekretariatem, świetlica, kuchnia. Duża powierzchnia pozwoliła w końcu prowadzić zajęcia tylko na jedną zmianę.

  Kolejna zmiana miała miejsce 1 stycznia 1977 roku. Nastąpiło wtedy utworzenie z liceum i Liceum dla Pracujących Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jaworznie, które funkcjonowało do stycznia 1994 roku. Właśnie wtedy kuratorium rozwiązało ZSO i powołało dzisiejsze I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie.


  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
  *Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
  *Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
  *Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama