Wybory 2015 Gliwice: Spokojne głosowanie, frekwencja nawet...

  Wybory 2015 Gliwice: Spokojne głosowanie, frekwencja nawet 20 procent

  MAKI, PG

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wybory 2015 Gliwice: Spokojne głosowanie, frekwencja nawet 20 procent
  1/7
  przejdź do galerii
  Duży ruch w lokalach wyborczych w Gliwicach, w niektórych miejscach frekwencja wynosi ponad 20 procent - wynika z naszych informacji. Głosowanie przebiega bez zakłóceń w całym okręgu nr 29 (Gliwice, powiat gliwicki, Zabrze, Bytom, powiat tarnogórski).
  W Gliwicach spory ruch w obwodowych komisjach wyborczych. Około godz. 13. w niektórych miejscach dochodził do 20 procent.

  Średnio - jak wynika z naszych informacji - to ponad 17 procent. Są jednak obwodowe komisje, w których zanotowano nawet ok. 23 procent.

  Uprawnionych do głosowania jest 142 tys. 961 gliwiczan, do godz. 12. wydano 24 tys. 428 kart do głosowania.

  Sami głosujący podkreślają, że ciepła aura dodatkowo sprzyjała ich decyzji o wyjściu na niedzielne głosowanie.


  - Od lat spełniam swoją obywatelską powinność i dopóki mi zdrowie na to pozwoli, zamierzam tak czynić - mówi nam 86-letnia pani Halina, która do lokalu wyborczego wybrała się przed południem wraz z córką Krystyną. - Ja mam swoje lata, ale myślę o przyszłości dzieci i wnuków, chcę mieć na to wpływ.

  Do wypełnienia obywatelskiej powinności zachęcał także Borys Budka. W dzielnicy swojego miejsca zamieszkania, gliwickiej Wójtowej Wsi, głosował o 10. minister sprawiedliwości z żoną Katarzyną. Była to obwodowa komisja wyborcza nr 87.

  Przypomnijmy, że mieszkańcy Gliwic oraz powiatu gliwickiego (wraz z mieszkańcami Zabrza, Bytomia, powiatu tarnogórskiego) wybierają posłów w okręgu wyborczym nr 29. O 9 miejsc ubiega się o mandaty 149 osób z 9 komitetów. 87 mężczyzn i 67 kobiet. Wybierzemy w naszym okręgu 9 posłów.

  W okręgu nr 70 mieszkańcy Gliwic i powiatu (już bez Zabrza i Bytomia) - wybierają także spośród pretendentów do fotela w Senacie - jednego senatora.

  Jak do tej pory, nie zanotowano żadnych zakłóceń w głosowaniu.

  Co może być istotne dla wyborców - jak przypomina zastępca przewodniczącego Okręgowej Komisji Wyborczej w Gliwicach, sędzia Bartosz Mainka, jedno z nazwisk kandydata do Sejmu z listy Kukiz'15 w okręgu nr 29 zostało skreślone (chodzi o Bartłomieja Błasińskiego). Stosowne obwieszczenie PKW z 12 października 2015 r. znajduje się w obwodowych komisjach wyborczych.

  Jak wyjaśnia sędzie Mainka, w takim przypadku, jeśli wyborca postawi przy jego nazwisku krzyżyk - głos zostanie wliczony jako poparcie dla listy tego komitetu wyborczego.


  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
  *Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
  *Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
  *Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama