Ważne
  Prof. Pietrzykowski: Zarówno ogromne nadzieje, jak i...

  Prof. Pietrzykowski: Zarówno ogromne nadzieje, jak i histeryczne obawy wobec PiS przesadzone

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prof. Pietrzykowski: Zarówno ogromne nadzieje, jak i histeryczne obawy wobec PiS przesadzone

  ©Fot. Mikolaj Suchan / Polskapres

  Jeśli chodzi o rządy PiS, mam wrażenie, że zarówno ogromne nadzieje, jak i histeryczne obawy są grubo przesadzone. Natomiast, czy ta zmiana będzie naprawdę dobra i odczuwalna? Cóż, po marazmie i nieprofesjonalizmie PO, zwłaszcza w ostatnim czasie, naprawdę nietrudno zrobić dziś w polityce coś lepszego - mówi prof. Tomasz Pietrzykowski, prawnik z Uniwersytetu Śląskiego, były wojewoda śląski.
  Prof. Pietrzykowski: Zarówno ogromne nadzieje, jak i histeryczne obawy wobec PiS przesadzone

  ©Fot. Mikolaj Suchan / Polskapres

  Przewidywania się potwierdziły, sytuacja jest jedynie o tyle nowa, że PiS bierze dziś wszystko na siebie. Nie ma żadnych wykrętów, możliwości tłumaczenia się, trzeba udowodnić, że pomysły lansowane w kampanii były dobre i ma się je kim realizować. Powinniśmy uważnie się przyglądać, czy tak się dzieje.

  Jeśli chodzi o rządy PiS, mam wrażenie, że zarówno ogromne nadzieje, jak i histeryczne obawy są grubo przesadzone.
  Ani Polska nie przybierze radykalnie innego kursu niż obecnie, ani agenci nie będą o 6. rano wyprowadzać przeciwników politycznych w kajdankach. Natomiast, czy ta zmiana będzie naprawdę dobra i odczuwalna? Cóż, po marazmie i nieprofesjonalizmie PO, zwłaszcza w ostatnim czasie, naprawdę nietrudno zrobić dziś w polityce coś lepszego. To jednak zależy dziś wyłącznie od samego PiS, który musi w pewnym sensie nad sobą zapanować i swoją energię zwycięstwa ukierunkować na merytoryczne działanie, a nie na powyborczy rewanżyzm.

  Nie spodziewać się wiele po ugrupowaniu Kukiza – to może okazać się Palikot 2.0, z tą różnicą, że zobaczymy tam nagromadzenie dziwacznych poglądów prawicowych. Brak ideologicznego spoiwa może sprawić, że z czasem, tak jak to było z Ruchem Palikota, również ta ekipa zacznie się rozklejać. Bardziej Nowoczesna wydaje się środowiskiem, które ma szansę coś merytorycznego w Sejmie sformułować. Jestem w ogóle zdania, że przyszłość polskiej dyskusji powinna przebiegać na linii Nowoczesna – Razem, nawet jeśli obie partie są jeszcze w drugiej linii. Czyli nowoczesny konserwatyzm oraz nowoczesna lewica, która dziś dobitnie pokazała anachronizm starej lewicy SLD-owskiej, zdelegitymizowała towarzystwo Millera i postprlowskich działaczy. W kolejnych wyborach nowe pokolenie autentycznych lewicowców może rywalizować z nowoczesną prawicą.
  (not. MZ)  WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH 25 10 2015 NA DZIENNIKZACHODNI.PL:
  WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH 2015 - TUTAJ ZNAJDZIESZ WYNIKI WYBORÓW Z TWOJEGO MIASTA
  WYNIKI WYBORÓW 2015 NA ŻYWO - FREKWENCJA, ZDJĘCIA, WIDEO
  WYBORY PARLAMENTARNE 2015 FREKWENCJA LIVE - ZOBACZ, ILU BYŁO GŁOSUJĄCYCH
  WYBORY PARLAMENTARNE 2015 WYNIKI i NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama