Prof. Adam Bartoszek: Doszło do dużego przesunięcia się...

  Prof. Adam Bartoszek: Doszło do dużego przesunięcia się nastrojów w prawą stronę

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prof. Adam Bartoszek

  Prof. Adam Bartoszek ©us.edu.pl

  Prof. Adam Bartoszek, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego
  Prof. Adam Bartoszek

  Prof. Adam Bartoszek ©us.edu.pl

  Wyraźnie widać, że w społeczeństwie doszło do dużego przesunięcia się nastrojów w prawą stronę. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że frekwencja przekroczyła 50 procent i że z parlamentu znika lewica, to jest to bardzo mocna legitymacja dla takiego stwierdzenia. Ta zmiana spowodowana jest też rozmyciem się opowieści o Polsce obywatelskiej, co nastąpiło skutkiem wyrodzenia się PO w grupy partyjnych interesów.

  Na ile PiS skoncentruje się na rozwiązywaniu realnych problemów, a na ile znowu odwoływać się będzie głównie do treści historycznych? To zależy od składu przyszłego rządu . Jeśli na jego czele stanie Jarosław Kaczyński i podejmie odpowiedzialność, to zostanie poddany testowi na pragmatykę rządzenia. Jeśli natomiast premierem zostanie Beata Szydło, a ośrodek dyspozycyjny znajdować się będzie gdzieś za kulisami, to owo zakulisowe centrum decyzyjne będzie kreować pewne, utrzymane w duchu narodowo-nacjonalistycznym, scenariusze, które rząd będzie miał wykonać. Ten drugi scenariusz uważam za bardzo negatywny. To zarzewie potencjalnych spięć i konfliktów.

  Gdyby PiS musiał tworzyć koalicję, to naturalną rolę zderzającego się z koalicjantami powinna przyjąć Beata Szydło. Skoro jednak takiej potrzeby nie ma, to lider zwycięskiej partii nie ma się co ukrywać. Jeśli to zrobi, to będzie to wyglądać na ucieczkę przed realną odpowiedzialnością osobistą. Mielibyśmy do czynienia z czymś na kształt repliki dawnego biura polityczynego, bo funkcja prezesa nie jest przecież funkcją konstytucyjną. Owszem, w trakcie kampanii wyborczej Beata Szydło była przedstawiana jako kandydat na premiera, ale akurat Jarosław Kaczyński ma duże zdolności przeformowywania celów i strategii. Przecież mieliśmy Piotra Glińskiego - „premiera technicznego”.

  WYBORY PARLAMENTARNE 2015 NA DZIENNIKZACHODNI.PL:
  WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH 2015 - TUTAJ ZNAJDZIESZ WYNIKI WYBORÓW Z TWOJEGO MIASTA
  WYNIKI WYBORÓW 2015 NA ŻYWO - FREKWENCJA, ZDJĘCIA, WIDEO
  WYBORY PARLAMENTARNE 2015 FREKWENCJA LIVE - ZOBACZ, ILU BYŁO GŁOSUJĄCYCH
  WYBORY PARLAMENTARNE 2015 WYNIKI i NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   buc

   zorro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   taki z ciebie profesor jak z koziej d.py tromba

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama