Ważne
  Prognozy w budownictwie mieszkaniowym

  Prognozy w budownictwie mieszkaniowym

  Artur Osak

  Polska

  Polska

  Prognozy w budownictwie mieszkaniowym
  W dniu 23 maja 2013 w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbyła się debata nad szansami pobudzenia polskiego budownictwa. Wskaźniki reprezentujące obecny poziom budownictwa mieszkaniowego w Polsce oraz prognozy na najbliższe kwartały dramatycznie spadają.
  Prognozy w budownictwie mieszkaniowym
  Obecna sytuacja na rynku budowy mieszkań jest wypadkową decyzji podejmowanych w okresie kilku lat wstecz. Według najnowszych badań GUS - u liczba mieszkań oddanych do użytku w I kwartale 2013 była wyższa od liczby z tego samego okresu w zeszłym roku o 0,4 proc. większa (37 161 mieszkań). - Taka sytuacja świadczy o tym, że mamy do czynienia z dużą liczbą wydawania na rynek "przedmiotu", który powinien być w obrocie. Jeżeli tak się dzieje, rząd będzie robił wszystko, aby wprowadzane na rynek mieszkania zostały umiejscowione w realnym popycie - mówił Piotr Styczeń, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.


  Jest dobrze, będzie gorzej

  - Mamy na rynku mieszkaniowym dobrą sytuację, jeśli chodzi o podaż dóbr jakim są mieszkania. Sytuacja wykazuje duży stopień elastyczności - podkreślał Piotr Styczeń.

  Należy jednak pamiętać, że ilość oddanych w I kwartale tego roku mieszkań, była wypadkową decyzji sprzed dwóch lat. Istniejący ponadto z drugiej strony popyt na gotowe mieszkania głównie zależy od akcji kredytowych, czyli od kredytów hipotecznych. Obecny popyt nie napawa optymizmem stąd istnieją ewentualne wzmocnienia ze strony państwa w postaci programów wspierających zakup mieszkania. Oprócz tego istnieje wskaźnik w postaci wydanych pozwoleń na budowę, które spinają ze sobą popyt i podaż.

  - Trzeba ten segment gospodarki rozpatrywać w skali makro, aby antycypować wszelkie zjawiska na nim zachodzące, mimo że pojawia się krytyka zjawisk zachodzących w skali poszczególnych kwartałów na rynku mieszkaniowym. Ta krytyka nie może być przyjmowana w sposób jednoznaczny, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że pewne reakcje związane z nieruchomościami mieszkalnymi nadmiernie przyspieszane takiemu rynkowi by szkodziły - dodał Piotr Styczeń.

  W latach 2005 - 2012 oddano w Polsce ponad 1, 108 mln. mieszkań. To świadczy, że w tym okresie powinien się pojawić rynek popytowy, który spełniłby oczekiwania strony podażowej. W tym samym okresie liczba rozpoczętych budów wyniosła 1, 200 mln. - Wskaźnik ten nie odbiega bardzo od liczby oddanych mieszkań i Ministerstwo tego bardzo pilnuje - dodał Piotr Styczeń.

  Jak podkreślano dalej, zaniepokojenie budzi fakt, że w I kwartale zgłoszono się o wydanie zdecydowanie niższej liczby pozwoleń na budowę. Ministerstwo będzie jednak sprawdzać jakie to ma przełożenie w określonych kategoriach na okres miniony ( 2005 - 2012) w celu porównania i znalezienia przyczyny obecnego stanu rzeczy.

  - Ilość mieszkań, których budowę rozpoczęto w I kwartale 2013 to 21 570. To blisko 10 tys. mniej mieszkań niż w analogicznym okresie 2012 roku - mówił podczas spotkania, powołując się na dane GUS Paweł Łuszcz z ASM Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o. Będzie to oznaczało, że za dwa lata o tyle samo mieszkań będzie mniej na rynku, ponieważ średni czas budowy wynosi około 24 miesięcy.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   gdzie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 40

   to niech jeszcze windują ceny mieszkań, wtedy na pewno sektor ruszy. dobrze, że mam za sobą ten cyrk związany z kupnem mieszkania i teraz tylko na spokojnie spłacam ten kredyt hipoteczny w getinie....rozwiń całość

   to niech jeszcze windują ceny mieszkań, wtedy na pewno sektor ruszy. dobrze, że mam za sobą ten cyrk związany z kupnem mieszkania i teraz tylko na spokojnie spłacam ten kredyt hipoteczny w getinie. ale nigdy więcej ;)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama