Ważne
  Przyszłość Platformy Obywatelskiej jest niepewna - twierdzą...

  Przyszłość Platformy Obywatelskiej jest niepewna - twierdzą politolodzy

  AIP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Grzegorz Schetyna

  Grzegorz Schetyna ©Lukasz Zarzycki / Echo Dnia

  Zdaniem ekspertów Platformę Obywatelską czeka wewnętrzna walka o przejęcie przywództwa w partii. - Władza sprawowana przez obecną premier Ewę Kopacz jest już nie do utrzymania – mówi Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) dr hab. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
  Grzegorz Schetyna

  Grzegorz Schetyna ©Lukasz Zarzycki / Echo Dnia

  Tegoroczne wybory parlamentarne wygrało ze znaczącą przewagą Prawo i Sprawiedliwość. Platformę Obywatelską, która zajęła drugie miejsce dzieliło od zwycięzcy aż kilkanaście proc. Co więcej partia rządząca przez ostanie dwie kadencje zyskała większość tylko w dwóch województwach - pomorskim i opolskim. - To, że PO zajmie drugie miejsce w tych wyborach było przesądzone od momentu podniesienia wieku emerytalnego. Był to pierwszy moment, kiedy Platforma postąpiła wbrew większości obywateli, w tym większości swoich wyborców – mówi AIP dr hab. Rafał Chwedoruk.

  Jak przyznaje, biorąc pod uwagę sprawowanie władzy przez PO przez drugą kadencję, trzeba drugie miejsce w tegorocznych wyborach rozpatrywać w kategoriach porażki. Zdaniem politologa prawdopodobnie wkrótce dojdzie do walki o wadzę wewnątrz partii. Podkreśla on, że Platforma przejdzie transformację jeśli nurt związany z Grzegorzem Schetyną przejmie w niej władzę. Władza w partii przez obecną premier Ewę Kopacz jest już nie do utrzymania. - Jeśli stronnicy Donalda Tuska i Ewy Kopacz będą próbowali utrzymać władzę, np. lansując Rafała Trzaskowskiego w roli lidera może być tak, że w partii dojdzie do przesilenia i politycy bardziej związani z Grzegorzem Schetyną odejdą lub zostaną wypchnięci z szeregów PO. Wtedy będą oni próbowali tworzyć w realiach sejmowych centrowy klub, tzn. taki, który może w określonej sytuacji zawrzeć porozumienie i nawiązać dialog teoretycznie z bardziej prawicowymi formacjami, choćby z Ruchem Kukiza. Być może na kanwie problematyki międzynarodowej będą okazjonalnie wspierać rząd – mówi dr Chwedoruk.

  Według politologa polityków Platformy z czasem może chcieć pozyskać Ryszard Petru. - Jest to chyba jedyny podmiot, który tak wprost w wielu sytuacjach będzie głosował tak jak w PO, orientował się na przeciąganie polityków PO, bądź być może na stworzenie jakieś nowej formacji. Główną osią sporu w nowym Sejmie będzie oś sporu między Petru i PO po jednej stronie - a więc liberałami - a socjalnym konserwatyzmem PiS-u – wyjaśnia dr Chwedoruk.

  Zdaniem prof. dr hab. Kazimierza Kika, politologa z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach los Platformy znajduje się paradoksalnie w rękach PiS-u. - Jeżeli PiS będzie powtarzał swoje błędy z lat 2005-2007 PO zaczai się za jego plecami będzie miało dobrą pozycję do odzyskania utraconej pozycji politycznej – mówi AIP politolog. Jako jeden z problemów Platformy wymienia nurt konserwatywny, o który zadba teraz Jarosław Kaczyński, który już zapowiedział, że będzie budował "szeroką prawicę biało-czerwoną".

  Drugim problemem jest Ewa Kopacz, która została mianowana i do końca niezaakceptowana jako liderka. - Bardzo nieumiejętnie rozgrywała swoje przywództwo otaczając się tzw. psiapsiókami. Wzmacniała sztucznie swoja pozycję w partii, wyraźnie dyskryminując Grzegorza Schetynę – potencjalnego rzeczywistego przywódcę. Jeśli konflikty personalne doprowadziłyby do rozwarstwienia PO od środka to Platforma przechodzi do historii – kwituje politolog. Według wstępnych sondaży Sejmie znajdzie się 5 partii: Prawo i Sprawiedliwość(37,7 proc.), Platforma Obywatelska (23,6 proc.), Kukiz'15 (8,7 proc.), Nowoczesna (7,7 proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe (5,2 proc.).  WYBORY PARLAMENTARNE 2015 NA DZIENNIKZACHODNI.PL:
  NOWI POSŁOWIE I SENATOROWIE Z WOJ. ŚLĄSKIEGO. OFICJALNE WYNIKI WYBORÓW
  WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH 2015 - TUTAJ ZNAJDZIESZ WYNIKI WYBORÓW Z TWOJEGO MIASTA
  WYNIKI WYBORÓW 2015 NA ŻYWO - FREKWENCJA, ZDJĘCIA, WIDEO
  WYBORY PARLAMENTARNE 2015 FREKWENCJA LIVE - ZOBACZ, ILU BYŁO GŁOSUJĄCYCH
  WYBORY PARLAMENTARNE 2015 WYNIKI i NAJNOWSZE WIADOMOŚCI


  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
  *Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
  *Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
  *Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   PO się powinna rozpaść na 3 częsci

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści

   genderowcy do komunistycznego Razem ("Kolektywnie")
   liberałowie do Petru
   nacjonaliści jak Spyra czy Pańczyk PiSdziej do Pis

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama