"Carmina Burana" na wielkie otwarcie Rynku w Olsztynie...

  "Carmina Burana" na wielkie otwarcie Rynku w Olsztynie [ZAPOWIEDŹ]

  Krzysztof Suliga

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Olsztyński rynek prezentuje się bardzo dobrze
  1/2
  przejdź do galerii

  Olsztyński rynek prezentuje się bardzo dobrze ©UG Olsztyn

  Jeden z najsłynniejszych utworów muzyki klasycznej zabrzmi podczas dzisiejszego otwarcia rynku w Olsztynie. "Carmina Burana" zapowiada się jako wielkie wizualno-muzyczne widowisko, które rozmachem z pewnością dorówna organizowanym przed laty w tej miejscowości słynnym pokazom pirotechnicznym.
  Olsztyńskie "Carmina Burana" ma być widowiskiem niesłychanie efektownym. Przygotowano dwie sceny. Na większej (14 x 12 m) stanie chór, soliści i orkiestra, na mniejszej (10 x 10 m) pojawią się baletnice ze Społecznej Szkoły Baletowej w Częstochowie. Ale to nie wszystko. Dzięki zaangażowaniu w projekt firmy Goldregen Grzegorza Sitaka z Olsztyna spektakl ma zyskać niesamowitą oprawę wizualną. Nie będzie to jednak typowy pokaz pirotechniczny, lecz efekty zsynchronizowane z akcją kantaty.


  Urządzenia pirotechniczne zlokalizowane zostaną za scenami, na budynku przy rynku oraz w rejonie zamku. Efekty mają być na miarę tych z lat 90. XX wieku, kiedy to na zamku w Olsztynie organizowane były pokazy pirotechniczne przyciągające widzów z całej Polski.

  - Gminy samej nigdy nie byłoby stać na sfinansowanie wydarzenia w takiej formie, jak zobaczymy to w sobotę. Jest to możliwe dzięki współpracy z Filharmonią Częstochowską i firmą Goldregen - mówi Tomasz Kucharski, wójt Olsztyna. - Dziękuję dyrektorowi Filharmonii Ireneuszowi Kozerze. Kiedy rozpoczęła się rewitalizacja rynku zapytałem go czy Filharmonia nie zaprezentowałaby dzieła Carla Orffa. Widziałem je kiedyś w plenerze w Austrii i bardzo mi się spodobało.

  -Myślę, że będzie to wydarzenie na skalę europejską - twierdzi Grzegorz Sitak. - Pracujemy już nad oprawą dłuższy czas. W regionie jeszcze takiego pokazu nie było.

  Pirotechnika wykorzystana zostanie w spektaklu w 10 z 25 składających się na niego utworów. W widowisku wykorzystany zostanie też bardzo wysokiej jakości sprzęt nagłaśniający.

  Olsztyn pozyskał na rewitalizację Rynku ponad 5 milionów złotych. Dzięki inwestycji ma on pełnić funkcję kulturową, rekreacyjną i edukacyjną, przyciągając inwestorów. Wielkie otwarcie rynku w Olsztynie rozpocznie się o godz. 19. Wstęp wolny. Współpraca BR
  *Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
  *Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
  *Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Frekwencja

   Kris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 25

   I jak to pogodzić z finałem Ligi Mistrzów ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama