Wybory do Senatu 2015: PiS 10 senatorów, a PO 3. I tylko...

  Wybory do Senatu 2015: PiS 10 senatorów, a PO 3. I tylko jedna kobieta!

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Adam Gawęda
  1/15
  przejdź do galerii

  Adam Gawęda ©arc.

  Wybory do Senatu 2015: Po wyborach dominacja Prawa i Sprawiedliwości w Senacie. Tylko troje senatorów PO zdołało utrzymać mandaty z poprzedniej kadencji.

  Wybory do Senatu 2015:  To, że „Prawo i Sprawiedliwość” zdobędzie więcej mandatów do Senatu od Platformy Obywatelskiej w regionie, było pewne. Taki był sondażowy trend. Nikt jednak nie spodziewał się aż takiej klęski. Tylko troje senatorów Platformy wywalczyło reelekcję: to jedyna kobieta w całym, 13-osobowym gronie reprezentantów województwa śląskiego, Maria Pańczyk-Pozdziej, oraz Leszek Piechota i Andrzej Misiołek.


  Wicemarszałek Senatu pokonała w dość wyrównanym starciu spadochroniarza z PiS Grzegorza Religę, syna słynnego kardiochirurga. Pani senator zamierza kontynuować swoje dotychczasowe inicjatywy.

  - Z uporem maniaka będę forsowała ustawę o dialektach śląskich - mówi o swoich planach na nadchodzące cztery lata Maria Pańczyk-Pozdziej, która objęła fotel senatorski po raz czwarty. - Wprowadzenie ustawy obiecał prezydent Bronisław Komorowski. Sejmik śląski popiera finansowanie nauki o gwarach i o kulturze śląskiej. Dlatego tak ważne jest szkolenie nauczycieli regionalistów i przywrócenie ścieżek edukacyjnych, ale takich z prawdziwego zdarzenia. Co do zmiany rządu, to zawsze łatwiej jest być w opozycji. Można wszystko krytykować. Kiedy jest się partią rządzącą, za swoje czyny trzeba brać odpowiedzialność - dodaje.

  Nie lada wyczynu dokonał Andrzej Misiołek, zwyciężając murowanego kandydata PiS, prof. Jana Wojtyłę. Miał bardzo dobrą, wręcz wyróżniającą się na tle innych kampanię wyborczą. Ten kiedyś polityk UPR od 2005 r. należy do Platformy Obywatelskiej.

  Leszek Piechota, na którego głosowało ponad 55 tys. wyborców (szef katowickich struktur PO), pokonał Jacka Guzego (PiS), który zdobył 52,7 tys. głosów. Warto pochwalić zdobywcę trzeciego wyniku, Leona Swaczynę, który - startując z komitetu Ślonzoki Razem - zdobył ponad 42 tys. głosów.

  W okręgach częstochowskich zwyciężyli dwaj kandydaci PiS: były wicewojewoda śląski i kandydat na prezydenta Częstochowy Artur Warzocha oraz były dyrektor Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego Ryszard Majer. Obaj mieli bardzo widoczną kampanię i pokonali tuzów: Andrzeja Szewińskiego oraz Jarosława Laseckiego, który w stylu amerykańskim, tj. z dużym rozmachem, walczył o mandat.

  W okręgach bielskich senatorami PiS będą Andrzej Kamiński, samorządowiec i radny sejmiku, oraz Tadeusz Kopeć, który w poprzedniej kadencji opuścił klub Platformy Obywatelskiej razem z Jarosławem Gowinem.  WYBORY PARLAMENTARNE 2015 NA DZIENNIKZACHODNI.PL:
  NOWI POSŁOWIE I SENATOROWIE Z WOJ. ŚLĄSKIEGO. OFICJALNE WYNIKI WYBORÓW
  WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH 2015 - TUTAJ ZNAJDZIESZ WYNIKI WYBORÓW Z TWOJEGO MIASTA
  WYNIKI WYBORÓW 2015 NA ŻYWO - FREKWENCJA, ZDJĘCIA, WIDEO
  WYBORY PARLAMENTARNE 2015 FREKWENCJA LIVE - ZOBACZ, ILU BYŁO GŁOSUJĄCYCH
  WYBORY PARLAMENTARNE 2015 WYNIKI i NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wygrał członek PO.......z Bytomia

   Katowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dziwię się wyborcom że zagłosowali na p.Misiołka który związany jest z Katowicami tylko....... pracą. Zobaczymy czym się wykaże w tej kadencji zasiadając Senacie po stronie PO..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo dla Wyborców Dziekujemy

   wierzę w lepszą przyszłość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Po 25 lata Nareszcie Komuna została odstawiona Ci Wielcy Okrągłego Stołu. Lepiej później jak WCALE szkoda tych Straconych 8 lat ale Wierzę PIS da Radę.

   Zdjęcie autora komentarza
   haha

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   jakby były JOWy to takie same wyniki bylyby w sejmie a Kukiz by dostął g.. a nie mandat
   Ale ten alkoholik i pryszczata młodzież wszechpolska na jego listach to debile które do dziś tego nie...rozwiń całość

   jakby były JOWy to takie same wyniki bylyby w sejmie a Kukiz by dostął g.. a nie mandat
   Ale ten alkoholik i pryszczata młodzież wszechpolska na jego listach to debile które do dziś tego nie rozumiejązwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Deutch....

   ŚLĄZAK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Kup se bilet i spadaj do Reichu i nie osądzaj osób których nie znasz a co do debilizmu ... to trzeba by się zastanowić kto nim tutaj jest.....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama