Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do Senatu 2015: PiS 10 senatorów, a PO 3. I tylko jedna kobieta!

Agata Pustułka
Wybory do Senatu 2015: Po wyborach dominacja Prawa i Sprawiedliwości w Senacie. Tylko troje senatorów PO zdołało utrzymać mandaty z poprzedniej kadencji.

Wybory do Senatu 2015:

To, że „Prawo i Sprawiedliwość” zdobędzie więcej mandatów do Senatu od Platformy Obywatelskiej w regionie, było pewne. Taki był sondażowy trend. Nikt jednak nie spodziewał się aż takiej klęski. Tylko troje senatorów Platformy wywalczyło reelekcję: to jedyna kobieta w całym, 13-osobowym gronie reprezentantów województwa śląskiego, Maria Pańczyk-Pozdziej, oraz Leszek Piechota i Andrzej Misiołek.

Wicemarszałek Senatu pokonała w dość wyrównanym starciu spadochroniarza z PiS Grzegorza Religę, syna słynnego kardiochirurga. Pani senator zamierza kontynuować swoje dotychczasowe inicjatywy.

- Z uporem maniaka będę forsowała ustawę o dialektach śląskich - mówi o swoich planach na nadchodzące cztery lata Maria Pańczyk-Pozdziej, która objęła fotel senatorski po raz czwarty. - Wprowadzenie ustawy obiecał prezydent Bronisław Komorowski. Sejmik śląski popiera finansowanie nauki o gwarach i o kulturze śląskiej. Dlatego tak ważne jest szkolenie nauczycieli regionalistów i przywrócenie ścieżek edukacyjnych, ale takich z prawdziwego zdarzenia. Co do zmiany rządu, to zawsze łatwiej jest być w opozycji. Można wszystko krytykować. Kiedy jest się partią rządzącą, za swoje czyny trzeba brać odpowiedzialność - dodaje.

Nie lada wyczynu dokonał Andrzej Misiołek, zwyciężając murowanego kandydata PiS, prof. Jana Wojtyłę. Miał bardzo dobrą, wręcz wyróżniającą się na tle innych kampanię wyborczą. Ten kiedyś polityk UPR od 2005 r. należy do Platformy Obywatelskiej.

Leszek Piechota, na którego głosowało ponad 55 tys. wyborców (szef katowickich struktur PO), pokonał Jacka Guzego (PiS), który zdobył 52,7 tys. głosów. Warto pochwalić zdobywcę trzeciego wyniku, Leona Swaczynę, który - startując z komitetu Ślonzoki Razem - zdobył ponad 42 tys. głosów.

W okręgach częstochowskich zwyciężyli dwaj kandydaci PiS: były wicewojewoda śląski i kandydat na prezydenta Częstochowy Artur Warzocha oraz były dyrektor Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego Ryszard Majer. Obaj mieli bardzo widoczną kampanię i pokonali tuzów: Andrzeja Szewińskiego oraz Jarosława Laseckiego, który w stylu amerykańskim, tj. z dużym rozmachem, walczył o mandat.

W okręgach bielskich senatorami PiS będą Andrzej Kamiński, samorządowiec i radny sejmiku, oraz Tadeusz Kopeć, który w poprzedniej kadencji opuścił klub Platformy Obywatelskiej razem z Jarosławem Gowinem.

WYBORY PARLAMENTARNE 2015 NA DZIENNIKZACHODNI.PL:
NOWI POSŁOWIE I SENATOROWIE Z WOJ. ŚLĄSKIEGO. OFICJALNE WYNIKI WYBORÓW
WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH 2015 - TUTAJ ZNAJDZIESZ WYNIKI WYBORÓW Z TWOJEGO MIASTA

WYNIKI WYBORÓW 2015 NA ŻYWO - FREKWENCJA, ZDJĘCIA, WIDEO

WYBORY PARLAMENTARNE 2015 FREKWENCJA LIVE - ZOBACZ, ILU BYŁO GŁOSUJĄCYCH
WYBORY PARLAMENTARNE 2015 WYNIKI i NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
W Rybniku jeszcze raz okazało się, jak silne jest nazwisko Piecha, bo do Izby Wyższej wszedł brat europosła Bolesława Piechy - Wojciech Piecha.

- Jest tym większa radość z wygranej, że Wojciech wystartował w wyjątkowo trudnej dyscyplinie. Senat to wybory jednomandatowe. Zwycięzca bierze wszystko - podkreśla Bolesław Piecha. Wojciech pracuje w rybnickiej kopalni Jankowice. Pracę łączy z obowiązkami radnego. Pytany o najważniejsze zadania na czas nowej kadencji, wymienia kwestie górnictwa.

Senatorem będzie też Adam Gawęda,(powiat rybnicki) były poseł o skomplikowanej przeszłości politycznej. W 2010 r. wystąpił z PiS, przeszedł do partii Polska Jest Najważniejsza, a potem wylądował w Polsce Razem. Z wykształcenia jest inżynierem górnikiem i radnym wojewódzkim PiS. Mandat dla PiS zdobył też prof. Krystian Probierz (Gliwice) geolog górniczy z Politechniki Śląskiej.

Zagłębie reprezentować będzie dwóch senatorów: Michał Potoczny, były przewodniczący Rady Miasta w Sosnowcu, oraz 41-letni (jeden z młodszych w tym gronie) Arkadiusz Grabowski, radny sejmiku wojewódzkiego i zastępca dyrektora pionu finansów w centrali SKOK Jowisz w Czeladzi.

W okręgu Mysłowice-Tychy powtórzył dobry wynik Czesław Ryszka, który wygrał już dla PiS wybory uzupełniające.

Analiza senackiej klęski PO przynosi kilka wniosków. Pierwszy z nich musi być pochwałą PiS, które jako kandydatów wystawiło osoby znane w lokalnej społeczności z działalności samorządowej, takie, które przetarły się w innych wyborach. Specyfika jednomandatowych okręgów wyborczych premiuje właśnie takie osoby.

Ani PO, ani inne ugrupowania, a zwłaszcza lewica, nie oddały swojego poparcia postaciom nie tylko ze sceny politycznej, ale też z innych dziedzin. Wyjątkiem był PiS, który ściągnął syna prof. Religi, ale Ślązacy nie lubią spadochroniarzy. Szefowie partii woleli starych partyjnych wyjadaczy, zamiast spróbować ożywić rywalizację. Nie pojawił się żaden nowy Kutz, żadna nowa Bochenek. Wybory do Senatu zdominowali też w województwie śląskim mężczyźni, choć to właśnie kobiety mogłyby rozruszać tę „izbę zadumy narodowej”. Wydaje się, że PO zlekceważyła wybory do Senatu, bo przecież „prawdziwą” politykę robi się w Sejmie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!