Trwa walka o Śląski Instytut Onkologii. Prof. Maciejewski...

  Trwa walka o Śląski Instytut Onkologii. Prof. Maciejewski odchodzi

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Prof. Bogusław Maciejewski, dyrektor Śląskiego Instytutu Onkologii, złożył wczoraj rezygnację.
  Prof. Bogusław Maciejewski przez 24 lata był dyrektorem Instytutu Onkologii w Gliwicach

  Prof. Bogusław Maciejewski przez 24 lata był dyrektorem Instytutu Onkologii w Gliwicach ©arc.

  Prof. Bogusław Maciejewski po 24 latach pracy na stanowisku dyrektora Instytutu Onkologii w Gliwicach zrezygnował z funkcji. W tle tej rezygnacji postępuje proces odłączenia się gliwickiej placówki od warszawskiej centrali i powołanie samodzielnego Śląskiego Instytutu Onkologii.

  Powodów, by doprowadzić do secesji, jest wiele - przede wszystkim finansowe. Szpital w Gliwicach jest świetnie zarządzany, ma nie tylko płynność finansową, ale też oszczędności na inwestycje oraz niezłe płace (35 proc. pielęgniarek zarabia ok. 4,5 tys. zł brutto). Tu wprowadzane są też nowatorskie metody leczenia.

  To nie podobało się w Warszawie, gdzie trwa właśnie spór zbiorowy pracowników z dyrekcją, a kondycja finansowa Instytutu jest bardzo zła.
  Gliwicki musi oddawać część wypracowanych przez siebie środków stolicy. W 2012 było to aż 75 mln zł. Potem centrala zażądała 5 mln zł, w tym roku kolejnych 5 mln zł. Można powiedzieć, że za pieniądze, które powinny być wykorzystane w gliwickiej placówce, w Warszawie m.in. przeprowadzano remonty. Kraków, druga filia Instytutu, też musiał oddawać swoje oszczędności i w końcu popadł w długi. Stąd właśnie plan, by podzielić Centralę Instytutu Onkologii na trzy oddzielne placówki.

  Sprzyja temu minister zdrowia prof. Marian Zembala. Sprawa jest już finalizowana na forum rządu. Jednak dyrektor warszawskiego Instytutu prof. Krzysztof Warzocha robił wszystko, by nie dopuścić do podziału.

  - Zakazał pracować w Gliwicach po godzinach, co doprowadziłoby do wydłużenia kolejek i zamknięcia go przed pacjentami o 15. 45 - słyszymy w IO. Gdyby utrzymać tę restrykcję, to od 25 do 35 proc. chorych na raka pacjentów nie mogłoby zostać przyjętych, zmalałaby też liczba przeszczepów szpiku, a przecież w Instytucie działa jedna z najlepszych w Europie Klinika Transplantacji Szpiku i Onkohematologii.

  Prof. Warzocha zdecydował też o wstrzymaniu wszelkich premii i nagród w Gliwicach. A warto dodać, że praca onkologa jest dziś świetnie opłacana, bo na rynku jest zbyt mało specjalistów. Ostatnio z Gliwic do innych ośrodków w Polsce odeszli onkolodzy, którym zaproponowano 35 - 50 tys. zł wynagrodzenia miesięcznie! Właśnie w czasie, gdy decydował się los struktury szpitala w Gliwicach, na jego dyrektora wpłynęły donosy do CBA i prokuratury dotyczące pobrania premii - ok. 875 tysięcy zł w ciągu trzech ostatnich lat. Prof. Maciejewski kategorycznie zaprzecza, jakoby w czasie 45 lat swojej pracy w IO wziął choćby jedną złotówkę nienależną mu za pracę kliniczną i naukową.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A o klinice hematologii w Katowicach kiedy ?

   uno (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A kiedy jakiś artykuł o klinice hematologii w Katowicach gdzie też doszło do zmian i profesor Kyrcz Krzemień nie jest już kierownikiem. Czy to jakaś tajemnica ?
   Pacjenci mają prawo chyba wiedzieć...rozwiń całość

   A kiedy jakiś artykuł o klinice hematologii w Katowicach gdzie też doszło do zmian i profesor Kyrcz Krzemień nie jest już kierownikiem. Czy to jakaś tajemnica ?
   Pacjenci mają prawo chyba wiedzieć kto zarządza tą kliniką ?
   Tym bardziej, że na stronie internetowej śląskiego uniwersytetu medycznego
   jest ogłoszony konkurs na nowego kierownika.
   Czy możemy dowiedzieć się czegoś więcej od Pani redaktor ?

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kombinatorstwo w Warszawie

   toefl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   przekracza granice przyzwoitości .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama