Katowice: I Śląskie Targi Książki od 6 do 8.11 w...

  Katowice: I Śląskie Targi Książki od 6 do 8.11 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Wstęp wolny

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Konferencja zapowiadająca Śląskie Targi Książki

  Konferencja zapowiadająca Śląskie Targi Książki ©Katarzyna Pachelska

  Ponad 140 wydawców, wśród nich największe polskie oficyny, weźmie udział w pierwszej edycji Śląskich Targów Książki. Impreza odbędzie się pod patronatem Dziennika Zachodniego
  Konferencja zapowiadająca Śląskie Targi Książki

  Konferencja zapowiadająca Śląskie Targi Książki ©Katarzyna Pachelska

  Targi Książki w Katowicach nie miały ostatnio (a właściwie w ogóle nie miały) szczęśliwej passy. Imprezy organizowane w Spodku nie przyciągały ani tłumu uczestników ani najważniejszych polskich wydawców. To może się zmienić, bo od 6 do 8 listopada 2015 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędą się I Śląskie Targi Książki, organizowane przez firmę Murator EXPO i jej spółkę Targi Książki (firma ta odpowiada za największe polskie targi książki - Warszawskie Targi Książki), przy udziale, również finansowym, miasta Katowice.

  - Jestem dumny, że w mieście i regionie kojarzącym się z węglem i stalą organizujemy ważne wydarzenie związane z kulturą i literaturą - mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

  Impreza potrwa 3 dni, od piątku do niedzieli 6-8.11, w godz. 10.00-18.00. Wstęp na nią jest wolny. Już wiadomo, że stoiska wystawi ponad 140 wydawnictw oraz innych firm związanych z branżą wydawniczą, w tym najważniejsze polskie wydawnictwa: Agora, Akapit Press, Arkady, Albatros, Bellona, Czarna Owca, Helion, Rebis, Świat Książki, Zakamarki, Dwie Siostry, Egmont, Ene Due Rabe, Ezop, Firma Księgarska Olesiejuk, Nasza Księgarnia, Muchomor, Świat Książki, Znak i Sonia Draga.

  Na Śląskie Targi Książki przyjadą również autorzy książek. - Będzie ich około 60 - mówi Rafał Skąpski, prezes spółki Targi Książki. - Wśród nich takie nazwiska jak prof. Jerzy Bralczyk, Marek Krajewski, Lech Majewski, Grzegorz Miecugow, Michał Ogórek, Marek Przybylik, Mariusz Szczygieł, Małgorzata Szejnert i Szczepan Twardoch - dodaje.

  Dzięki współpracy z Biblioteką Śląską Targi odwiedzą autorzy nominowani do Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2014: Dariusz Foks, Zbigniew Kruszyński, Wit Szostak i Ewa Winnicka. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli też autorzy związani ze Śląskiem: Mieczysław „Hajer” Bieniek, Marta Fox, Marta Obuch i Dariusz Rekosz. - W województwie śląskim do bibliotek jest zapisanych prawie 900 tys. osób, to najwięcej w Polsce - mówi prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej. - Jest u nas aż 84 dyskusyjnych klubów książki, których członkowie już zadeklarowali przyjazd na targi do Katowic - dodał.

  Uroczyste otwarcie Targów odbędzie się z udziałem Marka Krajewskiego, laureata Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2013, w piątek 6 listopada, o godz. 13.00. Piątek będzie też dniem "branżowym", odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja Księgarstwa „Księgarz zawód zagrożony?” z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Będą też seminaria i wykłady, konferencja dla specjalistów z branży poligraficznej „Innowacyjne technologie i podłoża przeznaczone dla druku książek”, organizowany przez Bibliotekę Śląską panel dyskusyjny krytyków i badaczy – o kondycji polskiej literatury współczesnej, czy firmowana przez ZAIKS konferencja o prawie autorskim. Nie zabraknie też debat na temat kondycji literatury polskiej i czytelnictwa.  Wyjątkową atrakcją dla czytelników będzie Konferencja „Moda na czytanie”, organizowana na Śląskich Targach Książki przez Fundację Dress for Success, która ze swoimi gośćmi pod przewodnictwem projektantki Ewy Minge będzie promowała dobry gust i smak nie tylko w kwestii ubioru, ale i lektury. - Jesteśmy organizacją charytatywną, pomagającą bezrobotnym kobietom wrócić na rynek pracy - mówi Dorota Stasikowska-Woźniak, prezes Dress for Success. - W czasie Śląskich Targów Książki chcemy je przekonać, że czytanie książek wzbogaca człowieka i czytanie jest dobrą drogą do podnoszenia własnej wartości. Show, połączony z pokazem mody, w którym w roli modelek wystąpią pisarki, odbędzie się 7.11 (sobota) o godz. 16.00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Wejście wyłącznie z zaproszeniem. Rejestracja przez rezerwacje@dfs@gmail.com.

  Targi będą nie tylko piękne, ale i smaczne – do wspólnych kulinarnych odkryć zaproszą Ewa Wachowicz i Marieta Marecka.

  Licealiści wezmą udział w zajęciach przygotowanych przez wykładowców Zakładu Teorii Literatury Uniwersytetu Śląskiego. Będą też mieli okazję poznać wielkich pisarzy z innej, nieznanej strony podczas seminarium „Pisarze - ludzie z krwi i kości. Anegdoty, epizody z życia wybitnych pisarzy, m. in. Tomasza Manna, Bohumila Hrabala, Franza Kafki, Stanisława Lema" i zobaczyć towarzyszącą wystawę rysunków pt. „Pisarze, pisarze".

  Dla młodszych czytelników, we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach i Biblioteką Miejską w Katowicach, przygotowano warsztaty literackie oraz wiele innych atrakcji. Jak zwykle goście Fundacji Miasto Słów będą czytać bajki, a z pomocą w dylematach lekturowych dzieciom i ich opiekunom pospieszy Literacki Ostry Dyżur organizowany przez czasdzieci.pl. Swoich autorów i książki przedstawią najpopularniejsze wydawnictwa dla dzieci.


  NOWI POSŁOWIE I SENATOROWIE Z WOJ. ŚLĄSKIEGO. OFICJALNE WYNIKI WYBORÓW

  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
  *Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
  *Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
  *Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   na polskim Śląsku książka to nierentowny interes

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   polacy to analfabeci, 10 mln nie ma ani jednej książki w domu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama